Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartłomiej Chudy
|
aktualizacja

Z L4 za granicę. Resort obawia się nadużyć

9
Podziel się:

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje zmiany, które umożliwią w niektórych przypadkach przebywanie na zwolnieniu lekarskim za granicą. Propozycja budzi obawy, głównie w kontekście nadużyć. Krytycznie do założeń odniosło się Ministerstwo Finansów.

Z L4 za granicę. Resort obawia się nadużyć
M. Finansów krytycznie ocenia propozycję pobytu na L4 za granicą (Adobe Stock, TOMASZ MAJCHROWICZ)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało jesienią ubiegłego roku projekt dotyczący zmian w zwolnieniach lekarskich. Zakłada on m.in. umożliwienie wykonywania niektórych obowiązków służbowych, a także - za zgodą lekarza i w ograniczonych przypadkach - możliwość spędzenia czasu na L4 za granicą. Już wówczas dyskutowano, czy nie stworzy to pola do nadużyć ze strony chorujących pracowników.

L4 za granicą? Ministerstwo krytykuje projekt

Krytyczną opinię w tej sprawie przedstawiło właśnie Ministerstwo Finansów. W opinii do projektu, przygotowanej przez wiceszefa MF Juranda Dropa, czytamy, że taka możliwość istotnie może prowadzić do wyjazdów chorych pracowników za granicę, gdzie realna kontrola zwolnienia jest "iluzoryczna".

Zwracamy uwagę, że przepis ten stanowi systemową zachętę do nadużyć i wykorzystywania zwolnień lekarskich, w celu turystycznych lub wypoczynkowych wyjazdów zagranicznych. Możliwość kontroli krótkoterminowych zwolnień lekarskich (np. 1-tygodniowych), spędzanych za granicą, jest w zasadzie iluzoryczna - podkreśla w opinii do projektu Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ciasteczka biszkoptowe z mascarpone i dżemem truskawkowym. Są dziecinnie proste

Wiceminister finansów zalecił resortowi rodziny nawet "wycofanie się z tej regulacji", ewentualnie "ograniczenie jej do okoliczności ściśle określonych i możliwych do zweryfikowania".

Obecnie pracownik na zwolnieniu nie może pracować w innej pracy. Jeśli to uczyni, straci zasiłek chorobowy. Zmiany zakładają, że chory na L4 mógłby wykonywać "incydentalne czynności" związane z pracą, takie jak odebranie maila lub telefonu, podpis faktury.

Ministerstwo Pracy podkreśla, że celem regulacji jest zapewnienie zgodności z konstytucyjnymi prawami, w tym wolnością przemieszczania się. Proponowane zmiany mają być kompromisem między prawem do zabezpieczenia społecznego a potrzebą kontroli. Resort zaznacza, że obecne przepisy nie wykluczają podania zagranicznego adresu jako miejsca pobytu na zwolnieniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
WYRÓŻNIONE
aaa
2 miesiące temu
to sejm by obradował na ibizie
KKKK
2 miesiące temu
Niech lepiej zaczną płacić wszystkim 100%a nie tylko św.krową.Składki płacimy i rachunki też mamy a wszyscy nie możemy być policjantami czy innymi św,krowami.
Volt Europa
2 miesiące temu
Skoro jestem obywatelem UE to dlaczego nie mogę być na L4 np w Niemczech ? Lub Francji ? Może tam się leczę. ? Po drugie primo kiedy L4 płatne 100% ? Płacę składki a w chorobie nie płacę za prąd 80% .
NAJNOWSZE KOMENTARZE (9)
fds
2 miesiące temu
mi psychiatra wrecz zasugerował, ze zagraniczny wyjazd molgby pomoc.
Podatnik
2 miesiące temu
Zwolnienie lekarskie to nie areszt domowy tylko rekonwalescencja, leczenie danej choroby by móc wrócić do pracy. Jeśli ktoś dźwiga i ma chory kręgosłup albo jest po jakimś zabiegu, operacji to nie może korzystać ze słońca, powietrza? albo przemieszczać się w inne miejsce. Płacenie składek jest ok ale chorowanie już nie? Bez przesady! Może jeszcze bransoletkę z chipem przy wypisaniu L4 założą żeby być pod kontrolą. Rozumiem że nie można w tym czasie pracować ale bez przesady żeby nie może było wyjść na spacer. Poza tym jesteśmy obywatelami UE więc dlaczego nie wolno mi pojechać do innego kraju chociażby po kropelki do apteki których nie ma u nas. Z ciąży zrobili chorobę płatną 9 miesięcy 100% a nam zabierają 20% choć jest to niesprawiedliwe. Ktoś kto 30/40 lat płaci podatki i nic może poruszać się na L4? Składki rentowe też zabierają jak ktoś przejdzie na emeryturę choć nigdy na rentę już nie pójdzie. Chory kraj
Wawa
2 miesiące temu
Co za problem jak jest składka chorobowa to trzeba wykorzystać a jeśli brakuje to brać że składki emerytalnej a nie okradanie innych płacacych
Volt Europa
2 miesiące temu
Skoro jestem obywatelem UE to dlaczego nie mogę być na L4 np w Niemczech ? Lub Francji ? Może tam się leczę. ? Po drugie primo kiedy L4 płatne 100% ? Płacę składki a w chorobie nie płacę za prąd 80% .
aaa
2 miesiące temu
to sejm by obradował na ibizie