Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Koniec paniki cukrowej w Polsce? Wiceminister rolnictwa: sytuacja się normuje

106
Podziel się:

Splot różnych czynników sprawił, że na półkach w polskich sklepach zaczęło brakować cukru. Część sieci wprowadziła limity na jego zakup. Popytu nie obniżyły nawet wysokie ceny produkty. A mowa o sporych wzrostach. Z danych GUS wynika, że w minionym miesiącu cukier był o 47,6 proc. droższy niż w lipcu 2021 r. O cukrowej panice w Polsce wypowiedział się dla PAP wiceminister rolnictwa. "Sytuacja się normuje" - twierdzi Ryszard Bartosik.

Koniec paniki cukrowej w Polsce? Wiceminister rolnictwa: sytuacja się normuje
Ceny cukru w lipcu 2022 r. były o 47,6 proc. wyższe niż przed rokiem (East News, Jaroslaw Sender)

Główny Urząd Statystyczny w piątek (12 sierpnia) podsumował pełne krajowe dane inflacyjne za lipiec 2022 r. W minionym miesiącu ceny dóbr i usług były średnio o 15,6 proc. wyższe niż przed rokiem. Podano, o ile podrożały poszczególne produkty.

I tak: cena masła w ubiegłym miesiącu była o 31,4 proc. wyższa niż w lipcu 2021 r., tłuszczów roślinnych - o 46,1 proc., mleka - o 24,3 proc., opału - o 131 proc., a cukru - o 47,6 proc.

Zwłaszcza tego ostatniego towaru zaczęło brakować na półkach w sklepach, co poskutkowało wprowadzeniem limitu sprzedaży cukru w wielu sieciach. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik twierdzi jednak, że sytuacja się normuje.

Cukiernicy odpowiedzialni za panikę w sklepach?

"Atrakcyjna cena cukru oferowanego w sprzedaży detalicznej w niektórych sieciach handlowych przyciągnęła nie tylko klientów detalicznych, lecz również przedsiębiorców – ciastkarzy, cukierników" - wyjaśnia Bartosik w rozmowie z PAP.

Duży popyt na cukier spowodował jego braki na półkach - sieci handlowe logistycznie nie nadążały za popytem ze strony klientów, a przy tym wzrost ceny cukru" - dodaje wiceminister.

Bartosik zwraca uwagę, że zawsze w sezonie letnim obserwowany jest zwiększony popyt na cukier, ponieważ zarówno przedsiębiorstwa przetwórcze, jak i gospodarstwa domowe wykorzystują większe jego ilości na przetwory. Ponadto podkreśla, że wpływ na "panikę i wykupowanie cukru na zapas" miało też nagłośnienie problemu przez media. Wiceszef MRiRW zapewnia, że "cukru mamy wystarczającą ilość, sytuacja się normuje".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja jest "dyżurną wymówką". "Podnoszą ceny i sprawdzają próg bólu"

Ile Polska produkuje cukru?

W sezonie 2021/2022 w Polsce wyprodukowano 2,3 mln ton cukru - to o blisko 16 proc. więcej niż w poprzedniej kampanii. "Uzyskana wielkość produkcji cukru była drugą co do wielkości w ostatniej dekadzie" - wskazuje Bartosik. I dodaje, że zapotrzebowanie rynku krajowego kształtuje się na poziomie około 1,7 mln ton.

"Oznacza to, że branża cukrownicza w Polsce produkuje więcej cukru o ok. 300-600 tys. ton niż spożycie wewnętrzne" - podkreśla wiceszef MRiRW.

Niedawno wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, odnosząc się do rosnących cen tego produktu w sklepach, sięgających nawet 9-10 zł za kg, powiedział, że "cena 4-5 zł za kg będzie nawet w przyszłym sezonie, mimo droższego skupu energii".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(106)
Kielczanin
2 lata temu
POLACY TO SPECYFICZNY NARÓD. KTOŚ WALNIE GŁUPOTĘ I BAJKA SIĘ ROZRASTA NA CZYM KORZYSTAJĄ WŁAŚCICIELE SKLEPOW
Kielczanin
2 lata temu
POLACY TO SPECYFICZNY NARÓD. KTOŚ WALNIE GŁUPOTĘ I BAJKA SIĘ ROZRASTA NA CZYM KORZYSTAJĄ WŁAŚCICIELE SKLEPOW
Jarek
2 lata temu
Tak się zarabia. Pan Kaczyński wie jak spowodować popyt krótkotrwały.
Tgh
2 lata temu
Jak majom nadprodukcjr do gdzie jest ten cukier
Rtyu
2 lata temu
UOKiK powinien się tym zająć!
...
Następna strona