Notowania

Zakaz handlu w niedziele. Kościół upomina rząd za pomysł zmian

Kościół zajął stanowisko w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Zdziwienia nie ma – Komisja Episkopatu Polski chce pozostawienia ustawy bez zmian i dyscyplinuje rząd za to, że w ogóle rozważa ich wprowadzenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Kościół apeluje o utrzymanie zakazu handlu

Konferencja Episkopatu Polski podczas ostatniego posiedzenia zajmowała się nie tylko problemem pedofilii i wyborem nowego-starego przewodniczącego.

KEP wydał także komunikat ws. zakazu handlu w niedzielę. To odpowiedź na pojawiające się nawet ze strony rządu sugestie, że może zostać zmieniony. Sam premier Mateusz Morawiecki przyznał, że ustawa nie przyniosła zakładanych skutków.

Mateusz Morawiecki i Piotr Duda - zmiana w zakazie handlu może poróżnić premiera i lidera "Solidarności"
Zakaz handlu nie spełnił swojego celu. Premier przyznaje, że możliwe są zmiany

"Konferencja Episkopatu Polski z niepokojem odnotowuje pojawiające się sygnały, także ze strony rządzących, mówiące o możliwości nie tylko zatrzymania rozpoczętego w marcu ubiegłego roku procesu przywracania w naszej Ojczyźnie wszystkich niedziel wolnych od niekoniecznej pracy, ale wręcz uczynienia w tej kwestii kroku wstecz” – brzmi fragment stanowiska KEP.

Duchowni nie zostawili pola na interpretacje, że odnoszą się do słów płynących z rządu. "W wielu krajach Unii Europejskiej, które wciąż są normatywnym punktem odniesienia w przestrzeni mentalnej naszego społeczeństwa, niedziela jest dniem wolnym i taką się stała w naszym kraju, który - jak słyszymy - jest sercem Europy” – napisano.

"Nowa Arena Programowa" - sobotnia konwencja PiS miała być inna, niż poprzednie
"Polska sercem Europy". Konwencja PiS w Warszawie

Hierarchowie stwierdzili, że ustawa ograniczająca prawo do handlowania w ostatni dzień tygodnia "tysiącom pracujących i ich rodzinom przywróciła niedzielę jako wolny dzień, dzień odpoczynku i umacniania więzi rodzinnych oraz społecznych relacji".

W stanowisku KEP przypomniano, że wprowadzenie ustawy było efektem inicjatywy obywateli ze wsparciem związkowców. Równocześnie przytoczono badania, z których wynika, że większość praktykujących chrześcijan w Polsce popiera zakaz. Z drugiej strony pominięto wyniki innych badań, które pokazują rosnącą irytację większości Polaków z powodu przepisów.

W tym roku zakupy zrobimy tylko w jedna niedzielę w miesiącu. Polacy są coraz bardziej wściekli.
Zakaz handlu ma już rok. Polacy stracili cierpliwość

Duchowni zasugerowali także konieczność edukowania Polaków z jakiego powodu nie powinni chodzić do sklepów w niedziele. Przypomnieli, że papież Benedykt XVI stwierdził: "kupno jest zawsze aktem moralnym, nie tylko ekonomicznym".

"Konsumentów trzeba stale wychowywać do roli, którą codziennie odgrywają, powinni robić to z poszanowaniem zasad moralnych, co nie umniejsza racjonalności ekonomicznej aktu kupna” – dodawał papież w encyklice "Caritas in veritate".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zakaz handlu, zakaz handlu w niedzielę, kep, handel, sklepy, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-03-2019

***Oddam głos na każdą partię, która zadeklaruje zerwanie konkordatu. Won z tymi zboczeńcami i pasożytami. W kk nie ma Boga. Jest kasa, rozwiązłość, … Czytaj całość

14-03-2019

POLOTERAZ CZARNI BEDA NARZUCACPOLAKOM CO WOLNO CO NIE .. LUDZIE PRZESTANCIE LAZIC DO KOSCIOLOW WOGLE

14-03-2019

JanekKK niech zacznie pouczanie od siebie bo znalazł się na dnie moralnym.

Rozwiń komentarze (773)