Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zakaz handlu w niedziele. Kościół upomina rząd za pomysł zmian

776
Podziel się

Kościół zajął stanowisko w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Zdziwienia nie ma – Komisja Episkopatu Polski chce pozostawienia ustawy bez zmian i dyscyplinuje rząd za to, że w ogóle rozważa ich wprowadzenie.

Kościół apeluje o utrzymanie zakazu handlu
Kościół apeluje o utrzymanie zakazu handlu (Pixabay.com)
bDIdLVOt

Konferencja Episkopatu Polski podczas ostatniego posiedzenia zajmowała się nie tylko problemem pedofilii i wyborem nowego-starego przewodniczącego.

KEP wydał także komunikat ws. zakazu handlu w niedzielę. To odpowiedź na pojawiające się nawet ze strony rządu sugestie, że może zostać zmieniony. Sam premier Mateusz Morawiecki przyznał, że ustawa nie przyniosła zakładanych skutków.

bDIdLVOv

"Konferencja Episkopatu Polski z niepokojem odnotowuje pojawiające się sygnały, także ze strony rządzących, mówiące o możliwości nie tylko zatrzymania rozpoczętego w marcu ubiegłego roku procesu przywracania w naszej Ojczyźnie wszystkich niedziel wolnych od niekoniecznej pracy, ale wręcz uczynienia w tej kwestii kroku wstecz” – brzmi fragment stanowiska KEP.

Duchowni nie zostawili pola na interpretacje, że odnoszą się do słów płynących z rządu. "W wielu krajach Unii Europejskiej, które wciąż są normatywnym punktem odniesienia w przestrzeni mentalnej naszego społeczeństwa, niedziela jest dniem wolnym i taką się stała w naszym kraju, który - jak słyszymy - jest sercem Europy” – napisano.

Hierarchowie stwierdzili, że ustawa ograniczająca prawo do handlowania w ostatni dzień tygodnia "tysiącom pracujących i ich rodzinom przywróciła niedzielę jako wolny dzień, dzień odpoczynku i umacniania więzi rodzinnych oraz społecznych relacji".

bDIdLVOB

W stanowisku KEP przypomniano, że wprowadzenie ustawy było efektem inicjatywy obywateli ze wsparciem związkowców. Równocześnie przytoczono badania, z których wynika, że większość praktykujących chrześcijan w Polsce popiera zakaz. Z drugiej strony pominięto wyniki innych badań, które pokazują rosnącą irytację większości Polaków z powodu przepisów.

Duchowni zasugerowali także konieczność edukowania Polaków z jakiego powodu nie powinni chodzić do sklepów w niedziele. Przypomnieli, że papież Benedykt XVI stwierdził: "kupno jest zawsze aktem moralnym, nie tylko ekonomicznym".

"Konsumentów trzeba stale wychowywać do roli, którą codziennie odgrywają, powinni robić to z poszanowaniem zasad moralnych, co nie umniejsza racjonalności ekonomicznej aktu kupna” – dodawał papież w encyklice "Caritas in veritate".

bDIdLVOC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIdLVOW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(776)
***
2 lata temu
Oddam głos na każdą partię, która zadeklaruje zerwanie konkordatu. Won z tymi zboczeńcami i pasożytami. W kk nie ma Boga. Jest kasa, rozwiązłość, pijaństwo, degrengolada, bezwstyd, niemoralność,, fałsz, obłuda, pazerność, łajdactwo - ale nie ma Boga. Kto chce Go znaleźć, niech nie szuka w kk.
POLO
2 lata temu
TERAZ CZARNI BEDA NARZUCACPOLAKOM CO WOLNO CO NIE .. LUDZIE PRZESTANCIE LAZIC DO KOSCIOLOW WOGLE
Janek
2 lata temu
KK niech zacznie pouczanie od siebie bo znalazł się na dnie moralnym.
bDIdLVOX
***
2 lata temu
A co kk ma do powiedzenia? Żyje z moich podatków.Niech się zajmie dopisaniem do dekalogu aneksu dla księży. Nie gwałć nieletniego. Nie molestuj małego. Nie łajdacz się, księże, i nie siej dzieci na prawo i lewo.Gdy masz dzieci, zajmij się ich wychowaniem. itd.
realista
2 lata temu
Odwalcie się od spraw gospodarczych a zajmijcie się swoim szambem!!!!
...
Następna strona