Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakup działki rolnej będzie łatwiejszy. Prezydent podpisał ustawę

Już nie trzeba być rolnikiem, żeby kupić nieduże działki rolne oraz grunty w miastach. Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezydent podpisał ustawę liberalizującą obrót ziemią rolną

Jak poinformowała PAP Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą we wtorek.

Przypomnijmy, że ustawa znacznie ograniczająca obrót ziemią rolną weszła w życie ponad 3 lata temu. Wprowadzała ona zasadę, że ziemię rolną mógł kupić tylko polski rolnik. Miało to zapobiec wykupowaniu gruntów przez obcy kapitał.

W efekcie jednak obrót ziemią był znacznie utrudniony. Stąd decycja o nowelizacji.

Obejrzyj: Państwo chce pomóc rolnikom. Powstaje holding spożywczy

Nowe przepisy zwiększają do 1 hektara limit, do którego ziemię będzie mógł kupić nie-rolnik. Do tej pory było to zaledwie 0,3 ha. Podobny limit ma funkcjonowac również na terenie miast.

Właśnie w miastach nie będzie limitu co do liczby kupionych takich działek. Ale już we wsi na cele nierolne będzie można kupić tylko jedną działkę.

Piotr Serafin w towarzystwie ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego podczas konferencji prasowej w październiku 2018 r.
Dyrektor KOWR złożył rezygnację. Premier ją przyjął

Każdy, kto będzie chciał kupić więcej niż 1 hektar, musi prowadzić działalność rolniczą. I to przynajmniej przez 5 lat. Do tej pory jednak był to okres dwukrotnie dłuższy.

Będzie można również zbyć nieruchomość na rodzinę. Oprócz małżonka i dzieci, taka możliwość zaistnieje również w przypadku rodzeństwa, rodziców oraz pasierbów.

Poseł Michał Cieślak zebrał podpisy pod projektem, który uwolni handel ziemią
Obrót ziemią rolną. PiS wycofuje się ze swojego pomysłu?

Wciąż jednak prawo pierwokupu będzie miał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Nowe przepisy wejdą w życie w ciągu 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rolnictwo, ziemia rolna, obrót ziemią, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-05-2019

SeasA swoją drogą, kiedy rolnicy zorientują się, że pis zrobił ich w bambuko. Nowa ustawa emerytalna przywróciła stary wiek emerytalny 60/65 i o tym pis … Czytaj całość

29-05-2019

XxxTo ile działek kupi pinokio? Oczywiście na żonę. A nie. On kupuje tylko od kościoła. Później sprzedaje i odkupuje od tej samej osoby dziesięciokrotnie … Czytaj całość

29-05-2019

okocóż za wspaniałomyślność, najpierw zaostrzają aby potem poluzować nieco.

Rozwiń komentarze (26)