Notowania

gospodarka
07.08.2019 14:26

Zalew Sulejowski znika, łodzie na mieliźnie. To efekt suszy

Tak źle na Zalewie Sulejowskim nie było od dawna. Poziom wody jest tak niski, że niektóre porty trzeba było zamknąć, bo łodzie osiadły na mieliźnie. - Tak złego sezonu jeszcze nie było - mówi właściciel portu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Archiwum prywatne)
W Zalewie Sulejowskim brakuje wody.

Zamiast wody - błoto. Jachty leżą na brzegu, pomosty, przy których jeszcze kilka tygodni temu cumowały łódki są całkowicie odkryte. Tak wyglądają porty na Zalewie Sulejowskim.

Poziom wody w Pilicy, która zasila zalew, miejscami obniżył się do 30 centymetrów. Tak źle nie było od dawna.

- Łódkę musiałem zostawić na przyczepie, bo nie ma jak zrzucić jej do wody - mówi pan Grzegorz żeglarz. Po Zalewie Sulejowskim pływa od kilkunastu lat. - Ci, którzy zdążyli wyciągnąć jachty z wody mają spore szczęście, bo te, które zostały, leżą na brzegu i na pewno są uszkodzone.

Oglądaj też: Zabraknie nam wody w kranach? Minister nie chciał jednoznacznie odpowiedzieć

- Ja pływam małą łódką, z niewielkim zanurzeniem, więc udało się wypłynąć. Ale większe jednostki utknęły - opowiada pani Magda, żeglarka z Łodzi. - Część jachtów przeniosła się blisko plaży, gdzie stoją na kotwicy. Ale z tygodnia na tydzień jest coraz gorzej, więc stamtąd też będą musiały się przenieść.

Najgorszy sezon

Jak mówią właściciele portów, poziom wody obniża się już od miesiąca. I generuje duże straty.

- Mam wolne miejsca przy pomostach, ale nie mogę ich sprzedać, bo nie ma jak dopłynąć. Część jachtów w ogóle leży, część ludzie zabierają - opowiada pan Piotr z portu w Barkowicach. - Prowadzę port od 14 lat, czegoś takiego w sezonie, jeszcze nie widziałem.

Straty dla portów generują nie tylko miejsca postojowe, których nie można sprzedać. Jeśli do portu nie można dopłynąć, nie zarabiają np. stoiska gastronomiczne.

- Jest pusto - mówi pan Piotr. - Turystów praktycznie nie ma, bo po co maja przyjeżdżać, skoro nie skorzystają z najważniejszych atrakcji? To najgorszy sezon jaki pamiętam.

Susza

Winę za drastyczne obniżenie poziomów wody w Zalewie ponosi susza, a tym samym problem z dopływami.

Dodatkowo przy tamie na Zalewie Sulejowskim działa elektrownia, a to oznacza, że tamy nie można zamknąć. Woda musi przepływać z prędkością przynajmniej 11 metrów na sekundę. A napływa z prędkością 7 m/s.

Susza dotyka nie tylko woj. łódzkiego i zalewu Sulejowskiego. Nie ma w Polsce województwa, którego w ciągu ostatnich trzech miesięcy nie dotknęłaby susza.

- Od czerwca obserwujemy zmniejszanie się przepływów na rzekach w całym kraju. Jest to wynikiem obecnej, niekorzystnej sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej - mówi Urszula Tomoń z Państwowego Gospodarstwa "Wody Polskie".

Według ostatnich raportów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na 134 stacjach wodowskazowych w Polsce stan wód jest niepokojąco niski.

Na Wiśle poziom zbliża się do rekordu z 2012 roku, obniża się poziom Warty, a podobne alarmujące odczyty są na rzekach w województwie łódzkim czy wielkopolskim. W niektórych, jak choćby Widawce w Podgórzu, rzeka miała zaledwie 9 cm głębokości.

- Mamy bardzo trudną sytuację na rzekach - mówił w programie "Money. To się Liczy" minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. - Polska retencjonuje 6,2 proc. wody, która przez nią przepływa. To jest jeden z najgorszych wyników w Unii Europejskiej. Musimy podnieść ten współczynnik do 30 proc.

Problem dotyczy nie tylko rzek. Wysychają także studnie, a jeśli susza będzie się utrzymywać, mogą się pojawić problemy ze zbiorowym zaopatrzeniem w wodę, zwłaszcza w sieciach zasilanych przez wodociągowe studnie, korzystające z płytszych ujęć. Jak podkreślają eksperci, powołując się na dane GUS, takie ujęcia zapewniają ok. 70 proc. zaopatrzenia w wodę.

Na koniec lipca Państwowy Instytut Geologiczny wydał ostrzeżenie dla 12 województw, w których mogą pojawić się problemy z zaopatrzeniem z płytkich ujęć wód podziemnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, woda, susza, Gospodarka wodna, #WPnaLato
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-08-2019

zeneko czym wy madrzy ludzie piszecie , jeżeli taki zbiornik retencyjny jak Świnna Poręba buduje się w Polsce przez dwadzieścia pięć lat, a gdyby Tusk … Czytaj całość

07-08-2019

maciekwpuścić PIS na pustynię po jednej kadencji braknie piasku

08-08-2019

Anioł_StruśSocjalizm w wydaniu PISu daje gorsze efekty niż za PRLu.

Rozwiń komentarze (78)