Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Kryzys gazowy w Mołdawii. Prezydent RP: mamy coraz więcej narzędzi, by przeciwstawiać się szantażom gazowym

60
Podziel się:

Dostawy gazu do Mołdawii były w ostatnich tygodniach poważnie zagrożone. Rząd w Kiszyniowie nie mógł znaleźć porozumienia z Gazpromem. W sprawę wmieszały się polskie władze, które sfinalizowały kontrakt z Mołdawią. - Z satysfakcją można powiedzieć, że Polska ma coraz więcej potencjału i narzędzi, by przeciwstawiać się szantażom gazowym - ocenił całą tę sytuację prezydent Andrzej Duda.

Kryzys gazowy w Mołdawii. Prezydent RP: mamy coraz więcej narzędzi, by przeciwstawiać się szantażom gazowym
Dostawy gazu do Mołdawii. Andrzej Duda komentuje (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, poinformował na Twitterze, że Andrzej Duda rozmawiał w sobotę z Maią Sandu, prezydent Mołdawii. Tematem był kryzys gazowy.

"Polska jest zadowolona z rozwiązania kryzysu gazowego i gotowa jest nadal - w podobnych sytuacjach - wspierać naszych mołdawskich partnerów. Dziękujemy PGNiG za działanie" - przekazał Kumoch.

Do tej wiadomości odniósł się sam prezydent, który napisał, że "z satysfakcją można powiedzieć, że Polska ma coraz więcej potencjału i narzędzi, by przeciwstawiać się szantażom gazowym".

Zobacz także: Fala podwyżek w Polsce. "To skutek polityki energetycznej UE"
"Jak pokazaliśmy w ostatnich dniach, potrafimy przy pomocy tych narzędzi wesprzeć i bronić naszych przyjaciół. Podziękowania dla zaangażowanych po stronie polskiej" - napisał Andrzej Duda.

Dostawy gazu. Mołdawia porozumiała się z Gazpromem

W sobotę Gazprom poinformował o zakończeniu trwającego od miesiąca impasu w sprawie nowej umowy na dostawy gazu do Mołdawii. Koncern podpisał umowę na dostawy błękitnego paliwa do tego państwa przez pięć kolejnych lat.

Rosyjski gigant w specjalnym komunikacie podkreślił, że umowa została zawarta na "obustronnie korzystnych warunkach". Obie strony ustaliły też spłaty dotychczasowych należności.

- Wygląda, że zmusiliśmy Gazprom do zaprzestania szantażowania Mołdawii. Muszą się liczyć z tym, że gotowi jesteśmy zwalczać rosyjskie szantaże - powiedziało PAP źródło z polskiego pałacu prezydenckiego.

Polska sprzedała gaz Mołdawii. Po raz pierwszy w historii

Rozmówca agencji nawiązał w ten sposób do niepokoju, jaki wybuchł w Moskwie po podpisaniu polsko-mołdawskiej umowy. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow straszył Kiszyniów, że gaz z innych źródeł, niż rosyjskie, będzie dla Mołdawii droższy.

- Jest jasne, iż te transakcje mogą być tylko po cenie wyższej niż te, które omawiano ze stroną rosyjską - podkreślił Dmitrij Pieskow.

W październiku Mołdawia kupiła od Polski 1 milion metrów sześciennych gazu ziemnego. W ten sposób przeciwdziałała gazowemu kryzysowi, który wybuchł w tym kraju po tym, jak nie udało mu się przedłużyć z Gazpromem umowy, która wygasła pod koniec września.

Polska zapewniła, że jeżeli kiedykolwiek zaistnieje taka potrzeba, to jest gotowa sprzedać kolejne partie błękitnego paliwa. Prezes PGNiG Paweł Majewski w brytyjskim dzienniku "Financial Times" powiedział, że spółka jest "gotowa do wzięcia udziału w kolejnych rundach przetargów" na dostawy gazu do Mołdawii.

- Niezależnie od naszej działalności biznesowej, dostarczając gaz do Mołdawii, pokazujemy też naszą solidarność energetyczną - podkreślił prezes PGNiG.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(60)
Patent na gaz
2 lata temu
Jednym z narzędzi jest to że pis stworzył tysiące nowych stanowisk biurokratycznych w budżetówce,rządzie i spółkach państwowych to może by im odsysać gaz poprzez specjalne krzesła i połowa Polski miała by gaz za darmo, przynajmniej ta połowa której się należy ? Kilka milionów biurokratów,polityków i innych pasożytów mogła by wyprodukować miliony m3 gazu dziennie.Jeszcze by im można za darmo dawać grochówkę dwa razy dziennie z darmową porcją kiszonej kapusty . Bylibyśmy potęgą gazową w Europie.
Kazimierz Fig...
2 lata temu
- Obie strony ustaliły też spłaty dotychczasowych należności..... do 1 maja 2022 roku. - Koncern podpisał umowę na dostawy błękitnego paliwa do tego państwa przez pięć kolejnych lat.... po 300$ za 1000 gaz.... Rosyjski gigant w specjalnym komunikacie podkreślił, że umowa została zawarta na "obustronnie korzystnych warunkach" ! ! ! - dlaczego o tym nie piszecie? - - Wygląda, że zmusiliśmy Gazprom do zaprzestania szantażowania Mołdawii. Muszą się liczyć z tym, że gotowi jesteśmy zwalczać rosyjskie szantaże - powiedziało PAP źródło z polskiego pałacu prezydenckiego...... otóż to źródło kłamie jak dworcowa PROSTYTUTKA - bo sam wicepremier Mołdawii oświadczył na konferencji po podpisaniu umowy że Gazprom już w kwietniu proponował Mołdawii przedłużenie kontraktu - ale były naciski z zewnątrz by kupować gaz przez giełdę po cenach "spotowch"..... Dlaczego Panstwo tak nieobiektywnie piszecie na ten temat jak dworcowe prostutki? - Według tego artykułu tylko dlatego ta Umowa została podpisana bo nasz kochany Przywódca się w to zaagażował.... Zero PRAWDY. Wstrętna manipulacja.
Agda
2 lata temu
To teraz już wiem dlaczego cena gazu rośnie
Gównno
2 lata temu
To ile już macie podwyżki na gaz do ogrzewania domu? U mnie już 10% przysłali....załatwił maliniak tylko co
wypad
2 lata temu
mamy asa w rękawie - sasin, załatwi nas wszystkich juz w lutym
...
Następna strona