Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Gazprom podpisał umowę z Mołdawią. "Obustronnie korzystne warunki"

99
Podziel się:

Gazprom ogłosił zawarcie porozumienia z rządem w Kiszynowie ws. dostaw gazu do Mołdawii przez pięć kolejnych lat. Rosyjski gigant w specjalnym komunikacie podkreślił, że umowa została zawarta na "obustronnie korzystnych warunkach".

Gazprom podpisał umowę z Mołdawią. "Obustronnie korzystne warunki"
Gazprom podpisał umowę z Mołdawią. "Obustronnie korzystne warunki" (Getty Images, Getty Images)

Gazprom i rząd Mołdawii doszły do porozumienia ws. dalszych dostaw gazu do tego państwa. Jak informuje PAP, obie strony ustaliły też zasady spłaty dotychczasowych należności. Spółka z Rosji podkreśliła, że umowa została zawarta "na obustronnie korzystnych warunkach". Wejdzie ona w życie 1 listopada.

Gazprom podpisał umowę z Mołdawią. "Obustronnie korzystne warunki"

Za negocjacje pomiędzy Moskwą a Kiszyniowem odpowiedzialni byli wicepremier Mołdawii Andrei Spinu oraz szef Gazpromu Aleksiej Miller. Jeszcze przed rozpoczęciem rozmów przedstawiciele mołdawskiego rządu zapowiadali, że będą się domagać "uczciwej" ceny gazu.

Jak podkreśla PAP, obie strony pochwaliły się zawarciem porozumienia, ale nie przedstawiono dokładnych stawek gazu. Przedstawiciele Mołdawii zdradzili jedynie, że ostateczna cena "opiera się na propozycjach Kiszyniowa".

Zobacz także: Niepokojące doniesienia ws. Facebooka. Ekspertka komentuje

Poprzednia umowa Gazpromu z Mołdawią wygasła pod koniec września, przez co w kraju ogłoszono stan wyjątkowy. Rosyjski gigant ostatecznie zgodził się na warunkowe przesyłanie gazu w październiku, ale po znacznie wyższej cenie niż wcześniej. Firma zapowiedziała, że zawiesi dostawy, jeśli rząd w Kiszyniowie nie ureguluje zobowiązań finansowych i nie osiągnie nowego porozumienia.

Jeszcze we wrześniu Mołdawia płaciła 550 dolarów za 1 tys. metrów sześciennych gazu, podczas gdy w październiku stawka poszło w górę do poziomu 790 dolarów.

Działania Rosji względem Mołdawii nie pozostały bez komentarza Unii Europejskiej. Josep Borrell, szef dyplomacji UE, mówił wprost, że Gazprom i Kreml wykorzystują gaz ziemny jako broń do zastraszania innych krajów. Wyższe ceny gazu miały mieć zaś podłoże polityczne.

Mołdawia, aby ograniczyć swoje uzależnienie od gazu kupowanego w Rosji, nabyła w ostatni poniedziałek w Polsce 1 mln metrów sześciennych gazu ziemnego. To pierwsza dostawa gazu spoza granic Rosji w historii państwa ze stolicami w Kiszyniowie.

- Grupa PGNiG jest głęboko przywiązana do zasady solidarności energetycznej, którą postrzegamy jako warunek prawidłowego działania rynku gazu w Unii Europejskiej i krajach sąsiednich. Kierując się tą zasadą, postanowiliśmy wziąć udział w przetargu, którego celem było pilne dostarczenie mołdawskiej gospodarce paliwa gazowego w sytuacji problemów z jego dostawami z Rosji - powiedział cytowany w komunikacie szef PGNiG Paweł Majewski.

PGNiG jest przy tym gotowy dostarczać Mołdawii większe ilości gazu w przyszłości. - Niezależnie od naszej działalności biznesowej, dostarczając gaz do Mołdawii, pokazujemy też naszą solidarność energetyczną - podkeślił prezes polskiej spółki w "Financial Times".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(99)
Joe jako
2 lata temu
Pytanie czy Gazprom podpisał umowę z Mołdawią cz Mołdawia podpisała umowę z Gazpromem?Mnie uczono że kupujący jest jako ten który podpisuje umowy.Artykuł propagandowy ukazujący że Gazprom ugiął się pod roszczeniami Mołdawia a niestety tak nie jest bo ceny są dyktowane przez rynek a tylko dobrą wolą Gazpromu jest obniżyć lekko cenę jako wolą współpracy.Obecnie w Polsce próbuje ukazać się wszystko co związane z Rosją w negatywnym świetle.Polska propaganda jest prymitywną no ale czego można spodziewać się po płatnych pachołka hameryki
walcząca
2 lata temu
rusofobia W "wiadomościach" komentator odtrąbił sukces Polskiego rządu w obronie Mołdawii przed "szantażem gazowym" ! Ani słowa o tym że Mołdawia nie płaciła za gaz , tak jak wcześniej Ukraina !
slaw
2 lata temu
czyli polska kupuje za 1000dolcow a sprzedaje Mołdawii za 500??hihi 😁 ale madrzy
Amatorzy
2 lata temu
Tacy mądrzy? A Polska skąd ma kupować tani gaz? Co z gazem z USA.mial być tani i gdzie jest? Ci z PiSu nic nie potrafią załatwić.tylko dużo obiecują i kłamią.nieudolny rząd PiSu musi odejść.
Juzew Bonk
2 lata temu
od biedy moga kupować skroplony gaz i wozić go cysternami kolejowymi do rozprężni gazu !!!
...
Następna strona