Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Zamknięcie Turowa. Burmistrz Zgorzelca: przerażające

187
Podziel się:

- Widmo zamknięcia kopalni Turów z dnia na dzień jest dla nas przerażające, ponieważ z pracą w kompleksie elektrowni i kopalni związanych jest około 8 tys. osób z naszego regionu – powiedział PAP burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.

Zamknięcie Turowa. Burmistrz Zgorzelca: przerażające
- Niepewność co do losów kopalni powoduje wzrost napięć między sporą częścią mieszkańców Zgorzelca a naszymi sąsiadami - mówi burmistrz Zgorzelca (WP)

Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił w poniedziałek, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.

W maju TSUE nakazał Polsce wstrzymać wydobycie do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Gdy Polska nie zastosowała się do decyzji, Czechy wystąpiły o nałożenie na nią kary. Domagały się 5 mln euro kary dziennie.

Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz podkreślił, że konflikt wokół kopalni Turów jest dla samorządowców z regionu "niezmiernie trudną sytuacją".

- Niepewność co do losów kopalni powoduje wzrost napięć między sporą częścią mieszkańców Zgorzelca a naszymi sąsiadami. Mieszkamy w takim miejscu, gdzie takie napięcia są nam niepotrzebne i to jest problem dla naszego regionu - wskazał Gronicz.

Zobacz także: Spór o kopalnię Turów. Belka o rządzących: Skłonność do obrażania się, tupania nóżkami i chowania się do kąta

Druga kwestia, o której mówił burmistrz, dotyczy przyszłości kompleksu kopalni i elektrowni Turów.

- Chcielibyśmy na ten temat rozmawiać i znać perspektywy, ponieważ - bez względu na poglądy polityczne i przekonania - wszyscy się zgadzamy, że nagłe zamknięci kopalni dla naszego regionu to byłby wielki dramat - powiedział Gronicz.

Burmistrz podkreślił, że niedawno toczyły się rozmowy na temat Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. - Bardzo nam zależało, żeby pozyskać pieniądze, ale data zamknięcia kopalni musiałaby być wyznaczona na 2030 r., a nasz rząd mówi o roku 2044. I dlatego tych pieniędzy siłą rzeczy nie dostaliśmy - mówił burmistrz.

Dodał, że samorządowcy z regionu przyjęli "jako pewnik", że kopalnia będzie funkcjonowała do 2044 r.

- Widmo zamknięcia kopalni z dnia na dzień jest dla nas przerażające - mówił. Podkreślił, że nie chodzi tu tylko o podatki, ale o to, że w kompleksie kopalni i elektrowni Turów bezpośrednio bądź pośrednio pracuje około 8 tys. osób. - Ta grupa ludzi jest niepewna swoje przyszłości - mówił.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "polski rząd nie wyłączy kompleksu Turów, a decyzja o nałożeniu kary jest pozbawiona adekwatności i proporcjonalności". Jak dodał, "zobaczymy", czy Polska będzie musiała płacić kary.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(187)
Gobi
3 lata temu
O problemie wiadomo było od dawna , wygodniej było nic nie robić .Teraz to zamach na wolność.Pokazuje to słabość rządu który nie rozwiąże problemu a szuka winnych nie pierwszy raz.
To region
3 lata temu
Macierewicza i Klempy ( Lubań) Wybitnych polityków PiS. Sukcesy ich znamy i cierpimy wraz z nimi. To nie pierwszy rok " bo nam się to należy" a pan Morawiecki ma już prawomocny wyrok za mówienie " faktów nie zgodnych z prawdą" . Tyle w temacie.
Hhi
3 lata temu
Jakby PO rządziła to problemu by nie było ,ale że rządzi nie ta opcja co trzeba ,to Polaczkom trzeba dokopać
bfgmatik
3 lata temu
Najlepsze jest to, że podobne dziury w ziemi, tyle ze już wyeksploatowane i zalane sztucznymi jeziorami, są zarówno po stronie niemieckiej jak i czeskiej. Tyle, że oni już swoje wykopali i teraz chcą zamknąć nasze. W związku z tym apeluję o jak najszybsze zamknięcie kopalni Turów!... jak tylko ostatnie złoże zostanie wydobyte i dalsza eksploatacja nie będzie miała zasadności ekonomicznej.
AgentBolek
3 lata temu
Niech płaci samorząd gdzie leży kopalnia a nie z naszych podatków
...
Następna strona