Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zanieczyszczona ropa wraca do Rosji. Białoruś wypompowała już 80 tys. ton

11
Podziel się

Białoruski koncern naftowy Biełnaftachim podał w poniedziałek, że jedną z nitek rurociągu Przyjaźń do Rosji wypompowano już 80 tys. ton skażonej ropy. Łącznie na Białoruś trafiło aż 1,2 mln ton zanieczyszczonego surowca.

Polskie rafinerie musiały przestawić się na strategiczne zapasy ropy naftowej.
Polskie rafinerie musiały przestawić się na strategiczne zapasy ropy naftowej. (Materiały prasowe, PKN Orlen)
bDUCdAEl

Pompowanie rewersem przez jedną z nitek rurociągu Przyjaźń rosyjskiej ropy rozpoczęło się w piątek 24 maja. O północy z niedzieli na poniedziałek liczniki pokazały 80 tys. ton.

Sposób i tempo przepompowywania zanieczyszczonej chlorkami organicznymi ropy zostało uzgodnione przez władze w Mińsku i Moskwie. Jednocześnie Białoruś prowadzi drobiazgowe kontrole jakości surowca, jaki obecnie trafia z Rosji.

Rafineria w Mozyrzu, która najbardziej ucierpiała wskutek dostaw zanieczyszczonej ropy, obecnie otrzymuje surowiec dobrej jakości. W gorszej sytuacji jest rafineria Naftan w Nowopołocku, która nadal pracuje w ograniczonym zakresie, korzystając z alternatywnych dostaw.

bDUCdAEn
Zobacz także: Obejrzyj: Zaginiona ropa na dnie Zatoki Meksykańskiej

Białoruski koncern Biełnaftachim poinformował Rosję o gwałtownym pogorszeniu jakości ropy 19 kwietnia. Skażony chlorkami organicznymi surowiec trafił rurociągiem Przyjaźń do rafinerii w Mozyrzu. W efekcie doszło tam do korozji i awarii niektórych urządzeń.

Zawartość chlorków organicznych w ropie przekroczyła dopuszczalne normy 20-30 krotnie, a w niektórych próbkach nawet stukrotnie. Te związki przyśpieszają korozję i mogą niszczyć kosztowne instalacje rafineryjne.

bDUCdAEt

Według strony białoruskiej rurociągami w Rosji, Białorusi, Polski i Ukrainy popłynęło nawet 5 mln ton zanieczyszczonej ropy. Do Polski mogła z tego trafić jedna piąta.

Z powodu przerwania dostaw z Rosji Białoruś w maju zrealizuje zaledwie 7 proc. planowanego przesyłu. Możliwe, że pełne wznowienie dostaw nastąpi wcześniej niż pod koniec lipca, ale Białorusini wolą zachować ostrożność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUCdAEO
energetyka
wiadomości
KOMENTARZE
(11)
USA
2 lata temu
złamało nałożone przez siebie sankcje, import ropy z Wenezueli oraz ropy i gazu z Rosji bije rekordy. Dalej słuchajcie PiS-owskich, obłąkanych trolli.
kuty_na_4_lap...
2 lata temu
jeździć, obserwować
TomRomPom
2 lata temu
No to mamy "uzasadnioną" podwyżkę na Polskich stacjach. Sprowadzamy ropę z Marsa- będzie drożej. Na MOfree kupiłem ropniaczka, spalenie 4 litrów, sprzedaję benzyniaka- będzie oszczędność.
bDUCdAEP
nafciarz
2 lata temu
Wcale bym sie nie zdziwil ,gdyby sie okazalo ,ze rosjanie te "awarie" zrobili specjalnie. Przerwy w dostawie rurociagiem Przyjazn, popsute instalacje w rafineriach,braki ropy w innych krajach,chaos i zwyzka cen ropy na gieldzie. Wszystkie fakty na korzysc Rosji. Cos mi tu smierdzi!!!
filip
2 lata temu
I tyle sa warte kontrakty z Rosja