Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
27.05.2019 14:12

Zanieczyszczona ropa wraca do Rosji. Białoruś wypompowała już 80 tys. ton

Białoruski koncern naftowy Biełnaftachim podał w poniedziałek, że jedną z nitek rurociągu Przyjaźń do Rosji wypompowano już 80 tys. ton skażonej ropy. Łącznie na Białoruś trafiło aż 1,2 mln ton zanieczyszczonego surowca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Polskie rafinerie musiały przestawić się na strategiczne zapasy ropy naftowej. (Fot: PKN Orlen)

Pompowanie rewersem przez jedną z nitek rurociągu Przyjaźń rosyjskiej ropy rozpoczęło się w piątek 24 maja. O północy z niedzieli na poniedziałek liczniki pokazały 80 tys. ton.

Sposób i tempo przepompowywania zanieczyszczonej chlorkami organicznymi ropy zostało uzgodnione przez władze w Mińsku i Moskwie. Jednocześnie Białoruś prowadzi drobiazgowe kontrole jakości surowca, jaki obecnie trafia z Rosji.

Rafineria w Mozyrzu, która najbardziej ucierpiała wskutek dostaw zanieczyszczonej ropy, obecnie otrzymuje surowiec dobrej jakości. W gorszej sytuacji jest rafineria Naftan w Nowopołocku, która nadal pracuje w ograniczonym zakresie, korzystając z alternatywnych dostaw.

Obejrzyj: Zaginiona ropa na dnie Zatoki Meksykańskiej

Białoruski koncern Biełnaftachim poinformował Rosję o gwałtownym pogorszeniu jakości ropy 19 kwietnia. Skażony chlorkami organicznymi surowiec trafił rurociągiem Przyjaźń do rafinerii w Mozyrzu. W efekcie doszło tam do korozji i awarii niektórych urządzeń.

Zawartość chlorków organicznych w ropie przekroczyła dopuszczalne normy 20-30 krotnie, a w niektórych próbkach nawet stukrotnie. Te związki przyśpieszają korozję i mogą niszczyć kosztowne instalacje rafineryjne.

Według strony białoruskiej rurociągami w Rosji, Białorusi, Polski i Ukrainy popłynęło nawet 5 mln ton zanieczyszczonej ropy. Do Polski mogła z tego trafić jedna piąta.

Z powodu przerwania dostaw z Rosji Białoruś w maju zrealizuje zaledwie 7 proc. planowanego przesyłu. Możliwe, że pełne wznowienie dostaw nastąpi wcześniej niż pod koniec lipca, ale Białorusini wolą zachować ostrożność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, ropa z rosji, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-05-2019

!!!!!!Nie kupowac nic od rosji

27-05-2019

buuumy polacy i nie tylko za te ruskie gudno placimy !!!

27-05-2019

R.Usin z TeWałeNja zawsze tankuję za 100 zł i żadne podwyżki mnie nie obchodzą

Rozwiń komentarze (11)