Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Zaostrzenie prawa aborcyjnego. Wyrok TK opublikowany

3
Podziel się:

W środę Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie pisemne wyroku zaostrzającego prawo aborcyjne w Polsce. Przed północą wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że przesłanka dopuszczająca aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu przestała obowiązywać.

Zaostrzenie prawa aborcyjnego. Wyrok TK opublikowany
Uczestnicy demonstracji przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, 27 bm. w Warszawie. (PAP, PAP/Radek Pietruszka, Radek Pietruszka)

Pisemne uzasadnienie znalazło na stronach Trybunału Konstytucyjnego w środę. Wynika z niego, że ocena dopuszczalności aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, a więc możliwości poświęcania dobra leżącego po stronie dziecka, wymaga wskazania analogicznego dobra po stronie matki, czyli sytuacji zagrożenia jej życia i zdrowia.

W ocenie Trybunału "dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym nie jest wystarczające prawdopodobieństwo wystąpienia okoliczności wskazanych" w zakwestionowanym przepisie.

"Wszak nawet pozbawione wątpliwości stwierdzenie ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie oznacza, że dotknięty nimi człowiek nie będzie mógł korzystać w pełni z praw i wolności gwarantowanych konstytucyjnie w postnatalnej fazie życia" - wskazał TK.

Zobacz także: "Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej". KRRiT protestuje, Adam Bodnar komentuje

Trybunał uważa, że zakwestionowany przepis "nie pozwala przyjąć, że duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu ma stanowić podstawę do automatycznego domniemania naruszenia dobrostanu kobiety ciężarnej, zaś samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka takimi wadami ma charakter eugeniczny".

"W przepisie tym zabrakło odniesienia do mierzalnych kryteriów naruszenia dobra matki uzasadniających przerwanie ciąży, czyli takiej sytuacji, w której nie można byłoby od niej prawnie wymagać poświęcenia danego dobra prawnego" - podkreślił TK.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w środę - w dniu, w którym ukazało się pisemne uzasadnienie - że wyrok TK z 22 października 2020 roku zostanie opublikowany jeszcze tego samego dnia. Tak też się stało. Przed północą w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok TK ws. przepisów aborcyjnych.

Jeszcze wieczorem na ulice w Warszawie wyszli protestujący, którzy nie zgadzają się z wyrokiem organu. Demonstracja najpierw przeszła pod siedzibę TK, by następnie skierować się pod Nowogrodzką, gdzie znajduje się siedziba Prawa i Sprawiedliwości.

Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października 2020 roku, w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
21Grzegorz21
rok temu
Problemem jest to iż zapis nie uwzględnia dobrostanu kobiety gdy straci dziecko nawet zdeformowane . Lub poronienie w okresie końcowym ciąży. Ato już zbyt trudne dla Sędziego i sędziów gdy nigdy nie byli studentami prawa. A o ścieżce aplikacji pojęcie mają mgliste. Niestety znane są przypadki ustaw ,które nigdy nie zostały opublikowane w dzienniku ustaw. jak ustawa z 23 września 2016 roku. A nakazuje księgowym wystawianie polecenia wyłączenia zasilania punktów odbioru energii elektrycznej pomimo posiadania wiedzy iż punkt ten zasila aparaturę ratującą podtrzymującą życie. A wykonawca czyli dostawca zwany OSD dokona takiego wyłączenia zgodnie z tą ustawą. wiedza jaka to ustawa z pisma z innogy polska . Pracownica w piśmie papierowym uzasadniła . A dla wiarygodności przesłała tę ustawę w załączeniu. ilość ofiar śmiertelnych z tej ustawy prosta i rozszerzona jest ogromna . A tu niby polityka w kraju świeckim zdominowana jako niewolnictwo kościoła. Aborcja to sprawa kobiety lub kobiety i partnera. A nie kościoła bo niby nie zabijaj. Bo jakiś autor napisał iż ktoś odczuł ruch dziecka w nawiedzeniu Elżbiety. A wreszcie w jakim wieku ma być odczuwalny ruch płodu? I dlatego robi się cyrk iż płód myśli z serca czyli pompy pochodzą a nie z mózgu i to z konkretnej części tego organu. Dlatego tryb pośpiesznego zmieniać aby zmieniać jest znany jak z ustawą o powołaniu BHRP . Wystarczyło kilka zatopień na wodzie w tym Lucyfer i Heweliusz by ustawę znieść. Lecz życia ofiarom już się nie przywróciło . Tu tak samo. Utrata dobrostanu psychicznego kobiety i trauma tego nie oceni sędzia jeśli nie miała doświadczenia osobistego.
***** ***
3 lata temu
No cóż. Wg PiS prawo do życia ma nawet płód pozbawiony mózgu. Najwyraźniej sądzą wg siebie - żyją mimo ewidentnych dowodów na brak tego organu. Gorzej że również rządzą bo bezmyślne istoty znają tylko jedno prawo : SIŁA.
FAQ
3 lata temu
Paszporty genetyczne ograniczyły by problem poczęcia kalekiego potomstwa. Była też instytucja swatów, która brała również pod uwagę możliwość wad genetycznych ale trzeba by odejść od przypadkowych związków w kiblu na dyskotece. Kynolodzy nieźle radzą sobie z czystością linii genetycznych, mogą podpowiedzieć.