Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|
aktualizacja

Zapisy tarcz antykryzysowych zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego

6
Podziel się:

Rzecznik Praw obywatelskich zaskarżył do TK cztery zapisy tarcz antykryzysowych. Jego zdaniem Sejm nie dochował wymogów prac nad zmianami w kodeksach.

Zapisy tarcz antykryzysowych zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego
RPO zaskarża tarcze antykryzysowe. (Radoslaw NAWROCKI / Forum, RM, Radoslaw NAWROCKI / Forum)

Chodzi o przepisy uchwalone 31 marca, 16 kwietnia, 14 maja i 19 czerwca.

Jak wskazał RPO, każda z tych nowelizacji wprowadziła zmiany przynajmniej do jednego z następujących kodeksów: Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu wykroczeń, Kodeksu karnego skarbowego, Kodeksu karnego wykonawczego, Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego, Kodeksu spółek handlowych i Kodeksu postępowania administracyjnego.

"W normalnym, spełniającym standardy konstytucyjne procesie legislacyjnym zmiany te musiałyby być podane dogłębnej analizie i refleksji. Najpewniej oznaczałoby to, że albo nie zostałyby one uchwalone, albo też uchwalone nie w przyjętym ostatecznie kształcie" – podkreślił RPO Adam Bodnar we wniosku do TK zamieszczonym na stronie Biura RPO.

Zobacz także: Zasiłek opiekuńczy. Prezes ZUS: "Wyczerpał się". Padła też deklaracja dot. 14. emerytury

Jak pisze Bodnar, zgodnie z regulaminem Sejmu pierwsze czytanie projektu zmian kodeksu może się odbyć nie wcześniej niż 14 dnia od doręczenia projektu posłom, a do jego rozpatrzenia może zostać powołana Komisja Nadzwyczajna.

Z kolei drugie czytanie projektu może odbyć się nie wcześniej niż 14 dnia od dnia doręczenia posłom sprawozdania Komisji Nadzwyczajnej. Według regulaminu w przypadku zgłoszenia w drugim czytaniu poprawki albo wniosku projekt kieruje się ponownie do Komisji Nadzwyczajnej.

"Celem tego szczególnego porządku jest zapewnienie spójności wypracowanych przez specjalistów uregulowań kodeksowych. Chodzi także o wyeliminowanie możliwości przypadkowej nowelizacji kodeksu przy uchwalaniu ustaw szczególnych, która mogłaby zostać przeprowadzona za pomocą pochopnych i dezintegrujących projekt poprawek poselskich" – napisał Bodnar.

Jak pisze Rzecznik, w przypadku żadnej z powyższych ustaw terminy nie zostały zachowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Iga
4 lata temu
Nie miesza tylko przestrzega konstytucji i prawa na podstawie niej stanowionego.A potem zdziwienie ze UE. mowi o łamaniu prawa w Polsce
Piotr
4 lata temu
Jeszcze on jest RPO, miało go nie być już dawno. Na koniec jeszcze miesza.
Gniewosz
4 lata temu
TK?? A cóż to za struktura P. rzeczniku i przez kogo reprezentowana? Proszę nie żartować!
zenek
4 lata temu
Znów odfrunął ?
nick
4 lata temu
Brawo