Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Zaskakująca decyzja ukraińskiej agencji. Ukraińcy nie muszą wykazywać w majątku zdobytych czołgów

Podziel się:

Ukraina od sześciu dni zmaga się z obroną swojego państwa przed żołnierzami Federacji Rosyjskiej. Agresja zainicjowana przez Władimira Putina nie przebiega jednak tak gładko, jak spodziewał się Kreml. Media społecznościowe co rusz obiegają filmiki o przejętych czołgach i transporterach opancerzonych przez obrońców. Dlatego też ukraińska Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji (NAPC) wydała interpretację, czy podatnicy muszą wykazywać je w deklaracjach podatkowych.

Zaskakująca decyzja ukraińskiej agencji. Ukraińcy nie muszą wykazywać w majątku zdobytych czołgów
Ukraińcy walczą z rosyjskim agresorem (PAP, PAP/EPA/MIKHAIL PALINCHAK)

Na zaskakującą decyzję NAPC zwróciła uwagę redakcja Outriders. Potwierdza ją serwis interfax.com.ua, gdzie opublikowano komunikat Agencji. Znaleźć go można na profilu organu na Facebooku.

Przechwyconego czołgu nie trzeba wykazywać w oświadczeniu

"Zdobyłeś rosyjski czołg lub transporter opancerzony i martwisz się, jak je zadeklarować? Spokojnie, kontynuuj obronę Ojczyzny! Nie ma potrzeby zgłaszania zdobytych rosyjskich czołgów lub innego sprzętu, ponieważ ich wartość… nie przekracza stokrotności płacy minimalnej (248 100 hrywien)" - czytamy w komunikacie cytowanym przez Interfax.

W ten sposób Ukraińcy dodatkowo zakpili z szorującej po dnie wartości rosyjskiej waluty. Jak informowaliśmy w money.pl, po inwazji Rosji rubel spadł do rekordowo niskiego poziomu, co doprowadziło do krachu walutowego.

Zobacz także: Nie wszystkie banki odcięte od SWIFT? "Interesy ważniejsze niż sankcje"

NAPC podkreśla, że w przypadku przechwycenia rosyjskiego uzbrojenia lub jednostek opancerzonych Ukraińcy nie muszą składać raportu o istotnych zmianach stanu majątkowego.

"Litera prawa mówi, że zdobycze bojowe nie podlegają obowiązkowi ujawnienia ich w oświadczeniach podatkowych z następującego powodu: zostały one zdobyte nie w wyniku zawarcia jakiejkolwiek transakcji, lecz w związku z agresją na pełną skalę Federacji Rosyjskiej 24 lutego 2022 r. przeciwko niepodległemu i suwerennemu państwu ukraińskiemu, która jest kontynuacją podstępnego ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę rozpoczętego w 2014 r." - czytamy w oświadczeniu.

Ukraina niszczy sprzęt rosyjski

NAPC w komunikacie podkreśla też, że sprzęt użyty przez Rosjan w inwazji często jest już uszkodzony lub całkowicie zniszczony, dlatego też oszacowanie jego wartości jest w tym momencie niemożliwe. Jeżeli jednak ktoś ma taką potrzebę, to Agencja umożliwia zadeklarowanie zdobytego sprzętu od agresorów.

Pokazują to też dane opublikowane przez sztab generalny ukraińskiej armii. Wynika z niego, że Ukraińcy dotychczas zniszczyli lub uszkodzili: 29 samolotów, 29 śmigłowców, 198 czołgów, 846 opancerzonych wozów bojowych, 77 systemów artyleryjskich, siedem systemów obrony przeciwlotniczej, 24 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 60 cystern, trzy bezzałogowe statki powietrzne, dwie jednostki pływające i 305 pojazdów wojskowych - wymienia tvn24.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl