Notowania

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii odwołany. Efekt skandalu z wołowiną

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski odwołał Jacka Kucharskiego ze stanowiska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Dymisji chciał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. (Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

To najprawdopodobniej efekt unijnej kontroli w polskich ubojniach, wszczętej po reportażu TVN. Opinia publiczna dowiedziała się z niego, że w naszym kraju kwitnie nielegalny proceder ubijania chorych, ledwo żywych, a nawet padłych krów. Ich mięso trafiało później do normalnej sprzedaży.

Zobacz też: Same straty wizerunkowe to dziesiątki milionów euro. Ekspert o aferze mięsnej

- Jeżeli ktoś będzie miał jakieś winy, to nie zawaham się, będą również zmiany kadrowe - zapowiadał kilka dni temu minister Ardanowski, odnosząc się do kontroli.

Dyrektor biura prasowego resortu rolnictwa na razie nie komentuje tej dymisji.

Odwołany Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Jacek Kucharski odpowiadał m.in. właśnie za bezpieczeństwo żywności pochodzenia zwierzęcego. Pełnił swoją funkcję od 1 kwietnia 2016 r.

Jak pisaliśmy, z informacji, jakie od rzeczniczki Komisji Europejskiej uzyskała korespondentka RMF FM, wynika, że unijna inspekcja przeprowadzona po wybuchu afery mięsnej wykazała "szereg niedociągnięć we wdrażaniu systemu kontroli".

Według tych doniesień Bruksela oczekuje, że polskie władze mają zarządzić intensywne kontrole we wszystkich ubojniach bydła, których w Polsce jest około 800. Co więcej, KE oczekuje, że wyniki takich kontroli będą jej dostarczane co miesiąc.

- Dochodzą do nas informacje, że raport Komisji Europejskiej w sprawie polskich ubojni jest fatalny. Są duże nieprawidłowości, mięso jest nieprawidłowo rejestrowane - mówił dwa dni temu w rozmowie z money.pl Juliusz Pająk z AGROUnii.

Jak dodał, o procederze w polskich ubojniach minister rolnictwa wiedział od dawna i nic z tym nie robił. - Poświęcenie Pawła Niemczuka [Głównego Lekarza Weterynarii – przyp. red.] byłoby bardzo niehonorowe - stwierdził. Ostatecznie stanęło na odwołaniu jego zastepcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-02-2019

kkkten komu podlega weterynaria powinien podać się do dymisji -ale potrzeba do tego odpowiedniego wychowania.

15-02-2019

RomekArdanowski wiedzial. Dlaczego zostal na stolku?

15-02-2019

BibiWiedzial ardanowski od kilku lat o aferze i dopiero teraz cos niby robi.

Rozwiń komentarze (298)