Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Zbigniew Ziobro bierze się za sklepy, które handlowały w niedziele. Wniósł kasacje

604
Podziel się:

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wniósł kasacje do wyroków, które uniewinniły właścicieli sklepów oskarżonych o omijanie tzw. zakazu handlu w niedziele. Starali się oni wymknąć prawu, otwierając w placówkach m.in. kluby czytelnika i biura podróży - informują wiadomoscihandlowe.pl.

Zbigniew Ziobro bierze się za sklepy, które handlowały w niedziele. Wniósł kasacje
Prokurator generalny i jednocześnie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (PAP, Albert Zawada)

Sprawa dotyczy trzech prawomocnych wyroków, które zapadły na południu kraju - przekazał portal. Dotyczą sklepów spożywczych oraz alkoholowych. Ich właściciele omijali tzw. zakaz handlu w niedziele i święta, rozszerzając zakres działalności placówek.

Przedsiębiorcy starali się wykorzystać przepisy, które pozwalają sklepom działać "w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku" - przypominają wiadomoscihandlowe.pl.

Firmy otworzyły w tym celu w lokalach kluby czytelnika, biura podróży, punkty informacji turystycznej, a także wypożyczalnie sprzętu sportowego. Chociaż sądy rejonowe uznały, że było to działanie bezprawne, to jednak okręgowe (druga instancja) uchylił wyroki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Oto "warunek konieczny" do tego, by inflacja spadła. Rząd próbuje to robić

Zbigniew Ziobro wkracza ws. omijania zakazu handlu w niedziele

Przeciwko uniewinnieniu przedsiębiorców protestował Główny Inspektor Pracy. Sprawą zajął się prokurator generalny, czyli minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i wniósł kasacje do wspomnianych wyroków sądów okręgowych.

- W kasacjach podnoszono m.in. że sądy odwoławcze dokonały błędnej wykładni przepisu art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, wskutek czego uniewinnione zostały osoby, które wbrew zarówno literalnemu brzmieniu, jak i wykładni celowościowej przywołanego przepisu, powierzały w niedziele pracę pracownikom, mimo iż prowadzone przez nie placówki handlowe nie spełniały żadnego z wyjątków, o których stanowi ustawa - odpowiada na pytania "Wiadomości Handlowych" Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Krajowej.

Prokuratura wyjaśnia, że kluczowe w kontekście wyjątków od tzw. zakazu handlu jest to, która działalność jest dominująca w danym przypadku. Na przykład w bibliotece może działać punkt handlowy, ale nie może być tak, że półka z książkami w supermarkecie pozwala działać sklepowi w niedziele i święta zgodnie z prawem.

Sprawy, którymi zajął się Zbigniew Ziobro, mają być ponownie rozpatrzone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(604)
Ależ
6 miesięcy temu
Trzeba dać ludziom jak największą swobodę. Jeżeli wlasciciele nie chcą otwierać sklepów w dowolny dzień niech to czynią. Pracownicy nie muszą pracowac u takich wlascicieli, którzy zmuszają ich do nadmiernego wysiłku bez kompensaty. Prezydent mówił to nawet w stosunku do prokuratorów, że mogą zmienić zawód.
Boczek Arnold
6 miesięcy temu
Śpiesz się zero,bo niedługo ciebie skasują
irek
6 miesięcy temu
Zero do kasacji i to for ever !
łobuz
6 miesięcy temu
I to mają być wolne sądy? Za kuriozalne wyroki nie ponoszą żadnej odpowiedzialności. Wielka Unia uważnie powinna się przyjrzeć właśnie takim wyrokom i wyciągnąć konsekwencje.
FUNDUSZ SPRAW...
6 miesięcy temu
Jeżeli minister wydatkuje niewłaściwie pieniądze, to jest przestępcą. ZERRO jak nic.
...
Następna strona