Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Zegar Zagłady: zostało nam tylko 90 sekund. Samozagłada ludzkości coraz bliżej

Podziel się:

Od wtorku wskazówki Zegara Zagłady ustawiły się w pozycji 1,5 minuty przed północą. Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko samozagłady - podał Reuters.

Zegar Zagłady: zostało nam tylko 90 sekund. Samozagłada ludzkości coraz bliżej
Zegar Zagłady. Jesteśmy tak blisko samozagłady, jak nigdy wcześniej (Getty Images, 2023 Getty Images)

Zegar Zagłady został stworzony przez grupę fizyków jądrowych w 1947 roku i od tej pory prowadzony jest przez zarząd Bulletin of the Atomic Scientists na Uniwersytecie Chicagowskim. Zegar ma być symbolem wskazującym, jak blisko samozagłady jest gatunek ludzki.

Zegar Zagłady. O co chodzi?

Każdego roku naukowcy aktualizują wskazywaną godzinę na podstawie informacji i analiz zagrożeń dla egzystencji ludzkości. Biorą pod uwagę nie tylko ryzyka związane z bronią jądrową, ale także klimatem i technologiami. Wtorkowa zmiana - podsumowuje Euronews - po raz pierwszy "odzwierciedla świat, w którym inwazja Rosji na Ukrainę ożywiła obawy przed wojną nuklearną".

Zegar zaczął "tykać" w 1947 roku. Wtedy wskazywał, że do północy brakuje siedmiu minut. Najdalej od zagłady - aż 17 minut przed północą - ludzkość była w 1991 roku, gdy zakończyła się zimna wojna, a USA i ZSRR zaczęły redukować arsenały broni jądrowej.

Dziś Zegar w Chicago pokazuje, że świat ma zaledwie 90 sekund do północy. A to oznacza, że jesteśmy najbliżej w historii zagłady naszego gatunku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP