Ziemniaki "luksusem" w Rosji. Ceny wystrzeliły, rząd interweniuje
Rosyjska Duma Państwowa ma "uporządkować" ceny ziemniaków, które tylko w 2024 r. skoczyły o 92 proc. Natomiast w tym roku wzrosły o następne 24 proc. - podaje "Komsomolska Prawda". - Ziemniaki nie powinny być luksusem, ich cena powinna być stała - ocenił wiceprzewodniczący Dumy Borys Czernyszow.
Czernyszow zwrócił się już do Ministerstwa Rozwoju, żeby wprowadzić państwową regulację cen ziemniaków.
- Cena ziemniaków uderza w kieszenie dużej liczby Rosjan. Dla wielu osób, zwłaszcza tych o niezbyt wysokich dochodach, produkt ten stanowi podstawę diety, a wzrost jego ceny z pewnością stanowi dla nich zagrożenie. Ziemniaki nie powinny być luksusem, ich cena powinna być stała i nie podlegać dużym wahaniom. Nie możemy pozwolić, by spekulanci czerpali z tego zyski. W związku z tym, aby uniknąć jeszcze większego wzrostu cen, uważamy za konieczne wprowadzenie czasowego ograniczenia. To ochroni naszych obywateli - ocenił polityk w rozmowie z "Komsomolską Prawdą".
Jednocześnie dodał, że "krajowi producenci nie powinni cierpieć, ale najważniejszy jest nasz obywatel". Zgodnie z przepisami można wprowadzić ograniczenia cen żywności na 90 dni. Związek Ziemniaczany ma nadzieję, że przepisy wejdą w życie przed zbiorami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Marine Le Pen skazana. Trump zabrał głos w głośnej sprawie
W Rosji brakuje ziemniaków"
Rosyjskie media podkreślają, że ziemniaki to produkt narodowy, który "stał się rzadkością". Na sklepowe półki mają trafiać jedynie ziemniaki o średnicy co najmniej 55 mm. Takich warzyw "zostało już niewiele" - czytamy. Związek Ziemniaczany zapowiada, że do sklepów można dostarczyć ziemniaki mniejszych rozmiarów.
Dodano też, że do ziemniaczanego kryzysu miały doprowadzić m.in. bardzo udane zbiory z 2023 r., gdy ziemniaków zebrano tyle, że nie było gdzie ich magazynować. Mimo to cały czas importowano kolejne warzywa.
W 2023 r. mieliśmy rekordowe zbiory, ziemniaków było bardzo dużo, odbiło się to na cenie, gospodarstwa straciły rentowność i wielu zdecydowało się przestawić na inne produkty - oceniła Tatiana Gubina ze Związku Ziemniaczanego.
Kolejnymi czynnikami, które uderzyły w narodowe rosyjskie warzywo, są kiepska pogoda oraz uprawa ziemniaków do przetwórstwa, a nie do sprzedaży detalicznej.
"Przetwórcy oferują stabilne umowy z ustalonymi wolumenami, cenami i okresami wysyłki, co stanowi dodatkową motywację dla producentów rolnych. W rezultacie do sklepów trafia mniej ziemniaków" - donosi "Komsomolska Prawda".
Propagandowy dziennik nie wspomniał o wysokiej inflacji, która również wpływa na cenę ziemniaków. Według danych rządowego Rosstatu w latach 2022-2024 ceny różnych produktów wzrosły w sumie o 31,7 proc., a tylko w 2024 r. inflacja wyniosła 9,5 proc. Szczególnie szybko drożały produkty spożywcze, co znacząco obciąża budżety domowe. W drugiej połowie stycznia Rosja zezwoliła na bezcłowy import ziemniaków. Przepisy obowiązują do końca lipca.