Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Kupują złoto na potęgę. To może być sygnał dla USA

108
Podziel się:

Złoto osiągnęło cenę najwyższą od ponad sześciu miesięcy. Uncja kruszcu kosztuje już ponad 2000 dol. Co wpływa na notowania cennego metalu? Przede wszystkim spodziewana decyzja Rezerwy Federalnej. Utrzymujący się wzrost cen złota może być ważnym sygnałem dla USA.

Kupują złoto na potęgę. To może być sygnał dla USA
Ceny złota rosną (Licencjodawca, NBP)

Ceny złota osiągnęły sześciomiesięczne maksimum. We wtorek uncja złota (z terminem dostawy na grudzień) była wyceniana na 2018 dol. Oznacza to umocnienie kursu nad psychologiczną barierą. Jeszcze w zeszłym tygodniu uncja wyceniana była na 1976 dol.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd Tuska zacznie od cięć? Prof. Orłowski: to bajki, słowo się rzekło

Jak wyjaśnia portal Investing.com, kruszec zyskuje na popularności, bo staje się bezpieczną przystanią dla inwestorów. Jeszcze w tym tygodniu pojawią się kluczowe odczyty gospodarcze, które mogą być dowodem na spowolniony wzrost gospodarczy w USA. Jeśli ceny złota nadal będą się utrzymywać, może być to ważnym sygnałem dla Stanów Zjednoczonych - sygnalizuje bowiem zwątpienie inwestorów w gospodarkę.

Dane mogą wpłynąć na decyzje Rezerwy Federalnej dotyczące stóp procentowych. Chodzi m.in. o wskaźnik inflacji, wskaźnik PMI za listopad, zrewidowany odczyt PKB za trzeci kwartał. Jeśli FED uzna sygnały płynące z amerykańskiej gospodarki jako dowód jej schłodzenia, pojawi się przestrzeń na utrzymanie wyższych stóp procentowych przez dłuższy czas.

Rynek oczekuje, że w grudniu bank centralny w tym roku utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Eksperci już szukają jednak wskazówek, które pozwoliłyby ocenić plany FED na rok 2024.

Warto też dodać, że ceny srebra utrzymują się na poziomie 24,68 dol. za uncję, co jest wartością najwyższą od końca sierpnia.

NBP inwestuje w złoto

NBP w październiku tego roku zwiększył zasoby złota do 10,930 mln uncji, których wartość sięgnęła 91 mld 9 mln zł - poinformował NBP w informacji o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

Obserwator Finansowy, wydawany przez NBP, podkreśla, że złoto jest coraz częściej kupowane przez banki centralne. Jego popularność jako aktywa rezerwowego rośnie od roku 2010 - wynika z danych Światowej Rady Złota.

W 2022 r. banki centralne zakupiły łącznie 1136 ton królewskiego kruszcu. Wśród banków centralnych, które kupiły go najwięcej, znajdują się banki centralne gospodarek rozwijających się, tj. Turcji (148 ton), Chin (62 tony) i Egiptu (47 ton).

Największe zasoby złota posiadały z kolei banki centralne Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Włoch, Francji i Rosji. W pierwszej dziesiątce znalazły się także Chiny, Szwajcaria, Japonia, Indie i Niderlandy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(108)
KreZus
5 miesięcy temu
Jeżeli NBP zapłacił za złoto, którego fizycznie nie ma w skarbcu na terenie PL to znaczy, że przekazał darowiznę na rzecz ETF, banków centralnych innych Państw, gdzie to złoto również fizyczne NIE-istnieje.
A ile
5 miesięcy temu
złota można kupić za 30 BILIONÓW $ reparacji od III Rzeszy? Dobrze że mamy Tuska, sie dogada
Demo
5 miesięcy temu
Glapinski, ktorego tuskaczenka chce postawic przed trybunalem stanu potroil zasoby zlota w nbp ale tusk to odda niemcom kiedy wprowadzi ojro w Polsce.
Teściowa
5 miesięcy temu
Niemcy nie kupują, bo czekają na złoto od Ryżego.
Jakub
5 miesięcy temu
Co prawda jako absolwent Studium Pracowników Medycznych i Społecznych jestem zawodowo Technikiem farmacji i tym się na codzień zajmuję, ale złoto to moja ogromna pasja. Już nie mogę się doczekać aż kupię coś nowego, na szczęście moje zarobki na to pozwalają.
...
Następna strona