Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Zmiana czasu. Czas zimowy zamieniliśmy na letni - czy to jedna z ostatnich zmian w historii?

0
Podziel się:

Tegoroczna zmiana czasu z zimowego na letni może być jedną z ostatnich w historii. Decyzję w tej sprawie podjął Parlament Europejski. Podpowiadamy, co dokładnie ustalono i przy jakim czasie zostanie Polska.

Zmiana czasu. Czas zimowy zamieniliśmy na letni - czy to jedna z ostatnich zmian w historii?
Zmiana czasu. Czas zimowy zamieniliśmy na letni - czy to jedna z ostatnich zmian w historii? (iStock.com)

Zmiana czasu z zimowego na letni 2019 r.

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpiła w nocy z soboty 30 na niedzielę 31 marca. Wskazówki naszych zegarków przesunęliśmy o godzinę do przodu z 2:00 na 3:00 w nocy. Ma to nam umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie światła dziennego.

Do czasu zimowego wrócimy natomiast w nocy z soboty 26 na niedzielę 27 października 2019 r. Dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku sprawia nam już coraz mniej trudnośći. Zdecydowana większość urządzeń elektronicznych zmiany koryguje w sposób automatyczny m.in. komputery, telefony komórkowe, tablety i zegarki elektroniczne. Jednak jak wynika z badań Unii Europejskiej - 84% mieszkańców Europy jest za zniesieniem zmian czasu.

Nad postulatem większości Europejczyków pochylił się więc Parlament Europejski, który we wtorek zdecydował o odejściu od tradycyjnej zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie.

Zmiana czasu odejdzie do lamusa. Kiedy po raz ostatni przestawimy nasze zegarki i w jakim czasie pozostanie Polska?

Tegoroczna zmiana czasu może być jedną z ostatnich w historii całej Europy. Wszystko za sprawą wtorkowej decyzji Parlamentu Europejskiego. - O zniesieniu zmiany czasu mówiło się już od 3 kadencji, a teraz wreszcie podjęto w tej sprawie decyzję - tłumaczy w rozmowie z money.pl Ryszard Czarnecki, europarlamentarzysta PiS. - Jest problem natury technicznej, bo kraje europejskie leżą obecnie w 3 strefach czasowych. Dlatego potrzeba trochę czasu, żeby zdążyły się dostosować - mówi nam Czarnecki.

- Teraz będą musiały się odbyć trójstronne rozmowy z Radą UE i Komisją Europejską, czyli tak zwany "trilog" - mówi money.pl europoseł PSL Andrzej Grzyb, który w pracach nad zmianą dyrektywy uczestniczył bardzo aktywnie. - Do końca marca 2020 roku kraje będą musiały się w tej kwestii opowiedzieć. Zmiany w dyrektywie oznaczają, że kraje członkowskie są praktycznie zobowiązane do przyjęcia nowych przepisów i nie należy spodziewać się, by którykolwiek z nich odmówił implementacji - dodaje Grzyb.

Unijny projekt zakłada, że każdy z krajów Wspólnoty wybierze samodzielnie, przy którym z czasów pozostanie. Jeśli zdecyduje się na czas letni - zegarki po raz ostatni przestawi 28 marca 2021 r., jeśli zimowy - 26 października.

Większość krajów najprawdopodobniej zdecyduje się pozostać przy czasie letnim. Ryszard Czarnecki, w rozmowie z naszą redakcją, potwierdził, że wśród tych krajów jest również Polska.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)