Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

Zmiana czasu już po północy. Nadal nie wiemy, czy dojdzie do zmiany w prawie

3
Podziel się:

Zmiana czasu w Polsce odbywa się dwa razy w roku. Wskazówki zegara przesuwamy wiosną, żeby wprowadzić czas letni i jesienią zmieniając czas na zimowy. Czy październikowa zmiana czasu będzie ostatnią w historii?

Zmiana czasu już po północy. Nadal nie wiemy, czy dojdzie do zmiany w prawie
Zmiana czasu już po północy. Nadal nie wiemy, czy dojdzie do zmiany w prawie (iStock.com)

Zmiana czasu już po północy. Nadal nie wiemy, czy dojdzie do zmiany w prawie

Przestawiamy zegarki z godziny 3:00 na 2:00, dzięki czemu będziemy mogli spać godzinę dłużej. Jednak dla pracujących ta wiadomość wcale nie jest dobra - zapowiada się wydłużony dyżur. Jednocześnie zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca za tę godzinę będzie musiał zapłacić lub umożliwić jej wybranie w inny dzień.

Zobacz także: Oglądaj: Koniec ze zmianą czasu. "To nie ma ekonomicznego sensu"

Chociaż już nieprzerwanie od 1983 roku dwa razy do roku - w weekendy - w nocy z soboty na niedzielę, zmuszeni jesteśmy przestawiać zegarki i dostosować się do nieco innego trybu życia, wciąż są tacy, którzy budzą się w niedzielę nieświadomi zmiany czasu.

Zmiana czasu już po północy. Nadal nie wiemy, czy dojdzie do zmiany w prawie

Komisja Europejska nadal zamierza debatować nad tym pomysłem. Rzecznik KE Enrico Brivio podkreślił, że "dyskusje pomiędzy państwami członkowskimi się toczą". To od nich zależy przyszłość całej koncepcji. Przypomniał przy okazji, że pomysł skończenia ze zmianą czasu ma aprobatę Parlamentu Europejskiego.

Propozycja KE zakłada, że wszelkie zmiany, które niosłyby za sobą nowe przepisy, koordynowałyby między sobą sąsiadujące kraje. Miałoby to zapewnić odpowiednie funkcjonowanie rynków wewnętrznych. Jednak innego zdania są stolice państw członkowskich – w ich ocenie bardzo skomplikowanym byłaby zmiana systemu czasowego, który funkcjonował od dziesięcioleci.

Najbliższa zmiana czasu nastąpi już w najbliższą niedzielę 27 października. Przestawimy zegarki z godziny 3:00 na 2:00, dzięki czemu będziemy mogli spać godzinę dłużej. Jednak dla pracujących ta wiadomość wcale nie jest dobra, zapowiada się bowiem wydużony dyżur.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Aass
4 lata temu
Czas zimowy jest prawidlowy geograficznie dla naszej części Europy i powinien zostać na stałe bo przy czasie letnim w okresie jesienno zimowym będzie ciemno do godziny 9 czas letni został wprowadzony żeby lepiej wykorzystać światło dzienne
Umo
5 lata temu
To jeszcze pory roku przesuncie bo się nie zgadzają z kalendarzem zbiorów i jedna godzina dla całego świata, żeby giełda nie traciła.
Janek
5 lata temu
Większość europejska była za likwidacją zmiany czasu, a teraz są przeciw? O co tu chodzi?