Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Zmiana czasu. Polacy nie chcą przestawiać zegarków

211
Podziel się:

Dwie trzecie Polaków ma dość zmiany czasu i chciałoby z niej zrezygnować - wynika z badania w panelu Ariadna dla WP i money.pl. Wśród naszych rodaków więcej jest zwolenników czasu letniego.

Zmiana czasu. Polacy nie chcą przestawiać zegarków
(Pexels)

Pomysł rezygnacji ze zmiany czasy nie jest nowy. Od dwóch lat słyszymy, że państwa Unii Europejskiej mają z niej zrezygnować. Jednak póki co, jak co roku, w ostatnią niedzielę października przestawimy wskazówki zegara z godz. 3.00 na 2.00 w nocy.

Propozycja wyszła z Parlamentu Europejskiego, który wezwał Komisję Europejską do oceny obecnie funkcjonującego rozwiązania. Komisja przeprowadziła konsultacje, zbierając 4,6 mln odpowiedzi, z czego ponad 80 proc. było za zniesieniem zmiany czasu.

Zobacz także: Radosław Sikorski nie zapłaci abonamentu. "Sumienie mi nie pozwala"

A jak na tę sprawę zapatrują się Polacy? Zapytaliśmy. Okazuje się, że 66 proc. ankietowanych w panelu Ariadna opowiada się za rezygnacją ze zmiany czasu. Co piąty badany nie ma zdania, a zaledwie 14 proc. chciałoby nadal przestawiać zegarki.

Wśród ankietowanych zdecydowanie więcej zwolenników ma czas letni. Czyli kiedy później robi się ciemno. Za zimowym jest tylko co dziesiąty ankietowany.

Koronnym argumentem za przestawianiem zegarków jest od lat oszczędność na prądzie. Jesienią i zimą zużywamy więcej energii elektrycznej, chociażby ze względu na krótsze dni (dłużej oświetlamy domy, ulice, itp.) oraz temperaturę powietrza (włączamy ogrzewanie) - mówią zwolennicy.

Tyle, że jak pisaliśmy w money.pl, to nieprawda. - Zmiana czasu wpływa na przebieg krzywej zapotrzebowania, skracając czas trwania szczytu wieczornego. I tu możemy mówić o zmniejszeniu zużycia energii. Jednak nie zapominajmy o zmianie wiosennej, w trakcie której wykonujemy ruch dokładnie przeciwny - mówi Beata Jarosz-Dziekanowska, rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).

- Zatem, w skali roku, sama zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie: z zimowego na letni, nie ma wpływu na istotne oszczędności w konsumpcji energii elektrycznej – tłumaczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(211)
Będąc srednio...
3 lata temu
Za likwidacją zmiany czasu są Ci, którzy nie są zmuszeni wstawać rano. Ja muszę wstawać o 6:00, co sprawia, ze w zimie mam mdłości. Nie wyobrażam sobie wstawania zimą o 5:00. Ja czekam na czas zimowy jak na zbawienie! Latem z kolei miło jest gdy dłużej jest jasno. Zmiana czasu powinna zostać utrzymana!!!
Zs 46
4 lata temu
A mi się podoba zmiana czasu! Po pierwsze to taka fajna atrakcja szczególnie wiosną bo nagle ten dzień jest wyraźnie dłuższy a wieczorem jasno. Najbardziej mnie przeraża opcja stosowania czasu zimowego przez cały rok.....
Nierolnik
4 lata temu
Zobaczycie, że będziecie jeszcze płakać. Niemcy jak zwykle Polskę wydymają i w zimie o 15tej będziemy mieli już ciemno.
żorż
4 lata temu
a nie można raz przestawić o 30 minut i z bani będzie :D uśrednione :D
123
4 lata temu
Nie zmieniajmy czasu! To bardzo niekorzystne dla zdrowia.
...
Następna strona