Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WS
|

Zmiany w niemieckim zasiłku dla bezrobotnych. Wyższa stawka i nowe zasady

36
Podziel się:

Od stycznia 2023 roku w Niemczech ma zacząć obowiązywać Bürgergeld, czyli "zasiłek obywatelski", o ile reforma zostanie wprowadzona. Nowy system wsparcia ma zastąpić zasiłek dla bezrobotnych II lub Hartz IV. Stawka świadczenia wzrośnie z 449 do 502 euro miesięcznie, ale to tylko początek zmian. Złagodzono również sankcje wobec osób uchylających się od spotkań w sprawie zatrudnienia i szkoleń, podaje Ośrodek Studiów Wschodnich.

Zmiany w niemieckim zasiłku dla bezrobotnych. Wyższa stawka i nowe zasady
Rząd Olafa Scholza zaproponował zmiany w zasiłku dla bezrobotnych w Niemczech (Agencja Wyborcza.pl, Sławomir Kamiński)

W ramach nowego zasiłku - Bürgergeld - zastosowano przez pierwsze sześć miesięcy tzw. czas zaufania, który będzie w zasadzie wolny od restrykcji. Dopiero po pół roku świadczenie może zostać zmniejszone o 30 procent, o ile świadczeniobiorca nie będzie brał udziału w kursach lub będzie unikał podjęcia pracy.

Jak wskazuje OSW, zmieniono również podejście do zamożniejszych osób, które starają się o zasiłek. Do tej pory posiadanie znaczącego majątku oznaczało brak możliwości skorzystania ze świadczenia.

Od 2023 roku będzie obowiązywał dwuletni okres karencji, który pozwoli świadczeniobiorcy zachować oszczędności w wysokości 60 tys. euro i 30 tys. euro na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym. Dodatkowo starający się o zasiłek będą mogły posiadać większe niż dotąd mieszkanie lub dom. W czasie karencji rząd Niemiec pokryje koszty najmu lub rat kredytów hipotecznych za mieszkanie oraz płatności za ogrzewanie.

Zachęta do podnoszenia kwalifikacji i dorabiania

Bürgergeld ma również zachęcać do podnoszenia kwalifikacji. Jeśli bezrobotny zdecyduje się na uzyskanie dyplomu zawodowego, może otrzymać dodatkowo nawet 150 euro miesięcznie. To jednak nie koniec – fakt dorabiania podczas pobierania zasiłku będzie skutkował tym, że osoby zarabiające od 520 do 1000 euro będą mogły zachować z zasiłku 30 proc.

"Reforma systemu ma duże znaczenie społeczne: w październiku br. ze wsparcia w ramach Hartz IV korzystało 5,33 mln osób, a liczba ta może wzrosnąć w okresie już widocznej dekoniunktury w gospodarce. Do tej grupy beneficjentów zaliczają się również uchodźcy z Ukrainy, którzy mogą ubiegać się o te same świadczenia socjalne co Niemcy. W RFN oficjalnie przebywa ok. 1,02 mln Ukraińców, w tym ok. 200 tys. dzieci", czytamy w komentarzu Sebastiana Płóciennika.

Propozycja przygotowana przez rząd Olafa Scholza wywołała wiele kontrowersji. Możliwie, że zmianie ulegną przywileje bezrobotnych w okresie dwuletniej karencji. Jeśli jednak dojdzie do porozumienia z opozycją, reforma ma zostać uchwalona pod koniec miesiąca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
Agnes
3 miesiące temu
Ile dostaje się zasiłku na miesiąc ?
Janek
12 miesięcy temu
wszystkich narzekajacych na niemiecki socjal zapraaszam serdecznie do powrotu do Polski. Juz mi wstyd ciagle tlumaczyc dlaczego polacy ciagle marudza.
stan33
rok temu
Bezrobotny u Niemcow dostanie 500 euro na tydzien,a w Polsce emeryci,po 35 latach pracy,zyja w biedzie,bo maja 1500 zl.czyli 300 euro,na caly miesiac,a ceny wszedzie sa takie same.Polska to dziwny kraj,tam przecietny czlowiek,musi miec biede,bo taka jest poityka.
Afryka juz bi...
rok temu
Po takiej podwyżce to przybysze z Afryki jeszcze bardziej będą starali się dotrzeć do tego dobrobytu.....
Dyzio
rok temu
Stać ich. Zgarnęli 54 % całej puli przypadającej na wszystkie państwa EU z pomocy publicznej. Kto im zabroni... a jak spróbuje, to go zagłodzą finansowo. Niemcy i Rosja - dwa bandyckie państwa w dzisiejszej Europie.
...
Następna strona