Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Zostało tylko 9 dni. Nowy obowiązek. ZUS przypomina

45
Podziel się:

Do 30 grudnia 2022 r. wszyscy płatnicy składek, także jednoosobowe firmy, powinni mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Przedsiębiorcy mogą założyć takie konto osobiście lub upoważnić kogoś do dostępu do roli płatnika. Osoba upoważniona powinna mieć wcześniej założony profil PUE ZUS.

Zostało tylko 9 dni. Nowy obowiązek. ZUS przypomina
ZUS przypomina: do 30 grudnia 2022 r. wszyscy płatnicy składek, także jednoosobowe firmy, powinni mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych (Adobe Stock, Bozena Pisarska)

ZUS przypomina, że obecnie obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mają płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązek ten dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szybciej na emeryturę przez pandemię? „Warto dłużej pracować”

"PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Płatnicy składek mogą elektronicznie przekazywać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych" – wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji, np. do banku lub urzędu.

Jeżeli płatnik składek samodzielnie nie założył profilu na PUE ZUS, ale upoważnił (udzielił pełnomocnictwa) do swojej roli płatnika inną osobę (np. księgową lub pracownika biura rachunkowego), to znaczy, że płatnik ma już swój profil na PUE ZUS. W takim przypadku płatnik spełnił ten obowiązek.

Konto założysz bez wychodzenia z domu

"Konto na PUE można założyć bez wizyty w ZUS. Wystarczy wejść na stronę www.zus.pl. W elektronicznym formularzu poza danymi osobowymi, należy wpisać również NIP. Kolejnym krokiem jest wybór sposobu rejestracji" – podkreśla Żebrowski.

Podczas rejestracji za pomocą login.gov, bankowości elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego, część danych w formularzu rejestracji wypełnia się automatycznie. Metody te pozwalają również na potwierdzenie tożsamości, dlatego skorzystanie z nich nie wymaga wizyty w ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(45)
lex
rok temu
m t w d ,a ferajna napasiona przez pis ma się dobrze ,towarzysze z pis i solidarnej odpowiedzialni są za wyciąganie kasy od tego biednego Narodu ,po przez sztuczne zawyżanie cen , należy przejrzeć wyniki w KRS pośredników począwszy od branży hutniczej po przez pośrednictwo w budowlance a kończąc na marketach , energetyce i paliwach,WIELOMILIARDOWE zyski za ostatni rok /2021/,przy niewielkim wzroście sprzedaży masy towarowej i energii. Jedno co pis zrobił to po przez swoją niekompetencje wzbogacił garstkę cwaniaków kosztem całego Narodu .
PIT
rok temu
A jeżeli starsza pani nie posiada Internetu ani smartfona z dostępem do sieci, jeżeli nie potrafi korzystać i nie ufa sieci, po co ma prosić kogoś zaufanego a może to ją pogrąży w przyszłości, aferki koperkowe z zus będziecie smażyli się w piekle za żywota
Aszerty
rok temu
To KŁAMSTWO !!! Nie ma obowiązku!!! Kłamiecie i straszycie Polaków!
Tyle
rok temu
Dlaczego ta aplikacja nazywa się ePłatnik ? Może lepiej eNaiwny albo eOkradany ?
Ariel
rok temu
Dla inwestujących w nieruchomości mam radę - współpraca z dobrym zarządcą nieruchomościami może przynieść naprawdę same korzyści. Polam przedsiębiorstwo Polzen z Gdańska, zajmujące się właśnie administrowaniem nieruchomościami
...
Następna strona