Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

ZUS nie odpuszcza pieniędzy z tarczy. Sypią się zawiadomienia do prokuratury i pozwy. Nie zawsze wygrywa

116
Podziel się:

Od początku obowiązywania przepisów pomocowych Zakład Ubezpieczeń Społecznych skierował w sprawie nienależnie pobranych świadczeń 440 zawiadomień do prokuratury o możliwości podejrzenia przestępstwa - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Chodziło głównie o postojowe. Jednak nie brakowało też nieprawidłowości ze zwolnieniem ze składek ZUS.

ZUS nie odpuszcza pieniędzy z tarczy. Sypią się zawiadomienia do prokuratury i pozwy. Nie zawsze wygrywa
ZUS ma pięć lat na wydanie decyzji zobowiązującej do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia. (PAP, Darek Delmanowicz)

Jak pokazują dane ZUS, nie wszyscy korzystali z narzędzi pomocowych, takich jak postojowezwolnienie ze składek do ZUS, zgodnie z przepisami. Stowarzyszenia przedsiębiorców mówią jednak, że grono podmiotów, które próbowały wyłudzić pieniądze, nie jest duże.

- Szczególnie w początkowej fazie pandemii pomoc miała charakter powszechny. Podmioty, które chciały z niej skorzystać, miały więc taką możliwość. Wsparcie było przyznawane nie tylko wtedy, gdy firma mocno ucierpiała z powodu COVID-19, ale też wówczas, gdy negatywne skutki epidemii były dla niej mniej dotkliwe. Przeważnie jednak wszystko odbywało się w granicach prawa - komentuje Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Zobacz także: Waloryzacja 500+? Zapomnij. Minister Maląg rozwiewa wątpliwości

ZUS idzie do sądów w sprawie postojowego. Czasem wraca na tarczy

Dziennik dowiedział się, że jedna z toczących się spraw dotyczy nienależnie pobranych świadczeń postojowych przez 18 płatników składek (reprezentowanych przez tę samą osobę) i 140 ubezpieczonych. ZUS walczy o ponad 760 tys. zł. Według Zakładu dochodziło m.in. do zawierania pozornych umów cywilnoprawnych z datą wsteczną, często ze studentami i uczniami, werbowanymi przez serwisy społecznościowe.

Nie zawsze jednak ZUS wygrywa w sądach. Przegrał m.in. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Domagał się zwrotu 3942 zł postojowego od zleceniobiorcy. ZUS twierdził, że nie doszło do przestoju w firmie, z którą ten zawarł umowę. Skarżący podkreślał, że doszło do spadku zapotrzebowania na jego usługi od czerwca 2020 r., co przełożyło się na mniejszą liczbę wypracowanych godzin. Sąd przyznał mu rację.

ZUS ma pięć lat na wydanie decyzji zobowiązującej do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia z tarczy. W sądzie sprawa może odbywać się zarówno w postępowaniu cywilnym, jak i karnym - w tym drugim przypadku chodzi o przestępstwo wyłudzenia, czyli działanie umyślne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(116)
ciemnogród
rok temu
Najlepiej w tym kraju mają się nieroby, które siedzą na zasiłkach państwa PIS. O nic nie muszą się martwić, niczym stresować, tylko muszą iść głosować na PIS. Każdy przedsiębiorca to oszust, a ten co harował ciężko na porządnych studiach i po studiach żeby mieć dobrą pracę to cwaniak i musi stracić na polskim ładzie.
534
rok temu
Zero stabilności prawnej i podatkowej. Jak gospodarka ma rosnąc? U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
Dziesiecina
rok temu
Musza uzbierać na ratę dla ojca Tadka
maras
rok temu
ZUS rozdał kasę - poprawa wizerunku PiS (oj jacy oni dobrzy, będę na nich głosował) ZUS zabiera kasę - nie PiS jest zły, tylko źli są przedsiębiorcy, oszuści. A PiS? Znowu dobry, bo ściga oszustów i dba o grosz publiczny - znowu będę na nich głosował. Tak właśnie wygląda hipokryzja i cynizm w wydaniu PiS. Zawsze wszyscy są winni i źli, tylko PiS jest dobry. A jak wygląda rzeczywistość? Ano tak, że jak dawali, dobrze wiedzieli, że odbiorą wszystko z nawiązką. Przygotowali nawet ustawę Nowy Ład, czy Polski Ład, nie ważne, właśnie po to, żeby zedrzeć skórę z ludzi, którzy ciężko pracują. Coś z tej skóry sypną swoim fanom (nierobom i obibokom), żeby na nich głosowali, a najlepsze kawałki podzielą między swoich. Reklamują ile to miliardów zostanie w kieszeniach Polaków i zachęcają, żeby liczyć ile to kasy każdy zyska na tym NIEŁADZIE. A ja liczę i liczę i liczę i jakoś zysków się nie doliczyłem, odwrotnie, wychodzi mi na to, że zamiast 17% podatku będę płacił 26% podatku a do tego, jak poniosę straty-będę pod kreską, to i tak zapłacę 270 zł miesięcznie tego podatku. Bo brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej to nic innego jak realne podniesienie obciążeń na rzecz darmozjadów z PiS.
zaplanowane p...
rok temu
Przepisy tarczowe niespójne z przepisami ZUS Tysiace firm padnie ,muszą oddać kasę do maja .
...
Następna strona