Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

ZUS nie roześle prognoz emerytalnych. Wyjątkowo dostępne będą tylko w internecie

9
Podziel się:

W tym roku ZUS nie roześle prognoz emerytalnych. Kto chce spróbować uzmysłowić sobie, ile może wynieść jego przyszła emerytura, może to zrobić przez internet.

ZUS zachęca do tego, byśmy wybierali PUE zamiast wizyt w Zakładzie
ZUS zachęca do tego, byśmy wybierali PUE zamiast wizyt w Zakładzie (Pixabay)

Chyba tylko nieliczni czytali te listy bez negatywnych emocji. Dla większości były to "koperty grozy", po otwarciu których nie opuszczała ich myśl o tym, jak ma wyglądać to życie na emeryturze. Mowa o informacjach o stanie kont emerytalnych, które co roku rozsyła ZUS ubezpieczonym.

W tym roku do naszych skrzynek taka korespondencja nie trafi. ZUS wyjaśnia, że ma to związek z pandemią – a w praktyce zapewne z tym, że na urzędników spadły różne dodatkowe obowiązki wynikające z tarcz antykryzysowych czy ustawy o bonie turystycznym.

Kto ciekaw, ile może miesięcznie zgarniać na emeryturze, może sprawdzić to na Platformie Usług Emerytalnych PUE-ZUS.

Zobacz także: Obejrzyj: Bon turystyczny rusza 1 sierpnia. "Jest BLIK, teraz mamy payZUS"

Przypominamy, że to tylko prognozy. Osoby, które do osiągnięcia wieku emerytalnego mają jeszcze dużo czasu, nie muszą się nimi sugerować, bo jeśli znajda lepiej płatna pracę i będą odprowadzały wyższe składki, będą też mogły liczyć na wyższą emeryturę.

Inna sprawa, że działa to również w drugą stronę.

Pisaliśmy, że prognozy mogą być mocno "przestrzelone" z różnych powodów. "Dzieje się tak głównie dlatego, że często zmienia się prawo w tym obszarze, a poziom przyszłych rewaloryzacji też jest trudny do oszacowania. Zaufania Polaków do tej korespondencji nie poprawiają też wpadki, jak chociażby ta z zeszłego roku".

Bardzo niemiarodajne prognozy dostali Polacy w 2017 r. Wszystko dlatego, że ZUS do swoich symulacji wykorzystał w 2017 r. ustawę poprzedniego rządu podwyższająca wiek emerytalny do 67 lat. Tymczasem już w październiku zeszłego roku w życie weszła nowa ustawa obniżająca wiek emerytalny do 60 i 65 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Leń
4 lata temu
A ja chce po staremu list do domu w koncu za cos place to moge wymagac i prosze rzetelnie.
Felek
4 lata temu
Żebyście nie widzieli o ile zmalała wasza prognozowana emerytura po genialnych reformach pisu. Nie martwcie się, pis przeprowadzi nas przez kryzys suchą nogą - wszystkie konta będą suche.
hhhh
4 lata temu
Kasa poszła na KLER. Oni składek nie płacą a mają wysokie emerytury. Głódź ma wiekszą emeryturę niz prezydent pensję :-)
Romek
4 lata temu
Do tego stanu doprowadziła emerytalna piramida finansowa. Po prostu nasze emerytury są zależne od pracy dzieci i ich zarobków a nie od tego ile teraz zarabiamy. Jak to rozwiązać teraz ? Trzeba podnieść dzietnosc . Najprostszym jest dziedziczyc czesc dochodów dzieci np. 10 procent do 20 procent dochodów dzieci dostają rodzice, taki 2 filar np. Pierwszy z pracy , drugi filar demograficzny dziedziczenie pracy dzieci, a że tort do podziału z roku na rok mniejszy to tak się kończy.
logiczny
4 lata temu
Do takich prognoz doprowadziło realne rozdawnictwo + np. emerytury dla niepłacących składek typu mama 4+ czy wakacje na koszt płatników składek do ZUS bo składki zusowskiej na wakacje nie widziałem ?