Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

ZUS rzadziej sprawdza L4, ale robi to skuteczniej. Częściej wstrzymuje wypłatę zasiłków

14
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił dane o weryfikacji zwolnień lekarskich Polaków. Wynika z nich, że choć w minionym kwartale kontroli było mniej, to urzędnicy częściej wstrzymywali wypłatę zasiłków chorobowych. ZUS-owi pomaga w tym wypadku elektronizacja zwolnień lekarskich.

ZUS rzadziej sprawdza L4, ale robi to skuteczniej. Częściej wstrzymuje wypłatę zasiłków
L4. ZUS kontroluje wystawiane zwolnienia lekarskie (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, zbg2)

O sprawie pisze "Rzeczpospolita", która przeanalizowała dane ZUS-u dotyczące weryfikacji zwolnień lekarskich. Wynika z nich, że w trzecim kwartale 2022 r. urząd skontrolował 109,1 tys. osób na L4. To co prawda więcej niż przed rokiem w analogicznym okresie, ale mniej niż np. w drugim kwartale obecnego roku czy w trzecim kwartale 2019 r.

Kontroli jest mniej, ale są efektywniejsze

W okresie lipiec-wrzesień 2021 r. ZUS dokonał 88,3 tys. kontroli. Pamiętajmy jednak, że wtedy praca urzędu była częściowo ograniczona ze względu na pandemię koronawirusa, dlatego też miarodajniejsze powinno być porównywanie danych do poprzedniego kwartału lub też do okresu sprzed pojawienia się SARS-CoV-2 w Polsce.

A zatem w drugim kwartale 2022 r. kontroli było 109,3 tys., natomiast w trzecim kwartale 2019 r. – czyli przed pandemią – aż 144,6 tys. kontroli. "Rz" podkreśla, że dane te wskazują, że mimo że kontroli jest mniej, to są one skuteczniejsze. Dlaczego? Ponieważ ZUS-owi udało się wydać więcej decyzji wstrzymujących wypłatę zasiłków chorobowych. W trzecim kwartale prawo to straciło 6 tys. osób, a w drugim – 5,6 tys.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: ZUS płaci 150 zł za przelanie kilku groszy. "Liczba takich emerytur rośnie. Ludzie sami na to zapracowali"

Dziennik zauważa, że ZUS usprawnił weryfikację zwolnień lekarskich dzięki ich cyfryzacji. Dzięki temu urząd kieruje kontrole przede wszystkim tam, gdzie ryzyko nadużyć jest największe, czyli np. do osób często biorących L4 od różnych lekarzy.

ZUS zachwycony cyfryzacją

Zresztą ZUS już wcześniej chwalił się efektami wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich i podawał konkretne dane o tym, ile czasu Polacy spędzają na leczeniu. – Niewielu krajom UE udało się przeprowadzić tak trudną reformę. Z naszego doświadczenia korzystają inne kraje Unii – przekonywała w czerwcu prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

W 2022 r. ZUS też zabrał się za weryfikacje zwolnień lekarskich wystawianych za sprawą teleporad w trakcie paraliżu spowodowanego przez koronawirusa. Decyzja ta wywołała sprzeciw środowiska lekarskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Brygada rr
rok temu
Jakiś czas temu Jarosław K. będąc na zwolnieniu pojawiał się w sejmie, cofnąć pierdzielowi emeryturę na stałe
Brygada rr
rok temu
Szkoda,że tacy nie byli rozdając 500+ ukrom którzy przyjeżdżali jedynie po socjalne dodatki
gacek
rok temu
Jezus nie marzył o cudownym uzdrowieniu tylu chorych co potrafi orzecznik.
Ućcccccc
rok temu
Małżonka ciężko chora poszła do lekarza, a lekarz stwierdził , że "Nie chce się Pani pracować"! Albo jak była w ciąży i w naznaczonym dniu porodu poszła do wybitnego ginekologa (obecnego właściciela stacji radiowej) i powiedziała, że się źle czuje i chce dostać zwolnienie lekarskie, to ten stwierdził, że jak chce zwolnienie, to niech sobie rękę złamie.
he he
rok temu
Czy ukrasów też to dotyczy .