Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Riksbank obniża stopy i rozszerza program QE

0
Podziel się:

Zaledwie w poniedziałek przedstawiałem sytuację korony szwedzkiej i możliwość dalszego luzowania polityki przez Riksbank, a już wczoraj Bank...

Riksbank obniża stopy i rozszerza program QE
bEKadTOt

Zaledwie w poniedziałek przedstawiałem sytuację korony szwedzkiej i możliwość dalszego luzowania polityki przez Riksbank, a już wczoraj Bank zdecydował o obniżeniu stopy procentowej o 15 pkt bazowych z poziomu -0.10% do -0.25%. Równocześnie podjął on decyzję o zwiększeniu programu QE z 10 mld SEK do 40 mld SEK miesięcznie. Wartość programu mimo wszystko nie jest duża i wzrosła z 0.25% PKB do 1% PKB gospodarki Szwecji. Ruch ten doprowadził oczywiście do zdecydowanej deprecjacji korony w stosunku zarówno do USD jak i EUR.
Bank w swojej decyzji uzasadnił, że dostrzega osiągnięcie przez inflację dna po czym znalazła się ona obecnie na wzrostowej ścieżce lecz ostatnia aprecjacja SEK zaczyna naruszać ten wzrostowy trend. Decyzja o obniżeniu stopy i zwiększeniu programu skupu obligacji rządowych ma zatem na celu wesprzeć wzrost inflacji. W swoim oświadczeniu Bank poinformował, że jest on wciąż gotów do luzowania polityki monetarnej, używając nawet niekonwencjonalnych środków (np. interwencje walutowe) w celu osiągnięcia przez inflację zakładanego poziomu przez Riksbank.

Najbliższe dane odnośnie inflacji PPI poznamy 26 marca, natomiast dane o inflacji CPI zostaną opublikowane dopiero 14 kwietnia przez co Bank będzie miał nieco czasu na ocenę skutków po swojej decyzji.

Obecne osłabienie waluty będzie mieć korzystny wpływ na inflację w Szwecji po przez zwiększenie presji na inflację w cenach importu. Dla niedużej gospodarki, osłabienie własnej waluty jest najlepszym sposobem do osiągnięcia wyznaczonego celu inflacyjnego. W przeciągu najbliższych tygodni i miesięcy dowiemy się czy decyzja podjęta przez Bank (a tym samym deprecjacja SEKa) będzie wystarczająca aby zwalczyć deflację.

bEKadTOv

Aby inflacja utrzymywała się na wzrostowym torze kurs EURSEK powinien znajdować się w przedziale nie niższym niż 9.30-9.40. Jeżeli doszłoby do załagodzenia polityki ze strony EBC ze względu na zbyt powolny wzrost inflacji, możliwe jest dalsze łagodzenie polityki, które doprowadziłoby do spadków na EURSEK. Jedynie w takim przypadku można by było spodziewać się dalszych działań ze strony Riksbanku w celu utrzymywania słabości korony szwedzkiej.

bEKadTOW
KOMENTARZE
(0)