Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Większa zmienność na NZDUSD

0
Podziel się:

Ostatnie dnie nie były zbyt udane dla towarów z Australii i Nowej Zelandii. Najpierw na internetowej aukcji, cena mleka w proszku spadła o 5.

Większa zmienność na NZDUSD

1%, indeks cen produktów mlecznych spadł o 3.1%, a następnie kontrakty na rudę żelaza spadły poniżej 70 dolarów za tonę. Długotrwałe spadki cen mleka i jego przetworów wynikają z nadpodaży tych towarów, która z kolei wymusza obniżkę cen. Całoroczny spadek cen nabiałów sięga już 50% i nie dość, że wpływa na osłabienie dolara nowozelandzkiego to dodatkowo może obniżyć prognozę wzrostu gospodarczego w Nowej Zelandii na przyszły rok, ponieważ jego prognoza jest budowana przy uwzględnieniu sezonowych cen przetworów mlecznych na koniec roku. Z drugiej strony dla dolara amerykańskiego ostatnim wsparciem okazały się odczyty inflacji CPI, indeksu Fed z Filadelfii czy też cotygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Inflacja konsumencka w USA w październiku wyniosła 1.7% r/r przy rynkowych oczekiwaniach na poziomie 1.6 % r/r. Ta niewielka zmiana mogła jednak nieco rozwiać obawy członków Fed o zbyt niskie tempo wzrostu inflacji. Odczyt indeksu Fed okazał się zaskakująco dobry i wyniósł aż 40.8 pkt w
stosunku do konsensusu 20.7, jest to najlepszy odczyt tego indeksu od marca 2011 roku. Natomiast na rynku pracy w ubiegłym tygodniu złożono 291 tys. nowych wniosków o zasiłki przy oczekiwaniach 286 tys. Odczyt okazał się nieco gorszy ale należy zwrócić uwagę na jego utrzymywanie się na stosunkowo niskim poziomie. Warto jeszcze zwrócić uwagę na publikację wstępnych danych PMI dla przemysłu, które spadły nieznacznie do 54.7 pkt ale odczyt tego indeksu już kilkukrotnie był rozbieżny ze wskazaniami ISM. Paczka dobrych danych z USA może potwierdzać poprawę koniunktury, jednak nie są one odzwierciedlone w pozytywnej reakcji na dolarze.
W przeciągu ostatnich dni na parze NZDUSD powstała pozytywna dywergencja ze wskaźnikiem RSI. Przełożyło się to na wzrostowe odbicie, lecz kurs nie zdołał przebić ostatniego szczytu w okolicach poziomu 0.8035. Efektem tego jest powrót do spadków i oscylowanie ceny w pobliżu 50 sesyjnej MA. Z jednej strony ostatnia niespodziewana słabość USD mogła by wskazywać na próbę dalszego wzrostowego odreagowania, z drugiej jednak strony dolarowi nowozelandzkiemu mogą ciążyć kolejne spadki cen towarów.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)