Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

500 plus na wnuczka? W takich przypadkach o świadczenie mogą ubiegać się dziadkowie

12
Podziel się:

Od 1 lutego ruszył nabór wniosków do kolejnej edycji programu "Rodzina 500 Plus". Rodzice i opiekunowie mają trzy miesiące na to, by wystąpić do ZUS-u o świadczenie. Jednak okazuje się, że w określonych przypadkach o pieniądze mogą ubiegać się np. dziadkowie dziecka.

500 plus na wnuczka? W takich przypadkach o świadczenie mogą ubiegać się dziadkowie
500 plus. W określonych przypadkach o pieniądze mogą ubiegać się dziadkowie (Adobe Stock, ElenaEmiliya)

500 plus przysługuje na każde dziecko od narodzin do 18. roku życia. Aby uzyskać pieniądze, rodzice lub opiekunowie muszą raz do roku złożyć wniosek do ZUS-u. Wszystko przez fakt, że okres wypłacania świadczenia trwa od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego – pisze "Fakt".

500+ dla dziadków na wnuczka

Aby zachować ciągłość wypłat świadczenia, wniosek trzeba złożyć w konkretnym momencie. Zainteresowani mają na to czas do 30 kwietnia. Jeżeli nie zdążą do tego terminu, to nastąpi przerwa w wypłatach 500 plus i trzeba będzie czekać na wyrównanie.

Okazuje się jednak, że w określonych przypadkach 500 plus mogą otrzymać dziadkowie. Jak potwierdzili dziennikowi przedstawiciele ZUS-u, dzieje się tak w momencie, gdy stają się oni rodziną zastępczą dla wnuczka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Takiej drożyzny dawno nie było. "Znam ludzi, którzy sobie folgują. Ostatnie wakacje, święta na bogato, bo jeszcze nas stać"

W takim wypadku dziadkowie powinni złożyć wniosek do ZUS-u drogą elektroniczną poprzez portal PUE ZUS. Wypełnić do tego trzeba formularz SW-O.

Kiedy trafią do nas pieniąze z 500 plus?

Świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 500 Plus" przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. – Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną – tłumaczyła przed kilkoma dniami prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska.

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek:

  • do 30 kwietnia 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.;
  • w maju 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca;
  • w czerwcu 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca;
  • w lipcu 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2023 r., wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca;
  • w sierpniu 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
wkdj
miesiąc temu
Przejście dla mamutów w płocie na granicy już jest, pieniądze rozdane, teraz tylko czekać na zadeptanie. Ktoś ma taki pomysł na klimatu ochłodzenie , i przy okazji spór o świadczenie. To już lepiej zalegalizować eutanazję przez zastrzelenie. Współczesne pociski są ekologiczne. Cudownie! Wyrosnąć z nich mogą rośliny (dosłownie!). Lepsza sprawna zielona transformacja niż stopniowa dewastacja.
ion
miesiąc temu
Za Jarka w 2006 roku 3 zł na godzinę
Tia
miesiąc temu
Tak jest rozdawnictwo na wnuczka na prawnuczka a później przyszli emeryci zęby w tynk.
Stasek z Ropc...
miesiąc temu
Prezes Kaczyński dba o narut. On nam daje bo sie nam należy ! Nie po to my w Polsce zapisali się do PiS-u żeby pracować ! Dość my sie napracowali na pańskim i za komuny nadarli z nas podatków. Komuna nam nadała pańskie ziemie z parcelacji PKWN w 1944 bo ony były leniwe aby te ziemie co zabrały panom uprawiać a z nas darły obowiązkowe dostawy. Nam sie teraz należy i jus. Nam sie teraz należy jak murzynom w Ameryce przez 6 pokoleń albo i wiency.
Polak
miesiąc temu
Za Tuska 5 zł na godz za PISU 50 zł na godz tak PIS dba o pracowników