Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Abramowicz o płacy minimalnej: "Bardzo wrażliwy parametr"

13
Podziel się:

- Płaca minimalna to niezwykle wrażliwy parametr prowadzenia działalności gospodarczej. Nie chcemy robić czegoś przeciwko pracownikom czy związkom zawodowym - powiedział we wtorek Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Abramowicz o płacy minimalnej: "Bardzo wrażliwy parametr"
Abramowicz o pensji minimalnej. (PAP, Leszek Szymański)

We wtorek rzecznik MŚP zainaugurował konferencję programową poświęconą tematyce płacy minimalnej, powiedział, że "bardzo ważnym elementem działania gospodarki jest jej sprawność, możliwość zapewniania polskim firmom konkurencyjności również na rynku europejskim".

- Płaca minimalna to niezwykle wrażliwy parametr prowadzenia działalności gospodarczej, wrażliwy z wielu powodów. My nie chcemy robić czegoś przeciwko pracownikom, czy związkom zawodowym. To ma być rozwiązanie dobre dla wszystkich - powiedział Abramowicz.

Obecny na spotkaniu prezes BCC Marek Goliszewski stwierdził, że pandemia koronawirusa i związany z nią kryzys spowodowały m.in. wzrost kosztów pracy.

Zobacz także: Fakty i mity o odkładaniu pieniędzy. Webinar mBank i money.pl. Odcinek 1

- Jest silny nacisk na podwyższenie płac i w tych barierach, które przedsiębiorcy definiują, stojących na przeszkodzie rozwojowi obok złego stanowienia prawa i szybkiego stanowienia prawa, niedokładności ustaw, jest jednak wzrost kosztów pracy, w tym - płacy minimalnej - podkreślił Goliszewski.

Jego zdaniem istotne jest, aby płaca minimalna była przewidywalna i bezpieczna i umożliwiała projektowanie rozwoju firmy tak, by w średnim okresie przekładał się on również na realny wzrost zarobków.

- Jestem za tym, żeby płaca minimalna była jak najwyższa, tylko to jednak musi rzeczywiście wynikać z rachunku ekonomicznego i kondycji firm, to nie może być tylko deklaracja polityczna i cel społeczny - mówił prezes BCC.

- Dzisiaj mamy płacę minimalną na poziomie ok. 50 proc. średniej płacy, są zapowiedzi, że ma ona wzrosnąć do 53 proc. To oznacza wzrost kosztów pracy firmy i jej niekonkurencyjność względem firm zagranicznych - ocenił Goliszewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Korwinista z ...
rok temu
MY ryle w JSW mamy po 9000 na rękę i jeszcze nam prezesowa podwyższy z 3%
antyfan
rok temu
Pensja minimalna powinna być uzależniona od ceny m2 mieszkania. Nic tak nie oddaje inflacji, jak właśnie ceny mieszkań i cm2 ile z takiej pensji można go sobie kupić :/
Księgowa
rok temu
Jak nie zostanie ustalona stawka minimalna na godziwym poziomie, to ludzie będą pracować jak niewolnicy, bo co to jest dzisiaj 2100 na rękę minus dojazdy do pracy !!!. Tylko nie wielka grupa pracodawców wynagradza godziwie i Ci płacą zawsze powyżej minimalnej ew. system premiowy. Problem jest z pracodawcami gdzie w firmie są zyski i firma stoi bardzo dobrze... niestety pracownicy pracują za minimalną i nie ma cienia nadziei na lepsze zarobki. Zyski przeznaczane są na wypłaty dla właścicieli za pełnienie funkcji członka zarządu ..... . Jeżeli firma generuje zyski to znaczy że zespół dobrze pracuje i mogli by wynagradzać pracowników lepiej. Pazerność bierze górę !!! pracownik 2100 właściciel 70 tyś.
kaj222
rok temu
Ja za pracodawcami i przedsiębiorcami również apeluję o umiar. Miejcie umiar w swojej pazerności!
NiewolnictwoS...
rok temu
Miska ryżu i kropelka sosu sojowego jak ktoś zrobi ponad normę.