Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
WZI
|

Kredyty frankowe. Banki proszą o reakcję

269
Podziel się:

Banki apelują do Komitetu Stabilności Finansowej o podjęcie działań w sprawie sporów o kredyty frankowe, zanim Sąd Najwyższy wyda orzeczenie. Jak twierdzą, sądy wydają wyroki uderzające w "fundamenty funkcjonowania bankowości".

Kredyty frankowe. Banki proszą o reakcję
Banki apelują do Komitetu Stabilności Finansowej. (Getty Images, Brian Jackson)
bETuZVjF

Po tym jak w zeszłym roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał precedensowy wyrok w sprawie sporu o kredyt frankowy, krajowe sądy zalała fala podobnych spraw.

Interpretacje wyroku TSUE są różne, choć w większości korzystne dla kredytobiorców. Sprawy często kończą się stwierdzeniem, że bank stosował klauzule abuzywne, co prowadzi do unieważnienia umowy.

Z powodu różnej interpretacji wyroku TSUE, sprawą ma się zająć Sąd Najwyższy. Orzeczenie, które ujednolici orzecznictwo, ma zostać wydane jeszcze w tym roku.

bETuZVjH
Zobacz także: Frankowicze wygrywają w sądach. Banki się odwijają, składają swoje pozwy

Komitet Stabilności Finansowej do tej pory nie zabierał głosu w sprawie sporów o kredyty frankowe. W środę przedstawiciele polskich banków zredagowali pismo, w którym wzywają organ do działania.

Jak twierdzą, sądy zbyt łatwo przyjmują, że banki dowolnie ustalały kursy walut, po których przeliczano miesięczne raty.

bETuZVjN

Jak piszą autorzy pisma, kurs walutowy kształtuje rynek, a ustalenia obowiązują wszystkich, w tym również bank centralny. Jak podają, średnia odchyleń obowiązujących w nim cen walut wobec tabeli NBP wynosiła 0,0057 zł.

"W praktyce oznacza to, że obciążenia konsumentów realizujących zobowiązania z tytułu zaciągniętych kredytów według kursów wymiany badanego banku komercyjnego w stosunku do NBP nie były niekorzystne. Podważa to w sposób oczywisty obiektywizm podmiotów rozpatrujących skargi klientów i falsyfikuje stereotyp o manipulacji kursów wymiany walut na niekorzyść konsumentów" - czytamy w piśmie, do którego dotarł "Puls Biznesu".

Autorem apelu jest Związek Banków Polskich. W środę przedstawiciele branży uzgodnili jego treść. Jak podaje "Puls Biznesu", obecnie trwa zbieranie podpisów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETuZVki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(269)
Woyt
rok temu
Jesli fundamentem bankowosci jest oszukiwanie klientow to rzeczywiscie trzeba uderzyc w fundament bankowosci
milo
rok temu
"W praktyce oznacza to, że obciążenia konsumentów realizujących zobowiązania z tytułu zaciągniętych kredytów według kursów wymiany badanego banku komercyjnego w stosunku do NBP nie były niekorzystne. A to ciekawe! Kredyt przeliczony z PLN na CHF wg kursu kupna banku (niższy niż NBP), a spłaty rat wg kursu sprzedaży banku (wyższy niż NBP). Bank dodatkowo zarabia na spreadzie i to ustalonym w sposób dowolny i ZBP bezczelnie twierdzi, że nie ma w tym nic niekorzystnego dla kredytobiorcy!
ZBP zrób coś
rok temu
To może lepiej nich ZBP zaproponuje jakieś rozwiązanie dla frankowiczow a nie wymiguje się od realizacji TSUE. Dlaczego musimy toczyć batalie w sadach?????
bETuZVkj
Nielegal
rok temu
Tak, tylko że to była loteria. Kredyt już dawno spłacony w PLN a we franku do spłaty po 14 latach więcej niż pożyczyłem. Aa i dla hejterów info. Kredytu w złotówkach wtedy nie dostałem bo kie miałem zdolności według banku.
J**** P**
rok temu
Moim zdaniem Państwo powinno coś zrobić, nie żeby frankwicze chodzili z tym po sądach tylko nałożyć odgórnie na banki wyrównanie kredytu, pewnie część z nich przez ten kredyt nawet nie ma na prawników etc
...
Następna strona