Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Budżet państwa. Eksperci: NBP przekaże ponad 7 mld złotych

22
Podziel się:

Narodowy Bank Polski będzie mógł przekazać do budżetu państwa miliardy złotych dzięki "poluźnieniu" reguł tworzenia rezerw. Dotychczas bowiem NBP musiał przekazać do rezerw całość zysku z danego roku.

Szef NBP Adam Glapiński zmienił zasady tworzenia tzw. rezerwy kursowej. W ten sposób bank centralny wykazał zysk.
Szef NBP Adam Glapiński zmienił zasady tworzenia tzw. rezerwy kursowej. W ten sposób bank centralny wykazał zysk. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bEJIuWDF

Zasady tworzenia rezerw zmieniła Rada Polityki Pieniężnej w listopadzie 2019 roku. Dzięki temu NBP może przekazać swój zysk na poczet budżetu państwa.

Dotychczasowo bank centralny musiał całość zysku przeznaczyć na poczet budowy rezerw. Teraz przeznacza tylko połowę nadwyżki zrealizowanych zysków nad zrealizowanymi i niezrealizowanymi kosztami różnic kursowych, na co wskazują rozmówcy PAP. RPP usunęła też przepis wyznaczający docelową wysokość rezerwy. Jakiej wielkości może być zatem ten "zastrzyk gotówki" dla budżetu?

- W ustawie budżetowej na 2020 rok założono wpłatę z zysku w kwocie 7,1 mld złotych - powiedziała, w rozmowie z PAP, ekonomistka PKO BP Urszula Kryńska. Jej zdaniem ustawa budżetowa jest tworzona z "ostrożnością", dlatego też "jest prawdopodobne", że "wynik NBP będzie taki jak zakłada rząd".

bEJIuWDH
Zobacz także: Zobacz też: Innowacyjne rozwiązania w sektorze produkcji lotniczej w Województwie Podkarpackim

Z jej oceną nie zgadza się ekonomista banku Santander Marcin Luziński. W rozmowie z PAP wskazuje on, że dane nt. zysku NBP poznamy dopiero za kilka miesięcy, o czym pisaliśmy w money.pl.

- Pewną wskazówką co do zysku NBP w danym roku jest porównanie kursu złotego na koniec grudnia z kursem z końca poprzedniego roku. W praktyce jednak NBP przez cały rok może kupować i sprzedawać instrumenty finansowe, zatem sama wartość kursu na koniec roku nie umożliwia dokładnego przewidzenia wartości zysku NBP - tłumaczy Marcin Luziński.

bEJIuWDN

Finansowe wsparcie NBP jest istotne dla budżetu, bowiem będzie ono jednym z gwarantów spełnienia obietnicy rządu Mateusza Morawieckiego, jakim jest tzw. budżet zrównoważony. Zakłada on, że wpływy i wydatki państwa się zrównoważą, a tym samym budżet po raz pierwszy w historii nie będzie mieć deficytu.

Rozmówca PAP wskazuje też, jak wylicza się zysk NBP. - Banki centralne, podobnie jak przedsiębiorstwa, stosują zasady rachunkowości i sporządzają rachunek zysków i strat. Od przychodów odejmują koszty i w ten sposób uzyskują zysk lub stratę. Przychody są generowane głównie poprzez zarządzanie aktywami rezerwowymi oraz operacje z bankami - powiedział Luziński.

bEJIuWDO

- W 2017 roku NBP osiągnął stratę w wysokości ponad 10 mld złotych, która została w większej części pokryta przez rezerwy. W kolejnych latach bank centralny był zobowiązany przeznaczyć zysk na jej odbudowę do poprzedniego poziomu - wskazuje Luziński. Tworzenie rezerw ulegnie zmianie, w związku z nowymi zasadami przyjętymi przez RPP.

- Od 2020 roku NBP zmienił zasady tworzenia rezerwy na ryzyko kursowe. Zmiana ta ma na celu zmniejszenie zmienności zysku oraz uniezależnienie go od wahań kursowych. Po zmianie rezerwy na ryzyko kursowe tworzone są tylko z dodatniego wyniku kursowego, a nie z całej nadwyżki przychodów nad kosztami NBP - powiedziała Urszula Kryńska z PKO BP.

- Dzięki "wyłączeniu" z wyniku NBP różnic kursowych zysk banku centralnego będzie mniej zmienny i prawdopodobnie zostanie też wykazany w kolejnych latach - wytłumaczyła ekonomistka. Dodała też, że nowe zasady będą miały zastosowanie do obliczenia zysku za rok 2019, z którego 95 proc. zostanie przekazane do budżetu państwa.

bEJIuWDP

- W innych bankach centralnych zysk wylicza się podobnie, przy czym różnice pojawią się, jeśli chodzi o przeznaczenie tego zysku - np. niektóre banki przekazują określony procent zysku do budżetu centralnego, inne przeznaczają jego część na rezerwy, a inne decydują same co w danym roku chcą zrobić - wyjaśnił ekonomista banku Santander.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJIuWEi
KOMENTARZE
(22)
deuter
2 lata temu
deficyt sfinansuje NBP z rezerw, a co będze w przyszłym roku jak już rezerw nie będzie?
eva
2 lata temu
gdy grupa ludzi żyje z rabunku, z czasem stworzy system prawny który go zalegalizuje, oraz nakazy moralne, które go gloryfikują - Claude Frederic Bastiat
Karol
2 lata temu
A jak to było za rządów PO ? Gdzie szły pieniądze z NBP? Obawiam się że tam gdzie VAT
bEJIuWEj
nik-czemnik
2 lata temu
Polakow pis pusci w sandalach bez skarpetek!!!
ciekawe
2 lata temu
czy złoto juz jest sprzedane
...
Następna strona