Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czechy pokonają inflację szybciej? "Mniejsze wsparcie z budżetu"

- Trzeba pamiętać o tym, że zasilenie polskiej gospodarki z tytułu pandemii było znacznie wyższe niż w Czechach. Dzisiaj to wspieranie gospodarstw domowych pieniędzmi z budżetu państwa jest większe, to wpływa na popyt. Wydaje się, że jesteśmy bardzo silnie narażeni na wzrost popytu konsumenckiego przez napływ uchodźców z Ukrainy. Do Czech nie przybyło tak dużo nowych konsumentów, jak do Polski. Poza tym widać bardzo wyraźnie, że Narodowemu Bankowi Polskiemu trudno będzie oddziaływać polityką pieniężną na inflację, bo rząd w taki, a nie inny sposób realizuje politykę budżetową - powiedziała w programie "Money. To się Liczy" Małgorzata Starczewska–Krzysztoszek, Wydział Nauk Ekonomicznych UW.

Tagi:
czechy, pieniądze, inflacja
0
0
6
Podziel się
Komentarze (6)
zobacz więcej komentarzy (6)
KOMENTARZE
(6)
Wio
miesiąc temu
Czechów jest tyle co mieszkańców w dwóch naszych województwach więc porównywanie jest bez sensu
Thors Hammer
miesiąc temu
Mamy oddział w Czechach iw czasie pandemii otrzymaliśmy w Czechach większe wsparcie państwa niż w Polsce. Argumenty takie jak wyższe wydatki na uchodźców z Ukrainy to alibi, Czesi redystrybuują ogromne środki na Ukrainę. Czesi szybciej pokonają inflację, ponieważ mają lepszy system podatkowy, a świadczenia socjalne są przeznaczone tylko dla rzeczywistych przypadków społecznych. Nie mają kompleksowych świadczeń socjalnych, a mimo to mają najniższy odsetek osób zagrożonych ubóstwem w całej Europie.
Aaa
miesiąc temu
Czesi zawsze działali rozważnie i oszczędnie
Tomek
miesiąc temu
od porownywaj tylko glowa boli. Inne narody , inne mentalnosci. W konsewkwencji dalszej kazdy ma na co zasluguje.Tak narodowo.I kazdy narod odpowiada za swoje powodzenia i nie powodzenia. W Polsce to jednak malo praktykowane- odpowiedzialnosc za wlasne wybory decyzje i czyny.
ZK590
miesiąc temu
Teraz dostana świeżą gotówkę to im odżyją 4 litery. Znów będzie można błysnąć swoimi talentami.