Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Dodatek dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Posłowie zdecydowali

298
Podziel się:

Rzadka zgoda w Sejmie. 437 posłów zagłosowało za, a 3 wstrzymało się od głosu w sprawie wypłaty dodatku dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Nikt nie był przeciw. Zgodnie z zaproponowanym przez posłów PiS prawem, do dawnych opozycjonistów i osób represjonowanych w czasach PRL popłynie jednorazowy dodatek w wysokości 3 tys. zł.

Dodatek dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Posłowie zdecydowali
Dodatek dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Posłowie zdecydowali (Getty Images, Grzegorz Krzyzewski)

W ustawie zaproponowano przyznanie osobom o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osobom represjonowanym z powodów politycznych prawa do jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3 tys. zł. Celem jednorazowego świadczenia pieniężnego jest dodatkowe wsparcie dochodowe tych osób.

Trzy tysiące złotych za walkę z systemem

Prawem do świadczenia objęte będą osoby, które status działacza opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych uzyskały na podstawie decyzji szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych do 31 grudnia 2021 r.

Zobacz także: Stan wyjątkowy na stałe? Jest rządowa ustawa, opozycja grzmi. Minister Ozdoba: Absurdalny argument

Jednogłośnie przyjęte przez Sejm poprawki zakładają, że kwotę jednorazowego świadczenia pieniężnego zwalnia się od podatku dochodowego.

Świadczenie byłoby wypłacane - z urzędu - przez UdSKiOR i byłoby przyznawane w drodze decyzji administracyjnej. Ustawa zakłada, że wypłata jednorazowego świadczenia pieniężnego nastąpi do 31 marca 2022 r.

"Oznacza to, że wypłata jednorazowego świadczenia pieniężnego rozpocznie się w grudniu 2021 r., tj. w miesiącu, w którym przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W przypadku osoby uprawnionej zamieszkałej za granicą jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacane byłoby w państwie zamieszkania na rachunek bankowy tej osoby za granicą, wypłata dokonywana będzie w walucie wymienialnej" - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy, złożonego w poniedziałek przez posłów PiS w Sejmie.

Świadczenie - wraz z kosztami jego obsługi - byłoby finansowane z budżetu państwa. Koszty są szacowane na ok. 42 mln zł. "Projekt ustawy przewiduje w celu wypłaty jednorazowego świadczenia pieniężnego możliwość dla prezesa Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia, przeniesienia planowanych wydatków budżetowych, między częściami budżetu państwa, mając na względzie zapewnienie ich przejrzystości oraz stopień realizacji dochodów i wydatków budżetu państwa" - czytamy w projekcie.

To nie pierwsze wsparcie dla dawnych opozycjonistów

Wprowadza ona prawo do świadczenia wyrównawczego dla działaczy opozycji antykomunistycznej w przypadku, gdy emerytura lub renta jest niższa niż 2400 zł brutto. Świadczenie będzie przysługiwać w kwocie będącej różnicą pomiędzy kwotą 2400 zł brutto a kwotą emerytury lub renty, do której uprawniona jest dana osoba.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(298)
Wiesław Pilch
2 lata temu
Mam 71 lat. Od 1976 do 1989 byłem w podziemiu. Ja dostałem teraz 3000 zł JEDNORAZOWO, a ubecy którzy mnie i mnie podobnych niszczyli za PRL-u dostają od tzw. polskich sądów PEŁNĄ emeryturę po 7-8-10 tys. zł miesięcznie. Czy tak powinna wyglądać sprawiedliwość? Ukłony
Jadwiga 123
2 lata temu
żalujecie bohaterom ,którzy walczyli o naszą wolność z komunistami 3 tys .Ale o SB -UB .Wysokich emeryturach nie wspomnicie.To o SB_UB Zyło i żyje waszym kosztem w luksusach.Z wysokimi emerytami .Nie przeszkadza wam ,że rozkradli majątek narodowy .Pewnie tego nie widzicie bo jesteście potomkami tej zarazy
Lolo
2 lata temu
O czym wy tu piszecie opozycjoniści są już w podeszłym wieku mają po 60-70 lat żeby nie PIS to by do gara nie minęli co włożyć .Podwyższyć im emerytury bo to jałmużna
Ela
2 lata temu
Ta decyzja jest zgodna przez sejm. Opozycjonistom sie należy i tu trzeba dziękować wszystkim siłom politycznym. Znam opozycjonistę co mu zamknęli dwa zakłady w 1981-1983 roku zniszczyli gościa SB-ki za to ze był wrogiem systemu komunistycznego no ale działa wrogo nastawiony na komunistów. Ganiali go jak psa i rodzinę a to rewizja szkalowanie ,kolegia ,sprawy .Pamiętam jak puszczał na duże kolumny o pomordowanych oficerach i mordercach komunistycznych w miejscu publicznym. To co podpisał Duda 2400 brutto to jałmużna tym ludziom, aby nie grzebali w śmietnikach. Teraz SB-ki co zniszczyli gościa zyja godnie maja zakład ochrony na całe województwo a gość 2400 brutto.Tu sejm powinien podnieść im co najmniej 3500brutto
Zyga
2 lata temu
Ale szykuje się wysyp działaczy Solidarności. Brawo, ale dlaczego tylko jednorazowo.
...
Następna strona