Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Dolar czeka na ruch Fed. Polityka pieniężna USA zmienia kierunek

3
Podziel się:

Dla rynków finansowych najważniejszym wydarzeniem środy jest posiedzenie amerykańskiego banku centralnego. Inwestorzy wyczekują na wieczorną decyzję o stopach procentowych i strategii na cały rok. Od tego może zależeć kurs dolara w kolejnych tygodniach.

Amerykański bank centralny zdecyduje o stopach procentowych.
Amerykański bank centralny zdecyduje o stopach procentowych. (Fotolia)

Ostatnie godziny przynoszą stabilizację kursu dolara w okolicach 3,75-3,76 zł. To oznacza osłabienie amerykańskiej waluty w stosunku do wtorku, gdy w szczytowym momencie notowania przekraczały 3,79 zł. Inwestorzy wyczekują na godzinę 20:00. Wtedy poznamy decyzję banku centralnego USA w zakresie stóp procentowych. Od dłuższego czasu rynki finansowe spekulują o możliwym zwrocie w polityce pieniężnej.

Od dawna mówiło się tylko i wyłącznie o podwyżkach stóp procentowych, po tym jak udało się amerykańskiej gospodarce wyjść na prostą. Teraz, w obliczu zagrożenia globalnego spowolnienia, pojawiają się głosy na temat stabilizacji oprocentowania, a nawet jego obniżki.

To bardzo ważna kwestia dla wszystkich Amerykanów spłacających kredyty. Od decyzji banku zależą płacone przez nich raty. Ma to też kluczowe znaczenie z punktu widzenia inwestycji przedsiębiorstw, ale też globalnych rynków finansowych. Wzrost stóp w długim terminie umacnia dolara, bo sprawia, że kapitał większym strumieniem płynie do gospodarki.

- W grudniu Fed podniósł stopy procentowe. Po raz czwarty w ubiegłym roku, wskazując na mocną gospodarkę, pomimo symptomów spowolnienia poza USA. Od tego czasu dane z USA uległy pogorszeniu, zmienność na rynkach wzrosła a paraliż rządu uderzył w nastroje gospodarcze. Członkowie Komitetu Otwartego Rynku mogą zdawać sobie sprawę, że tempo zacieśnienia polityki może okazać się zbyt duże i dlatego będą robić obecnie wszystko, aby sprawić wrażenie, że w tym roku będą bardziej elastyczni, wsłuchując się w sytuację gospodarczą i rynki finansowe - komentuje sytuację Przemysław Kwiecień, ekonomista Domu Maklerskiego XTB.

Zobacz także: Zamieszanie wokół NBP. "Działalności banków centralnych pomaga cisza"

Zauważa, że wyjątkowo, po ogłoszeniu decyzji o stopach procentowych, odbędzie się konferencja prezesa banku. Do tej pory zarezerwowana była dla posiedzeń kończących kwartał. Tym bardziej ciekawie się zapowiada.

Konrad Białas z TMS Brokers podkreśla, że stopy procentowe pozostaną niezmienione, co jest raczej powszechną opinią. Przyznaje też, że czeka na komunikat uzasadniający decyzję.

- Spodziewam się, że spójnie z ostatnią ofensywą medialną przedstawicieli Fed, podkreślona zostanie cierpliwość i zależność przyszłych decyzji od danych. Cierpliwość oznacza, że Fed nigdzie się nie spieszy z normalizacją i nie narzuca sobie z góry kwartalnego tempa podwyżek i raczej nie wróci do tematu wcześniej, jak bliżej połowy roku. Warunkowanie polityki od danych powinno oznaczać, że jakkolwiek gospodarka USA w dalszym ciągu rozwija się solidnie, a rynek pracy błyszczy, tak ryzyka spowolnienia napływają z zewnątrz (Chiny, strefa euro), a i sam government shutdown komplikuje interpretację sytuacji w kraju - wskazuje Białas.

Dodaje, że może i Fed nie zgadza się ze stanowiskiem rynku i nie widzi podstaw, by kończyć cykl podwyżek stóp procentowych już teraz, ale jednak by nie przysparzać dodatkowych perturbacji będzie wolał przeczekać najbliższe miesiące, zanim dane same zaczną przekonywać do kontynuacji dotychczasowej polityki.

- W ostatnich dniach rynek zdawał się przygotowywać na bardziej 'gołębi' wynik posiedzenia, zatem wieczorem nie wykluczam odreagowania na dolarze. Biorąc jednak pod uwagę, że cofnięcie kursu było dość umiarkowane, zmienność raczej będzie nieduża - prognozuje analityk TMS Brokers.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
asasd
4 lata temu
świat czeka na ruch prywatnych banków, którym zależy tylko na goleniu niewolników , wspaniała wiadomość dla tłuszczy
pwćabej
4 lata temu
świat czeka na ruch prywatnych banków, którym zależy tylko na goleniu niewolników , wspaniała wiadomość dla tłuszczy
fda
4 lata temu
no cóz bedą robic wszystko aby indeksy na NYSE nie spadły, by mozna było ubrac leszczy w drogie akcje, przeciez giełda do tego sie sprowadza, sprzedac drogo kupic tanio, po wywołaniu paniki1