Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Redakcja money.pl
|

Ile kosztuje euro? Kurs euro do złotego PLN/EUR 05.03.2024

3
Podziel się:

Kurs euro - 05.03.2024. We wtorek za jedno euro (EUR) trzeba zapłacić 4.3224 zł.

Ile kosztuje euro? Kurs euro do złotego PLN/EUR 05.03.2024
Waluta euro weszła do obiegu w 2002 r. (Adobe Stock, Ikan_Leonid)

Kurs euro 05.03.2024 - godz.07:00

  • wobec złotego: 4.3224

  • wobec franka szwajcarskiego: 0.9608

  • wobec dolara amerykańskiego: 1.0853

wykres dla: EURPLN

Euro (EUR) - znaczenie i kurs wspólnej waluty Unii Europejskiej

Euro to wspólna waluta Unii Europejskiej, która weszła do obiegu od 1 stycznia 2002 r. Prace nad jej wdrożeniem rozpoczęły się jeszcze w latach 70. XX wieku. Euro jest prawnym środkiem płatniczym obowiązującym w 19 z 27 krajów należących do UE. Na obszarze, na którym obowiązuje euro, mieszka 341 mln Europejczyków.

Jeden euro dzieli się na 100 eurocentów. W obiegu znajduje się ok. 1,4 biliona euro na całym świecie. Jest to druga najpopularniejsza w handlu waluta na świecie - po dolarze.

Euro (EUR) - znaczenie i kurs wspólnej waluty Unii Europejskiej Euro to wspólna waluta Unii Europejskiej, która weszła do obiegu od 1 stycznia 2002 r. Prace nad jej wdrożeniem rozpoczęły się jeszcze w latach 70. XX wieku. Euro jest prawnym środkiem płatniczym obowiązującym w 19 z 27 krajów należących do UE. Na obszarze, na którym obowiązuje euro, mieszka 341 mln Europejczyków.Jeden euro dzieli się na 100 eurocentów. W obiegu znajduje się ok. 1,4 biliona euro na całym świecie. Jest to druga najpopularniejsza w handlu waluta na świecie - po dolarze.Całokształt państw, w których walutą jest euro, potocznie nazywany jest strefą euro, eurozoną bądź eurolandem. Są to kolejno: Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Włochy. Dodatkowo, cztery inne państwa posiadają euro pomimo braku przynależności do UE - są to: Andora, Monako, San Marino, Watykan. Od 1 stycznia 2023 r. do strefy euro dołącza także Chorwacja.

Politykę monetarną wobec euro sprawuje Europejski Bank Centralny, odpowiedzialny m.in. za emisję euro oraz ochronę jego siły nabywczej.

W lipcu 2022 r. po raz pierwszy od wejścia euro do obiegu, waluta ta osiągnęła parytet z dolarem - to znaczy, wartość obu walut zrównała się. W efekcie 1 euro był wart 1 dolara.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

pieniądze
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Victor
2 miesiące temu
Głosy elektorskie w poszczególnych Stanach natomiast bo tylko te głosy się liczą w marcu, Trump 318 do 252 dla Bidena…zanosi się wie na to że Ameryka znów zacznie wiercic i wymówi zielony ład, uszczelni granice i zarządza należnych pieniędzy od wielu sojusznikom…pozatym Trump obiecuje że wywiezie wszystkich nielegalnych migrantów do domu.
Victor
2 miesiące temu
…prezydent Biden nam się zawieszał i jego żona miała zasugerować Demokratom aby jej mąż odstąpił od startu w wyborach…Demokraci i deep state nie podali jeszcze kandydata, natomiast Harris ma 29 proc poparcia przy 48 proc poparcia dla Trumpa.
Victor
2 miesiące temu
…po rezygnacji Bidena startu w wyborach i po decyzji SN Satanow Zjednoczony korzystnej dla Donalda oraz bezdyskusyjnej dominacji Trumpa nastąpiła szybka izolacja.