Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Inflacja zjada oszczędności. Oto najlepsze środki tezauryzacji pieniądza

179
Podziel się:

Pieniądz oznacza środek wymiany handlowej i walor, który pozwala na przechowywanie pewnych mierzalnych wartości. Jednak w obliczu zmian gospodarczych, politycznych czy kryzysów ekonomicznych i gospodarczych może zacząć tracić na wartości. Warto wówczas zastanowić się nad wyborem odpowiedniego środka tezauryzacji pieniądza. Co to właściwie jest?

Inflacja zjada oszczędności. Oto najlepsze środki tezauryzacji pieniądza
(Unsplash)

Co oznacza tezauryzacja?

Nie można mówić o środkach tezauryzacji i wybierać spośród nich najlepszego z dostępnych rozwiązań, jeśli nie wiemy, czym właściwie jest tezauryzacja. Co to oznacza? To proces gromadzenia i przechowywania dóbr materialnych w postaci m.in.:

  • złota,
  • pieniędzy w kruszcu,
  • pieniędzy papierowych (banknotów),
  • walorów,
  • wierzytelności,
  • innych dóbr materialnych cechujących się obiektywnie dużą wartością. 

Celem dokonywania tezauryzacji jest ochrona posiadanego majątku przed utratą jego wartości, łącznie z ochroną przed zmniejszeniem siły nabywczej pieniądza w związku z inflacją, czyli mechanizmem rosnących cen dóbr i usług konsumpcyjnych. 

W odniesieniu do pieniądza w formie gotówkowej, banknotów i monet tezauryzacja będzie prowadziła do wycofania takich wartości z obiegu gospodarczego czy pieniężnego. Tezauryzacja nabiera na znaczeniu w momencie kryzysów finansowych, wojen, konfliktów, kataklizmów czy pandemii, ponieważ umożliwia ona ochronę dóbr przed spadkiem wartości i odbudowanie w dłuższej perspektywie czasu majątku osobistego lub majątku całego kraju po uspokojeniu nastrojów. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja nadal wzrasta. Ekspert o możliwych zmianach

Czego symptomem jest tezauryzacja?

Jeśli np. rząd podejmuje się tezauryzacji pieniądza, to oznacza, że zbliża się albo już trwa kryzys. Tezauryzacja jest działaniem charakterystycznym dla okresów niestabilności gospodarki, w momencie pojawienia się wysokiego ryzyka nagłego niedoboru niezbędnych towarów i związanych z tym gwałtownie następujących podwyżek cen (inflacji).

W gospodarkach funkcjonujących przed erą kapitalizmu, w momencie kiedy nie istniał żaden rozwinięty system bankowy, podejmowano się tezauryzacji, która była wówczas jedyną dostępną formą akumulacji oszczędności. 

Jeśli jednak z tezauryzacją mamy do czynienia we współczesnej gospodarce towarowo-pieniężnej, to sygnał świadczący m.in. o braku zaufania społeczeństwa, jednostek czy organizacji do instytucji finansowo-bankowych, w tym do banków jako takich. Zjawisko tezauryzacji zwykle ulega nasileniu w okresie niepokojów społecznych, które wynikają z kolei z wysokiej inflacji, kryzysu gospodarczego lub z konfliktów zbrojnych. 

Jakie mogą być środki tezauryzacji?

Istnieje wiele różnych form przechowywania wartości pieniądza. Zresztą sam w sobie pełni on funkcję tezauryzacji, ponieważ służy on do zachowania siły nabywczej do czasu wydatkowania dochodów. Nie jest on jednak jedynym środkiem tezauryzacji. W roli tej sprawdzają się również doskonale np.:

Warto kupować nieruchomości czy szlachetne kruszce, takie jak złoto. Jednak powszechnie uważa się, że dzieła sztuki – obrazy, rzeźby, grafiki i tym podobne, także dobrze będą sprawdzać się jako forma przechowywania wartości pieniądza oraz rodzaj alternatywnej inwestycji na okres zawirowań gospodarczych zaburzających działanie niektórych rynków. 

Jednocześnie wiele środków tezauryzacji nie tylko pozwala na zachowanie wartości pieniądza w czasie, ale przynosi właścicielowi takich aktywów wyższe zyski niż pieniądz w swojej klasycznej formie. Wszystko dzięki temu, że ich cena rośnie, a z drugiej strony np. nieruchomości są w stanie zapewnić właścicielom miejsce do życia. 

Nieruchomości jako środek tezauryzacji sprawdzają się dobrze, jednak mają jedną wadę – niską płynność, podobnie jak dzieła sztuki. Pojęcie płynności wskazuje, że jest to relatywna łatwość i szybkość zbycia danego przedmiotu na rynku i przekształcenie go w środek wymiany handlowej. Płynność środków tezauryzacji jest bardzo pożądana, dlatego np. waluty czy też akcje najważniejszych spółek giełdowych oraz złoto będą bardzo dobrym wyborem. 

Jakie są korzyści z tezauryzacji?

Dzięki tezauryzacji można zabezpieczyć się przed ryzykiem utraty wartości pieniądza różnego pochodzenia. Jeśli obywatele mają dużą ilość oszczędności i nie przeznaczają ich na cele konsumpcyjne, również korzystają z tezauryzacji, która może mieć dobry wpływ na zwiększenie płynności finansowej w systemie gospodarczym. Zmniejsza się wtedy jednocześnie ryzyko niewypłacalności i ochrona na wypadek pojawienia się dużego popytu na gotówkę. 

Tezauryzacja może więc nie tylko chronić przed inflacją, zabezpieczać wartość pieniądza w czasie, ale i czasami staje się źródłem wypracowania pożądanych przez inwestorów zysków na różnych rynkach. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(179)
Raubic
2 lata temu
Czy tezauryzacja i akumulacja to nie to samo co po prostu gromadzenie?
Sandra
2 lata temu
To prawda, dlatego się cieszę, że nareszcie więcej zarabiam i znalazłam dobrą posadę. To wszystko dzięki temu, że ukończyłam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku technik ortopeda.
wiola
2 lata temu
No właśnie dlatego środki wolne jakie miałam zainwestowałam w dwie działki za miastem, co już teraz po roku bardzo mi się opłaciło. Ale też dodatkowo oszczędzam przez ppk, gdzie same dopłaty od pracodawcy gwarantują sensowny zysk.
Tytus
2 lata temu
Czas pogonić te pisowskie sieroty po Putinie, póki nie zrobili nam Budapesztu czy Moskwy w Polsce.
waldek
2 lata temu
Budowanie przez PIS gospodarki na dlugu skonczy sie jak w Grecji!
...
Następna strona