Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Grzywna
|
aktualizacja

Jak uchronić się przed inflacją?

15
Podziel się:

Inflacja w Polsce bije rekordy. Rośnie najszybciej od niemal 20 lat. Dotyczy to jednak nie tylko Polski, ale również innych państw na świecie. Wzrosty cen towarów i usług nie sprzyjają trzymaniu oszczędności. Lokaty bankowe, które kiedyś były dobrym sposobem na zabezpieczenie swoich oszczędności, teraz sprawiają, że ulokowane na nich pieniądze tracą na wartości.

Jak uchronić się przed inflacją?
(Adobe Stock, ANNA Stankiewicz)

Jak inflacja „zjada” nasze oszczędności?

Inflacja przede wszystkim skutkuje spadkiem siły nabywczej pieniądza. Jej konsekwencją jest również szybki wzrost cen towarów oraz usług. Co to oznacza w praktyce? Wraz ze spadkiem wartości pieniądza, za tą samą kwotę nie możemy już kupić takiej samej ilości towarów czy usług, co kiedyś.

Jeżeli dany towar w zeszłym roku kosztował 150 zł, a teraz inflacja jest na poziomie 9 proc., zapłacimy za niego 163,50 zł. Wszystko to powoduje, że oszczędności, które mamy i nic z nimi nie robimy, tracą na wartości. 

GUS podał, że wskaźnik inflacji w lutym spadł do 8,5 proc. w porównaniu z 9,4 proc. w styczniu. Ponadto zdaniem ekonomistów wybuch wojny w Ukrainie będzie znaczący dla dalszej rosnącej inflacji. Inflacje napędza m.in. wzrost cen surowców energetycznych, takich jak gaz czy ropa naftowa, przerwanie łańcuchów dostaw i ich zakłócenie w związku z konfliktem zbrojnym. Zdaniem NBP w 2022 roku inflacja może wynieść nawet 10,8 proc. 

Jak chronić oszczędności przed inflacją?

Aby zahamować rosnącą inflację, Rada Polityki Pieniężnej może kształtować poziom stóp procentowych. Jeżeli chce obniżyć inflacje, wtedy podnosi stopy procentowe. Wówczas jednak kredyty stają się o wiele droższe. 

Inflacja jest ogromnym wrogiem dla naszych oszczędności. Wraz z jej wzrostem, tracą one wartość, którą miały wcześniej. Obecnie trzymanie pieniędzy na kontach lub lokatach bankowych przestało mieć jakikolwiek sens. Jeżeli oprocentowanie lokaty wynosi 2 proc., a inflacja sięga 9 proc., to wtedy nasze oszczędności tracą swoją wartość. Jak więc zabezpieczyć oszczędności przed utratą wartości?

Inwestowanie w nieruchomości

Zdaniem inwestorów i ekspertów inwestowanie w nieruchomości stanowi najlepszy sposób na zabezpieczenie kapitału w czasie wysokiej inflacji. Nieruchomości są bowiem odporne na różnego rodzaju kryzysy. Wraz z rosnącą inflacją wzrasta też ich wartość, co powoduje, że w długoterminowej perspektywie mogą przynieść korzystną stopę zwrotu. 

Inwestować w nieruchomości można na kilka sposobów. Największą popularnością cieszy się inwestowanie w mieszkania pod wynajem długoterminowy. Wówczas mieszkanie może od razu przynosić zysk. Inwestorzy stawiają także na wynajem krótkoterminowy oraz na flipping, czyli zakup mieszkania w dobrej lokalizacji, jego remont i następnie sprzedaż o kilkanaście procent drożej. 

Złoto i srebro

W czasie inflacji wielu Polaków zaczyna również powracać do pomysłu inwestowania w złoto. W tym przypadku warto jednak wiedzieć, że jest to długoterminowa inwestycja, która pozwoli na zamrożenie kapitału, a tym samym zabezpieczenie go przed utratą wartości. Zakup złota nie przyniesie nam szybkiego i korzystnego zysku. 

Tego typu inwestycja może też obejmować srebro, które podobnie, jak złoto, trzyma swoją wartość i nie jest podatne na kryzysy gospodarcze.

Akcje

Akcje to ryzykowny instrument finansowy, jednak obecnie wielu inwestorów skłania się ku niemu w poszukiwaniu jakiegokolwiek zabezpieczenia przed inflacją. Zakup akcji na giełdzie papierów wartościowych musi być odpowiednio przemyślany. Istotny jest wybór takich firm, których produkty będą drożeć.

Rosnąca inflacja przekłada się jednak na wzrost wartości firm. Wobec tego obecnie warto inwestować w akcje branży paliwowej, rolniczej czy przemysłowej, w których zaobserwowane są silne trendy wzrostowe w związku z nałożonymi sankcjami spowodowanymi konfliktem zbrojnym w Ukrainie. 

Obligacje Skarbu Państwa

Od kilku lat Polacy chętnie inwestują także w Obligacje Skarbowe. Są to obligacje indeksowane inflacją 4 lub 10-letnie. W pierwszym roku ich oprocentowanie jest stałe, natomiast w kolejnych latach wyliczane jest według wzoru inflacji plus marża. Tego typu inwestycja jest bezpieczna, ponieważ zwrot gwarantowany jest przez Skarb Państwa. Ponadto w obligacje indeksowane można zainwestować nawet niewielki kapitał.

Drugą możliwością są również obligacje korporacyjne, ale w tym przypadku trzeba liczyć się z tym, że obarczone są one ryzykiem niewypłacalności emitenta. 

Waluty obce

Jeżeli inflacji towarzyszy zjawisko utraty wartości waluty krajowej, wtedy jednym ze sposobów ochrony jest inwestowanie w waluty obce. Trzymanie oszczędności w bezpiecznych walutach, takich jak Dolar amerykański, Euro czy Frank szwajcarski może pozwolić zachować wartość pieniądza. 

Kluczowy będzie jednak wybór odpowiedniego momentu zakupu. Jeżeli złoty wykazuje silną słabość względem innej waluty, eksperci zalecają przeczekać do czasu, aż wartość danej waluty spadnie. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Cea
9 miesięcy temu
A czy można jakoś ocenić, czy obligacje teraz są opłacalne czy nie?
Oli
10 miesięcy temu
Czy inwestowanie w obligacje jest łatwe i czy mogę zacząć bez większego doświadczenia w inwestowaniu?
Sara
10 miesięcy temu
Jakie są najpopularniejsze rodzaje obligacji, w które warto teraz zainwestować?
Doradca Onlin...
12 miesięcy temu
Jako pierwszy krok zachęcam do zapoznania się z rodzajami obligacji i wybrania najlepszych dla siebie. Obligacje są na różny okres i z różnymi parametrami. Zmienne oprocentowanie bądź stałe czy przykładowo indeksowane inflacją. Pozdrawiam Marek Doradca Online PEKAO S.A
Janio
2 lata temu
Autor chyba napisał ten artykuł a raczej skopiował z lat z przed dekady (kryzys globalny jest co ok. 10 lat ) bo rady są mało profesjonalne. Radzić ludziom kupno akcji spółek paliowych gdy każdy wie ze paliwo wcześniej niż później stanieje jest bez sensu. Są to rady małego Kazia inwestora pt. kupuj ziemie i mieszkania bo te nigdy nie tanieją, Czyżby ? Według autora w złoto to nie bo nie da się zarobić. Bzdura, może autor załączy wykres cen złota na przełomie np. 20 lat i pokaże ze złoto staniało lub jest constans. Przede wszystkim recesja jest przemijającym zjawiskiem i cyklicznym. Trzeba po prostu przeczekać i tyle a inwestować trzeba cały czas a nie okazjonalnie i z głową. A przyczyny - no mój Boże, polityka i spekulacja, bo ekonomii to już w naszym życiu jest malutko.