Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czekając na Rezerwę Federalną

0
Podziel się:

Rynek oczekuje, że zgodnie ze wcześniejszymi deklaracjami, amerykańskie władze monetarne ostatecznie wygaszą program QE3.

Czekając na Rezerwę Federalną

Wydarzeniem dnia jest posiedzenie FOMC. Przynajmniej w teorii może ono wstrząsnąć rynkiem walutowym. Dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę.

Kończące się dziś dwudniowe posiedzenie amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), którego wyniki zostaną zaprezentowane o godzinie 19:00 polskiego czasu, jest nie tylko wydarzeniem dnia, ale również całego tygodnia. W skrajnym przypadku może to być nawet jedno z wydarzeń października, dlatego warto wiedzieć na co dziś wieczorem zwrócić uwagę.

Rynek oczekuje, że zgodnie ze wcześniejszymi deklaracjami, amerykańskie władze monetarne ostatecznie wygaszą program QE3. Taka decyzja jest już w cenach i prawdopodobnie nie wywoła ona żadnych emocji na forexie. Każda inna, co w tym przypadku oznacza przede wszystkim opóźnienie w wygaszeniu QE3, byłaby odczytana jako gołębi sygnał. To zaś skutkowałoby osłabieniem dolara oraz równoczesnymi wzrostami cen akcji na Wall Street.

Program QE3 prawdopodobnie dziś zostanie zakończony. Nie jest jednak przesądzone, że w przyszłości podobny program nie zostanie jeszcze uruchomiony. Wchodziłoby to w grę, gdyby gospodarka amerykańska zaczęła wyraźnie hamować, a inflacja oddalałaby się od celu w kierunku deflacji. Oczywiście teraz to dość odległa perspektywa. Władze monetarne mogą jednak uznać, że pojawienie się teraz takiej zapowiedzi będzie zasadne. Gdyby tak się stało, co w naszej opinii jednak jest mało prawdopodobne, to będzie to odebrane jako gołębi sygnał.

Inną ważną kwestią na którą należy zwrócić uwagę jest to, czy FOMC wciąż będzie definiował okres pomiędzy zakończeniem QE3 a pierwszą podwyżką stóp procentowych jako _ dłuższy czas _, bez doprecyzowywania ile to będzie miesięcy. Jeżeli ta fraza zostanie powtórzona to będzie to miało neutralną wymowę. Gdyby jednak jej zabrakło to byłby to wyraźny jastrzębi sygnał (zakładamy, że nie zostanie ona zastąpiona przez inne łagodniejsze stwierdzenie). Konsekwencją będzie umocnienie dolara i przecena na giełdach.

Ostatnim czynnikiem, który może okazać się ważny dla rynków finansowych, będzie to, jakim stosunkiem głosów zapadła dzisiejsza decyzja. We wrześniu aktualnej polityce monetarnej Fed-u sprzeciwiło się dwóch jego przedstawicieli. Gdyby do tego grona dołączył ktoś jeszcze to należałoby to odczytywać jako sygnał malejącego poparcia dla obecnej łagodnej polityki.

Tych potencjalnych znaków zapytania przy październikowym posiedzeniu FOMC jest sporo. Pytanie tylko, na ile ich stawianie jest zasadne? Czy przypadkiem nie będzie tak, że amerykańskie władze monetarne ostatecznie kończąc program QE3, nie będą chciały jednocześnie wysyłać innego (głównie jastrzębiego) sygnału do rynku? Czy z tym bank centralny nie wstrzyma się do grudniowego posiedzenia (17 grudnia), gdy zostaną opublikowane nowe projekcje stóp procentowych i wskaźników makroekonomicznych dla USA oraz gdy przewidziana jest konferencja prasowa Janet Yellen? Może więc się okazać, że dziś będziemy mieli trochę taki _ z dużej chmury mały deszcz _.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Admiral Markets
KOMENTARZE
(0)