Kwota wolna od potrąceń to mechanizm mający chronić wynagrodzenia pracowników przed zbyt wysokimi potrąceniami komorniczymi. W przypadku osób zarabiających najniższą krajową, komornik często nie może pobrać żadnej kwoty z ich wynagrodzenia na spłatę długów. Petycja wskazuje na konieczność aktualizacji artykułu 87 Kodeksu pracy, który reguluje te kwestie.
Obecne przepisy chronią całość minimalnego wynagrodzenia
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w zależności od rodzaju zobowiązania, kwota wolna od potrąceń może sięgać nawet 100 proc. minimalnego wynagrodzenia po odliczeniu składek i podatków. W 2025 roku, gdy płaca minimalna wynosi 4666 zł brutto, kwota chroniona przed egzekucją na pokrycie należności innych niż alimentacyjne to 3510,92 zł.
W przypadku zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi chronione jest 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (2633,19 zł), a przy karach pieniężnych z Kodeksu pracy - 90 proc. (3159,83 zł). Potrącenia dobrowolne, dokonywane za zgodą pracownika, nie mogą naruszać 80 proc. minimalnego wynagrodzenia (2808,74 zł).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Autor petycji zwraca uwagę, że wraz z każdą podwyżką płacy minimalnej automatycznie rośnie też kwota chroniona przed egzekucją. W praktyce oznacza to, że osoby zarabiające najniższą krajową są coraz skuteczniej chronione przed egzekucją, co utrudnia odzyskiwanie należności przez wierzycieli.
Jako przykład problemu z egzekucją autor petycji wskazuje zadłużenie najemców lokali mieszkalnych w zasobach publicznych. Według danych z Krajowego Rejestru Długów, ponad 8 milionów mieszkań należących do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, gmin czy TBS-ów jest zadłużonych, a administratorzy nieruchomości mają poważne trudności ze ściągnięciem tych należności.
Autor petycji (który nie wyraził zgody na upublicznienie swoich danych osobowych) argumentuje, że obecna sytuacja szkodzi nie tylko stronom postępowania egzekucyjnego, ale całej gospodarce. W jego opinii racjonalnym rozwiązaniem byłaby modyfikacja przepisów dotyczących kwoty wolnej od potrąceń tak, aby umożliwić skuteczniejszą egzekucję należności nawet od osób otrzymujących minimalne wynagrodzenie.