Notowania

Przejdź na
frank
17.03.2020 14:42

Kurs franka najwyżej od "czarnego czwartku". Frankowicze zapłacą wyższe raty

Polska waluta od dłuższego czasu wyraźnie słabnie. To problem m.in. dla frankowiczów, którym pozostaje tylko bierne przyglądanie się, jak kurs szwajcarskiej waluty szybuje. We wtorek - pierwszy raz od "czarnego czwartku" - przekroczył 4,25 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wartość franka szwajcarskiego systematycznie rośnie. (Fot: LUKASZ SOLSKI)

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział ostatnio pomoc osobom spłacającym kredyty. Propozycje rządu sprowadzają się m.in. do zawieszenia na kilka miesięcy spłaty kredytów. Chodzi o to, by w trudnym okresie walki z epidemią koronawirusa ulżyć obywatelom. W przypadku niektórych frankowiczów może to być jednak zbyt małe wsparcie.

Wszystko przez kurs franka, których w ostatnich dniach systematycznie idzie w górę i bije kilkuletnie rekordy. We wtorek po południu jego notowania sięgały 4,26 zł. Ostatni raz tyle trzeba było dać za szwajcarską walutę 15 stycznia 2015 roku, a więc w pamiętny "czarny czwartek".

Przypomnijmy, że tamtego dnia niespodziewanie kurs franka wystrzelił w górę po tym jak Szwajcarski Bank Narodowy zaskoczył wszystkich decyzją o porzuceniu polityki obrony minimalnego kursu wymiany euro na franka. Inwestorzy w panice kupowali bezpieczniejszą szwajcarską walutę windując jej kurs w pewnym momencie nawet do 5,19 zł.

Koronawirus. Zamknięte centra handlowe. "Liczymy na specustawę"

Teraz aż tak źle jeszcze nie jest, ale marne to pocieszenie dla frankowiczów, którzy muszą się liczyć z wyższymi ratami. Chyba, że wcześniej zaopatrzyli się w większą ilość szwajcarskiej waluty.

W porównaniu z początkiem roku, gdy kurs wymiany wynosił niewiele ponad 3,90 zł, teraz jest wyższy o blisko 8 proc. Tylko ze względu na tę niekorzystną zmianę o tyle samo rośnie rata w przeliczeniu na naszą walutę. Dla osób, które już wcześniej miały problem ze spłatą zobowiązania, jest to spore utrudnienie. Tym bardziej w obliczu zamieszania z koronawirusem.

W ciągu ostatnich 24 godzin frank podrożał o prawie 10 groszy. Nie często zdarzają się tak znaczące zmiany. Dlaczego frank aż tak mocno drożeje? Inwestorzy w obawie przed konsekwencjami koronawirusa na gospodarkę pozbywają się ryzykownych aktywów finansowych. A za takie uznawany jest złoty. Uciekają za to w kierunku bezpiecznych przystani, czyli m.in. franka. Stąd efekt.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: frank, forex, waluty, koronawirus, komentarze walutowe, wiadomości, pieniądze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-03-2020

FranekDziekujemy ci Panie Duda , że unieważniłeś toksyczne kredyty frankowe i , że je przewalowałeś jak obiecałes w kampanii wyborczej. TSUE jasno się … Czytaj całość

17-03-2020

MirekTo złoty spada na pysk, a nie frank drożeje.

17-03-2020

:(kurna ja nie rozumiem Brał ktoś 100.000 Franków to ma oddać 100.000 Franków ...proste

Rozwiń komentarze (79)