Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Odczyt inflacji nie pomógł złotemu

8
Podziel się:

Po niższym od prognoz odczycie inflacji spadły oczekiwania na podwyżki stóp procentowych, co wpłynęło negatywnie na kurs złotego. Dobre dane z rynku pracy w USA wzmacniają amerykańskiego dolara, co dodatkowo ciąży złotemu.

Kursy walut. Odczyt inflacji nie pomógł złotemu
Kursy walut. Odczyt inflacji nie pomógł złotemu. (Adobe Stock)

Na rynku walutowym w środę doszło do lekkiego osłabienia polskiej waluty względem euro. Kurs złotego osiągał poziom 4,52 za euro. Nieco mocniej w górę kierowały się notowania złotego wobec dolara (powyżej 3,81), co było wynikiem zejścia kursu eurodolara wyraźniej poniżej 1,19.

Na krajowym rynku główną informacją był spadek inflacji CPI z 4,7 proc. rok do roku w maju do 4,4 proc. według szybkiego szacunku GUS.

Niższy odczyt inflacji przełożył się również na ograniczenie rynkowych oczekiwań na podwyżki stóp procentowych, gdzie implikowana stopa referencyjna na koniec tego roku widziana jest nieznacznie powyżej 1 proc., gdzie jeszcze na początku tego tygodnia było to blisko 1,5 proc.

Ograniczenie oczekiwań na zmianę retoryki wpływało negatywnie na kurs złotego, gdyż może to zdejmować presję z NBP podczas zaplanowanego na przyszły tydzień posiedzenia RPP.

Zobacz także: Rewolucja w fotowoltaice. Koniec darmowego prądu?

W lipcu NBP będzie publikował nowe projekcje makroekonomiczne, które powinny wskazywać czy istnieje pole do zacieśnienia polityki pieniężnej jeszcze w tym roku (co aktualnie wycenia rynek). Zakładamy, że kurs złotego będzie utrzymywał się w najbliższym czasie w pobliżu 4,50 za euro oraz przy 3,80 za dolara.

Do osłabienia złotego, jak i innych walut rynków wschodzących, przyczyniał się również umacniający amerykański dolar, gdzie kurs eurodolara zszedł w okolice 1,1850.

Dane o europejskiej inflacji nie miały wielkiego wpływu na notowania głównej pary walutowej, gdyż główny wskaźnik HICP spadł zgodnie oczekiwaniami w czerwcu do 1,9 proc. rok do roku z 2 proc. w maju, a bazowy HICP do 0,9 proc. rok do roku (z 1 proc.).

Większą uwagę przyciągał szacunek zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym. Według agencji ADP zatrudnienie wzrosło 692 tys. w czerwcu i przebiło rynkowe oczekiwania na poziomie 600 tys. Jest to pozytywny wskaźnik przed planowaną na piątek publikacją BLS o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym.

W obliczu podwyższonej inflacji (przekraczającej cel), poprawa sytuacji na rynku pracy mogłaby skłonić Fed do zaostrzenia stanowiska w kwestii prowadzonej polityki pieniężnej. Zapowiedzenie ograniczenia tempa skupu aktywów lub przybliżenie momentu pierwszej podwyżki stóp procentowych byłoby korzystne dla wyceny amerykańskiego dolara.

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Dnoo
3 lata temu
Cel inflacyjny i tak przekroczony jest znacznie.
Nikuś
3 lata temu
Nie chcą Euro to wprowadzić sztywny kurs np. 4 zł, $ 3,5 i wszystko jasne a tak to tylko spekulacje itp.
Hehe
3 lata temu
Tylko anonimowe kryptowality ( epic tech ). Dolar, złotówka czy euro to tylko pustka i naciąganie społeczeństw na ciężką i nieopłacalną pracę, żeby spłacić kredyty ( ludzie z kryptowalutami nie muszą brać kredytów - wzrost wartości do dolara dla epic to 15 tys. procent w ciągu roku ) lub pokonać inflację lub zmianę przepisów ( patrz instalacje na prąd ze słońca - tu można kopać epic zamiast oddawać prąd do ZE ... bez porównania lepiej się na tym wychodzi ). Idą wielkie zmiany na świecie. Salwador wprowadził kryptowalutę jako drugą po amerykańskim dolarze walutę narodową z pełną wymienialnością i każdy obywatel dostaje 30 $ w krypto na start. Będą bardzo szybko bardzo bogatym narodem, ponieważ cały potężny świat kryptowaluty ruszy z wydawaniem szmalu do El Salwador. Idzie nowe i z pewnością lepsze ( bo ani banków nie trzeba, ani manipulacji na wartości nie da się zrobić przez dodruk pustego pieniądza ).
jaa
3 lata temu
słaba złotówka ma więcej plusów niż minusów
Roro
3 lata temu
...jak zwykle , winni sa inni ...