Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
DSŁ
|
aktualizacja

Kursy walut. RPP opublikuje protokół. Jak wpłynie na złotego?

8
Podziel się:

W czwartek poznamy szczegóły jednego z ostatnich posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej. Jej decyzje mają kluczowe znaczenie dla złotego. Tym razem jednak ekonomiści nie spodziewają się zaskoczenia.

Kursy walut. RPP opublikuje protokół. Jak wpłynie na złotego?
Kursy walut. Co z euro i dolarem? (Pixabay)

Środowa sesja nie przyniosła istotnych zmian notowań złotego, gdzie kursy EUR/PLN oraz USD/PLN utrzymywały się odpowiednio w pobliżu 4,57 oraz 3,89. Umiarkowana zmienność towarzyszyła również notowaniom EUR/USD, który utrzymywał się w pobliżu 1,1750.

Publikowane w środę dane makroekonomiczne nie wpłynęły istotnie na notowania rynkowe, gdzie lekkie rozczarowanie w odczycie indeksu Ifo nie zaszkodziło notowaniom euro. Wypowiedzi członków Europejskiego Banku Centralnego wskazały, że wpływ obecnej fali zakażeń koronawirusem na aktywność gospodarczą jest umiarkowany.

Wiceprezes EBC L. de Guindos zasugerował, że we wrześniu mogą zostać zrewidowane w górę projekcje danych makroekonomicznych. Z kolei główny ekonomista Banku P. Lane w wywiadzie przyznał, że do marca przyszłego roku prawdopodobnie utrzymane zostaną łagodną warunki finansowania, jednak na jesieni prowadzona będzie dyskusja jakie później podjąć działania.

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

Notowania EUR/USD utrzymywały się z dala od zeszłotygodniowego dołka (ok. 1,1660) na co wpływa poprawa apetytu na ryzyko oraz spadek oczekiwań na ogłoszenie zmiany retoryki Fed jeszcze w tym tygodniu.

Po nieco bardziej ostrożnych komentarzach ze strony członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej, uczestnicy rynku w mniejszym stopniu oczekują, że już na piątkowym sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole padną wskazówki na temat ograniczenia tempa skupu aktywów.

Przy nieco słabszym dolarze na wartości zyskiwały waluty rynków wschodzących. Polska waluta odrobiła część strat z zeszłego tygodnia w relacji do euro i dolara, kiedy pary te przebijały poziomy 4,59 oraz 3,93. Mocniejsza aprecjacja złotego jest wciąż powstrzymywana przez brak zaostrzenia polityki pieniężnej przez RPP.

Publikowane w czwartek minutes z lipcowego posiedzenia RPP nie muszą dać odpowiedzi jakie są aktualne nastroje w Radzie, gdyż będą dotyczyły spotkania z początku lipca, jeszcze sprzed publikacji odczytu inflacyjnego, który wyniósł 5% r/r dla wskaźnika CPI.

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Bohomaz78
3 lata temu
Pytanie czy chcemy rozdawników czy złodziei ?
banan
3 lata temu
PiS albo Glapiński i ekonomia, wierzyć im, ich komunikatom, ich przewidywaniom to stracić kasę, oszczędności. Oni zadłużają nas gorzej od Gierka, sami budują swoje majątki. Powinni być rozliczeni i stracić wszystko za prowadzenie takiej polityki.
trgsf
3 lata temu
Inflacja wysoka, stopy procentowe i lokaty na zero. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
weterynarz
3 lata temu
a plebs nadal pozycza a banksterzy zacieraja raczki!! bedzie banka ! beda odsetki do 4 pokolenia
Bond
3 lata temu
A czy w Polsce w końcu nie może być EURO, jak w całej cywilizowanej Europie i będzie po kłopocie ??????????