Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
DSŁ
|

Kursy walut. Złoty jest wśród największych wrażliwców

24
Podziel się:

Złoty jest wśród najbardziej wrażliwych walut rynków wschodzących na siłę dolara. Kurs euro wzrósł powyżej 4,58, a dolara przebijał 3,92 zł.

Kursy walut. Złoty jest wśród największych wrażliwców
Kursy walut. Co ze złotym? (Adobe Stock, FILIP OLEJOWSKI)

Minutes z lipcowego posiedzenia FOMC pokazały, że amerykańska Rezerwa Federalna jest coraz bliżej normalizacji polityki pieniężnej, która najpierw rozpocznie się poprzez zmniejszenia tempa skupu aktywów.

Dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy powinna przekonać członków Fed o spełnieniu warunków do ograniczenia akomodacyjnego nastawienia, a dalsze wskazówki mogą pojawić się podczas sympozjum w Jackson Hole w przyszłym tygodniu.

Dolar zauważalnie umacniał się po minutes, gdzie para EUR/USD testowała poziom 1,1660, jednak dzień kończyła bliżej 1,17. W czwartek oprócz dolara mocne były również inne waluty uważane za bezpieczne przystanie, czyli frank szwajcarski oraz japoński jen.

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

Obawy o rozprzestrzenianie się nowych wariantów koronawirusa, które wpływałyby na pojawianie się kolejnych fal zachorowań, ograniczają przekonanie rynku o sile i stabilności globalnego pandemicznego odbicia gospodarczego.

W warunkach awersji wobec ryzyka traciły indeksy giełdowe (spadki w na europejskich parkietach przekraczały 1 proc.), a przecena dotknęła również waluty rynków wschodzących. Wśród najmocniej tracących wobec amerykańskiego dolara znalazły się rand południowoafrykański, rosyjski rubel, polski złoty, turecka lira czy brazylijski real, gdzie ich straty wahały się od 0,5 do 1,5 proc. w skali dnia.

Złoty zachowywał się zauważalnie słabiej od innych walut z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, jak HUF czy CZK, których banki centralne już decydowały się na podwyżki stóp procentowych w ostatnich tygodniach.

Lokalne dane nie miały istotnego wpływu na notowania polskiej waluty, gdzie produkcja przemysłowa zanotowała nieco mocniejszy spadek dynamiki do 9,8 proc. r/r w lipcu (konsensus: 10,5 proc.) z 18,4 proc. w czerwcu. Z kolei inflacja producentów przyspieszyła do 8,2 z 7 proc. miesiąc wcześniej (konsensus: 7,6 proc.), co odzwierciedla istniejącą presję inflacyjną i powinno przyczyniać się do utrzymania presji na zmianę akomodacyjnego nastawienia NBP.

Jak wynika z rocznego raportu NBP, bank ocenia, że inflacja CPI w całym 2021 roku z tytułu podjętych działań związanych z przeciwdziałaniem pandemii doprowadziła do wzrostu inflacji o 1,0 pp w związku z polityką pieniężną oraz o 1,2 pp poprzez działania fiskalne (dla PKB zmiany wynoszą odpowiednio 1,1 oraz 1,6).

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
jack
3 lata temu
tylko co jesli zamiast kasy beda przelewy na konto ktore bedzie odbierac czesc za jego posiadanie , a karta b edzie sie trzeba podcierac i plukac ,zeby papierem kanalizacji nie zapchac ...
jack
3 lata temu
jaki kraj taka waluta i wice wersa tyle samo sie liczy na swiecie taki rzad ze niedlugo calkiem zniknie z map swiata pomimo zapewnien w mediach sprawa ma sie calkiem odwrotnie do zapowiadanych a narod sie cieszy bo dostaje niedlugo nic nie warte papierki w postaci 500+ przy tych wzrostach cen i podatkow to i w kraju drozszy bedzie papier toaletowy wiec bedzie po wyplacie jakis uzytek ...
Jjjjj
3 lata temu
Ja chce do strefy euro. Przy obecnym systemie nigdy nie dogonimy zachód. Co sytuacja się poprawia to złoty jest osłabiany...
Bnjhjj
3 lata temu
Może jak się zmieni władza będziemy mieć euro. Przestaną dodrukowywać. Wróciłem obecnie z wakacji i wydałem sporo więcej przez to że euro jest prawie po 5 zł. Dostaje podwyżkę a oni dodrukowują i czuje się tak jakbym jej nie dostał.
logiczny
3 lata temu
Czy to już wchodzimy w systemy monetarne Zambii i Wenezueli ? ;(
...
Następna strona