Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Złoty mocniejszy po danych o inflacji

11
Podziel się:

Wzrost inflacji w lipcu rozbudził oczekiwania na podwyżki stóp procentowych, co przełożyło się na umocnienie złotego. Jednak polskiej walucie dalej ciąży niepewność związana z wariantem delta koronawirusa.

Kursy walut. Złoty mocniejszy po danych o inflacji
Kursy walut. Wzrost inflacji rozbudził oczekiwania na podwyżki stóp procentowych. (money.pl, Rafał Parczewski)

Ostatni dzień lipca charakteryzował się mocniejszym dolarem - eurodolar zakończył handel poniżej poziomu 1,19. Wzrost wartości dolara nie powstrzymał umocnienia złotego - kurs zakończył sesję przy poziomach 4,56 a euro oraz 3,85 za dolara.

Złoty w ostatnich dniach zyskuje wobec głównych walut. Solidny odczyt szacunkowej inflacji CPI w Polsce za lipiec podwyższył wycenę rynkowych stóp procentowych co przełożyło się na umocnienie złotego. Inflacja pozostaje wciąż powyżej górnego pasma wahań wokół ustanowionego celu NBP co powoduje utrzymywanie presji inflacyjnej.

W tym tygodniu lokalnych czynników, które mogą mieć wpływ na złotego będzie mało, wobec tego można spodziewać się przeważającego sentymentu globalnego wraz z dalszą niepewnością o rozwój wariantu delta koronawirusa.

Zobacz także: Wakacyjne korki na autostradach. Bramki do likwidacji, powstaje nowy system

Piątkowa sesja przyniosła szereg ważnych publikacji makroekonomicznych z punktu widzenia kształtowania się głównej pary walutowej. Preferowana miara inflacji bazowej przez Fed, (bazowe PCE) za czerwiec wyniosła 3,5 proc. rok do roku, co jest wartością najwyższą od wybuchu pandemii oraz potwierdza utrzymującą się presję inflacyjną w USA.

Również w czerwcu wydatki prywatne wzrosły, ukazując dynamikę na poziomie 1 proc. miesiąc do miesiąca (konsensus rynkowy zakładał 0,7 proc.), co odzwierciedla silną konsumpcję z dostarczonych środków z rządowego programu socjalnego, tzw. "pakietu Bidena”.

Z kolei w strefie euro opublikowane zostały dane o PKB, który wzrósł w II kwartale do 13,7 proc. rok do roku (w I kwartale: -1,3 proc., prognoza rynkowa: 13,2 proc.).

Dane potwierdzają wzrost gospodarczy oraz solidne odbicie w odbudowującej się post-pandemicznej aktywności strefy euro jednak nie zdołały umocnić wspólnej waluty względem dolara.

W bieżącym tygodniu zostaną opublikowane dane z amerykańskiego rynku pracy, który traktowany jest jako barometr gospodarki. Zatrudnienie wciąż w oczach Fed nie jest zadowalające oraz wciąż brakuje wypełnienia ponad 6 mln miejsc pracy aby poziom był analogiczny jak przed wybuchem kryzysu pandemicznego.

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Waldek 14l
3 lata temu
Dobry moment żeby kupić €uro i $. To się może już nie powtórzyć.
Hańba
3 lata temu
Podatkiem inflacyjnym npb kradnie wdowi grosz. I się śmieje.
logiczny
3 lata temu
Po podwyżce pensji o 60% inflacja może wzrosnąć i do 10% !
logiczny
3 lata temu
Im wyższa inflacja tym złoty mocniejszy? Dokupić drukarek i pełna parą bo wzrośnie prawdopodobienstwo podwyżki w przyszlosci stóp procentowych!;)Kto w to wierzy i dla kogo to piszą?
Hodowca cebul...
3 lata temu
Co to za bzdura, wariant Delta dotknął tylko Polskę, a inne kraje nie? Przecież kurs spadał od wielu miesięcy i teraz niewiele się umocnił, na pewno nie do pierwotnego poziomu, a tu jest napisane, że złoty się umacnia? Czeska korona umacnia się w regionie, zarówno w relacji do złotego, jak i do euro. Czesi już w czerwcu podnieśli stopy procentowe o 0,25%, a ich inflacja utrzymuje się na poziomie około 3%. Okazuje się, że polska gospodarka nie jest tak silna, jak się przedstawia.