Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Złoty mocniejszy przed posiedzeniem RPP

3
Podziel się:

W środę RPP podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Niechęć wobec podwyżki stóp oraz mocniejszego złotego będzie ponownie analizowana przez uczestników rynku. W czwartek natomiast odbędzie się konferencja prasowa szefa banku centralnego.

Kursy walut. Złoty mocniejszy przed posiedzeniem RPP
Kursy walut. Złoty mocniejszy przed posiedzeniem RPP. (Adobe Stock)

We wtorek notowania złotego utrzymywały się bez zmian - kurs zakończył handel poniżej poziomu 4,52 za euro oraz blisko 3,81 za dolara. Dolar lekko umocnił się, ciągnąc notowania eurodolara poniżej 1,19.

Wśród walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej złoty jest najmocniejszy z początkiem tygodnia, jednak w krótkim terminie czynniki lokalne ciążą na wycenie polskiej waluty.

Niechęć NBP wobec normalizacji polityki pieniężnej oraz mocniejszego złotego zostanie ponownie analizowana przez rynek w środowym komunikacie po posiedzeniu RPP oraz czwartkowej sesji pytań podczas konferencji prasowej Adama Glapińskiego.

Zobacz także: Składka zdrowotna w górę. Ekspertka: System nam się komplikuje, jest problem

Dodatkowo kwestia walutowych kredytów hipotecznych (gdzie Sąd Najwyższy zadał pytanie prejudycjalne do TSUE) stanowi ryzyko, choć ograniczone dla stabilności systemu finansowego. Ewentualne zawieranie ugód z klientami przez banki komercyjne może prowadzić do konwersji kredytów walutowych, co zwiększy popyt banków na zakup walut na rynku międzybankowym.

Kurs dolara

Europa kontynentalna przoduje nad USA w światowym wyścigu szczepień zacierając wyraźne różnice w synchronizowanym procesie globalnego odbicia gospodarczego, co powinno sprzyjać ekspozycjom na aktywa ryzykowne.

Wpływ post-kryzysowych, poprawiających się uwarunkowań ekonomicznych obu gospodarek na eurodolara jest jednak aktualnie ograniczony. Prowadzona polityka pieniężna banków centralnych w dużej mierze wpływa na kurs walut, a najmocniejsze na szerokim rynku są te waluty, których banki dążą do zacieśniania warunków monetarnych.

W czwartek będą miały miejsce liczne komentarze członków FOMC, które mogą rzucić więcej światła w jaki sposób będą głosować na najbliższym posiedzeniu.

Umocnienie wspólnej waluty względem dolara w ostatnim czasie jest spowodowane przedłużeniem poznania kluczowej informacji jaką jest termin rozpoczęcia ograniczania sumy bilansowej Rezerwy Federalnej i ta kwestia zapewne będzie czynnikiem motywującym ruchy na parze w następnym kwartale br.

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Zżdzich
3 lata temu
Czy ten ta konferencja prasowa odbędzie się w obecności pięknych współpracowniczek. Panie prezesie wzrost inflacji to okradanie ludzi z oszczędności a to jest działanie celowe.
Zżdzich
3 lata temu
Jak można takich ludzi postawić na straży polskich finansów. Skandal i okradanie Polaków z oszczędności. Oni się nie nadają nawet do zarządzania szkolną kasą oszczędności. No chyba, że się chce zrobić drenaż kieszeni obywateli, aby podnieść pozorny wzrost PKB. Ten bałagan będzie się ciągnął za nami dziesiątki lat.
Jejdh
3 lata temu
Decyzjami rpp Polacy sa okradani na niespotykana skale, ale zaden polityk nic absolutnie nie probuje z tym robic. Rpp = Bóstwo???