Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Złoty najmocniejszy od dwóch miesięcy

4
Podziel się:

Kurs złotego wobec euro znalazł się przy dwumiesięcznym minimum. Polska waluta umacnia się najbardziej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, gdyż uczestnicy rynku zaczynają wierzyć w podwyżki stóp procentowych w tym roku.

Kursy walut. Złoty najmocniejszy od dwóch miesięcy
Kursy walut. Złoty najmocniejszy od dwóch miesięcy. (Adobe Stock)

Środowy handel przyczynił się do umocnienia złotego. Kurs złotego spadł poniżej 4,51 za euro oraz pod poziom 3,81 za dolara. Z kolei eurodolar zakończył sesję powyżej 1,18.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej największym beneficjentem pozostaje złoty, który nabiera momentum poprzez wiarę uczestników rynku w podwyżki stóp procentowych w tym roku.

Nasilają się spekulacje, że NBP mógłby interwencyjnie podwyższyć koszt pieniądza, chociażby symbolicznie, nie mówiąc jeszcze o ruchach, które dokonały banki w regionie pomimo, że inflacja w Czechach i na Węgrzech była niższa niż w Polsce.

Zobacz także: Składka zdrowotna w górę. Ekspertka: System nam się komplikuje, jest problem

W odpowiedzi na wysoki odczyt inflacji, dotychczas pojawiły się mieszane komunikaty z RPP. Grażyna Ancyparowicz sugeruje wstrzymać się z podwyżką stóp do czasu publikacji listopadowej projekcji inflacyjnej. Z kolei jastrzębi Łukasz Hardt przypomina, że "wszystkie warunki w kwestii ostrożnej normalizacji polityki pieniężnej są już spełnione".

Kluczowe będą dalsze wypowiedzi członków RPP odnośnie wysokiej presji inflacyjnej, co powinno w krótkim terminie stymulować zachowanie złotego na tle walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Sesja w środę obfitowała w publikacje licznych danych makroekonomicznych z najważniejszych gospodarek po obu stronach Atlantyku. Europejskie indeksy PMI z przemysłu pozostają historycznie na wysokim poziomie, jednak w ostatnim czasie ich tendencja wzrostowa hamuje, co oznacza że aktywność sektora przemysłowego w dużym stopniu zdyskontowała silne odbicie gospodarcze w Europie po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19.

Z kolei szacunki ADP w USA, które są publikowane przed oficjalnymi danymi z amerykańskiego rynku pracy wypadły poniżej oczekiwań. Wskaźnik został odczytany na poziomie 374 tys. w sierpniu wobec oczekiwanych 613 tys.

Inwestorzy będą pozycjonować swoje zakłady przed piątkową publikacją NFP. W przypadku słabszej miary nowego zatrudnienia w sektorze pozarolniczym rynki mogą zakładać przeciągnięcie ogłoszenia taperingu przez Fed co może ciążyć dolarowi na szerokim rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
nauczyciel fi...
3 lata temu
W tytule złoty najmocniejszy od 2 miesięcy i dalej złoty się osłabia. Kto to pisze?
Thors Hammer
3 lata temu
Bardziej trafnie byłoby napisać, że złoty osłabił się o 8% do swojej realnej wartości i bez dotacji unijnych trudno będzie wrócić do pierwotnego poziomu.
poolak
3 lata temu
inflacja niby 10% a zloty sie umacnia zamiast spasc do 6 zl/dolara wina PISU!
Luke
3 lata temu
Co na to Glapiński? Nie robi interwencji, żeby osłabić złotego? Przecież Polacy są bogaci i mogą płacić więcej za importowane produkty (sarkazm).