Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
DSŁ
|
aktualizacja

Kursy walut. Złoty słabszy od większości walut regionu

6
Podziel się

Złoty nieco osłabiał się w poniedziałek, gdzie w relacji do euro notowany był powyżej 4,58, a do dolara w pobliżu 3,84. Osłabieniu polskiego złotego towarzyszyło umocnienie amerykańskiego dolara.

Kursy walut. Złoty słabszy od większości walut regionu
Kursy walut. Co ze złotym? (money.pl, Rafał Parczewski)
bDScPayd

W poniedziałek na rynku walutowym utrzymywały się trendy widoczne pod koniec ubiegłego tygodnia, kiedy umacniał się amerykański dolar. Sile amerykańskiej waluty towarzyszy ograniczanie krótkich pozycji w kontraktach futures, które w ujęcie netto wynoszą obecnie niecałe 23 mld dolarów wobec walut G10 (najniżej w 2021 roku).

Ograniczenie niedźwiedziego pozycjonowania wynika z lepszych perspektyw makroekonomicznych dla USA w krótkim terminie wraz z szybkim wdrożeniem planu fiskalnego, gdzie w strefie euro nie doszło jeszcze do ratyfikacji funduszu odbudowy.

bDScPayf

Ponadto w USA sprawniej przebiega program szczepień przeciw COVID-19, a niektóre kraje Unii Europejskiej ogłosiły w poniedziałek, że zawieszone zostało stosowanie preparatu opracowanego przez firmę AstraZeneca w związku z informacjami o możliwości wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych.

Zobacz także: Osiedle szeregówek w szczerym polu. Mieszkańcy dzień zaczynają od skrobania szyb. Nawet wiosną

Neutralne dla kursu euro były dane o zakupie obligacji przez EBC w ostatnim tygodniu, gdzie zanotowano jedynie niewielki wzrost netto do 14 mld EUR (11,9 mld EUR poprzednio).

bDScPayl

W czwartek zapowiedziano zwiększenie tempa skupów w ramach PEPP, jednak działania miały zostać podjęte dopiero po posiedzeniu. Po spotkaniu pojawiały się informacje wskazujące, że EBC zwiększy zakupy z około 60 mld EUR miesięcznie w pobliże 100 mld EUR.

Polski złoty zachowywał się na początku tygodnia nieco słabiej od większości walut EM, w tym z regionu CEE. Osłabienie naszej waluty było umiarkowane, jednak na wycenie złotego ciąży trudna sytuacja pandemiczna i możliwy jest powrót obostrzeń na terenie całego kraju.

Dane o inflacji miały umiarkowany wpływ na rynek. Według publikacji GUS, w lutym CPI wyniósł 2,4 proc. r/r wobec oczekiwanych 2,7 proc. Odczyt może dodatkowo łagodzić oczekiwania na szybkie podwyżki stóp procentowych w Polsce, które i tak już częściowo wygasły po konferencji prasowej prezesa NBP A. Glapińskiego, który sugerował, że do końca kadencji obecnej RPP najbardziej prawdopodobna jest stabilizacja stóp.

bDScPaym

Zakładamy, że w najbliższym czasie kurs EUR/PLN pozostanie w zakresie 4,55-4,60.

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDScPayG
pieniądze
wiadomości
forex
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
kkfadek
4 tyg. temu
Zdjęcie mogliście zrobić wczoraj.
Wyklęty
4 tyg. temu
"Polski złoty zachowywał się na początku tygodnia nieco słabiej od większości walut EM, w tym z regionu CEE. Osłabienie naszej waluty było umiarkowane, jednak na wycenie złotego ciąży trudna sytuacja pandemiczna i możliwy jest powrót obostrzeń na terenie całego kraju." To ciekawe,Czechy są odizolowane ,a korona się umacnia. Złoty dzisiaj i wogole zjeżdża na psy( 5%w skali roku), czeska korona i dzisiaj i wogole się umacnia(4 % w ciągu roku),
Tak
4 tyg. temu
Jaki pan,taki kram
bDScPayH
kamil
4 tyg. temu
To będzie bardziej konkurencyjny nasz eksport , dzisiaj mocniejszy funt ale o tym cicho sza
yxyxy
4 tyg. temu
już dano powinniśmy przyjąć euro.