Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Piotr Bera
|
aktualizacja

Warren Buffett odchodzi na emeryturę. Koniec ery "Wyroczni z Omaha"

57
Podziel się:

Warren Buffett pod koniec roku przestanie być dyrektorem generalnym Berkshire Hathaway - ogłosił 94-letni miliarder podczas spotkania z akcjonariuszami w Omaha. Zastąpi go Kanadyjczyk Greg Abel. To "koniec pewnej ery" - oceniła telewizja CNBC.

Warren Buffet rezygnuje. Nie będzie CEO Berkshire Hathaway
Warren Buffett rezygnuje. Nie będzie CEO Berkshire Hathaway (WireImage, Daniel Zuchnik)

"To było zaskoczenie dla tysięcy akcjonariuszy zgromadzonych na dorocznym spotkaniu" - relacjonuje CNBC. Abela wyznaczono jako następcę Buffetta w 2021 r., ale nikt nie spodziewał się, że 94-latek w końcu powie "pas".

- Myślę, że nadszedł czas, w którym Greg pod koniec roku powinien zostać dyrektorem generalnym firmy - zdradził Buffett na sam koniec trwającego kilka godzin spotkania. Buffett w tym czasie opowiadał m.in. o cłach Donalda Trumpa oraz wspominał o swoich obawach związanych z kondycją amerykańskiej gospodarki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odcinek 6 - Analizuj, nie zgaduj - wykorzystanie danych w strategii marketingowej.

- Nie sądzę, by dobrym pomysłem było zaprojektowanie świata, w którym kilka krajów powie: ha ha ha, wygraliśmy. Uważam, że im bardziej zamożna stanie się reszta świata..., tym bardziej zamożni staniemy się my - oceniał Buffett, uznawany za jednego z najlepszych inwestorów na świecie - "Wyrocznię z Omaha". Niejednokrotnie jego prognozy okazywały się trafne. Miliarder w ostatnim kwartale ubiegłego roku sprzedał akcje o wartości ponad 134 mld dol. i zwiększył zapasy gotówki do rekordowych 334 mld dol. Buffett jest największym wygranym ostatnich miesięcy turbulencji, gdy do Białego Domu wrócił Donald Trump. W pierwszych 100 dniach prezydentury Buffett zyskał 19,6 mld dol., podczas gdy Elon Musk stracił 45 mld dol.

Co dalej z Warrenem Buffettem?

CNBC przypomina, że Buffett rozpoczął wielki marsz, gdy w 1965 r. kupił upadającą fabrykę tekstyliów w Nowej Anglii i przekształcił ją w konglomerat składający się z 60 spółek zależnych. Obecnie kapitalizacja rynkowa Berkshire Hathaway sięga 1,2 bln dol.

Buffett wyznał, że nadal będzie "kręcił się w pobliżu", aby pomóc, ale ostatnie słowo w sprawie operacji firmy i rozmieszczenia kapitału będzie należało do 62-letniego Abela, obecnie wiceprezes w Berkshire.

Wierzę, że mógłbym być pomocny pod pewnymi względami, gdybyśmy napotkali okresy wielkich okazji lub cokolwiek innego - zapowiedział Buffett.

Miliarder zapowiedział, że nie sprzeda ani jednej akcji Berkshire ze swojego portfolio sięgającego 160 mld dol.

- Chciałbym dodać, że decyzja o zatrzymaniu każdej akcji jest decyzją ekonomiczną, ponieważ uważam, że perspektywy Berkshire będą lepsze pod kierownictwem Grega niż moje - powiedział Buffett.

Greg Abel to Kanadyjczyk, który pracuje w Berkshire od 25 lat. Następca Buffetta zapowiedział, że nie zmieni podejścia do inwestowania. Spotkanie akcjonariuszy zakończyło się owacją na stojąco dla Buffetta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
brak b.
2 miesiące temu
Dobry chłopak z Warrena.
Jacek R.
2 miesiące temu
Za dużo nie ma tej gotówki ale zawsze to coś jest te 334 mld $ To dwa lata dochodów budżetowych Polski!
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
tak tak
2 miesiące temu
wiecie jak rozpoznać że statek tonie ?
OHIO
2 miesiące temu
Skończyły się złote czasy dla tego cwaniaka i innych gdy wykupywali firmy w USA i produkcję przenosili do Chin. Tak słynny Warem wykupił firmę HEINZ , największego producenta pomidorowego sosu, keczupu i innych i przeniósł produkcję do Chin. Ta na tym cwaniaku zrobiła jeszcze większy interes i obecnie Chiny są największym producentem pulpy pomidorowej na świecie. Za ok. 36,5 proc. zbiorów odpowiadają Chiny. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmują Indie (10,62 proc.), a trzecie Turcja (6,92 proc.). 4 miejsce USA przestało się liczyć jako eksporter . Dzięki niemu w USA straciło pracę kilkadziesiąt tysięcy ludzi czyli od farmerów produkujących pomidory po przetwórnie i transport. Czas cwaniaków wyprowadzających z USA gospodarkę i niszczącą ja już miną. Warren to pojął.
Smalec z dżem...
2 miesiące temu
Koncentracja kapitału konsumentów w rękach obecnie grasujących koncernów które nawet nie mają właścicieli to droga do nikąd… Nie ma to wspólnego nic z kapitaluzmem. Wystarczy popatrzec na zwykłe Allegro, dopuki było w rękach prywatnych to prowizje się płaciło z przyjemniścią. Obecne praktyki cenowe wedle tego przykļady to wysysanie gotówki z rynku dribnych konsumentów i wprowadzanie struktur biedy o którą obarczany jest często rząd. Konsolidacja rynku do kilku monopolistów i potentatów w kazdej dziedzinie. Np fundusz posiada 30marek produktowych i ciągnie chajs z rynku to jest to monopolista i zeby jesc na rynek trzeba mieć niszę lub konkuriwac cenowo z gigantem który wciągnie nowicjusza nosem. Ponadnarodowosc koncernów jest również szkodliwa pod wzgledem obowiazków podatkowych.
...
Następna strona