We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Prawa bankowego, który ma wreszcie rozwiązać problem obsługi tzw. rachunków uśpionych i ułatwi spadkobiercom dostęp do środków pozostawionych przez zmarłych.
Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa środków na nieaktywnych kontach i skrócenie czasu oczekiwania na informacje dla rodzin zmarłych klientów banków. Na czym zmiany mają polegać?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po 5 latach od wydania ostatniej dyspozycji dotyczącej prowadzonego rachunku, bank będzie musiał wystąpić o udostępnienie danych z rejestru PESEL, które umożliwią ustalenie, czy posiadacz rachunku żyje, a w przypadku jego śmierci - daty zgonu albo daty znalezienia zwłok. Podobne przepisy dotyczą spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.
Dzięki nowemu rozwiązaniu, spadkobiercy łatwiej i szybciej uzyskają informacje o zgromadzonych środkach i ograniczone zostanie ryzyko ich wypłat przez osoby, które nie są do tego uprawnione - napisano.
W komunikacie po posiedzeniu rządu podkreślono, że projekt realizuje założenia polityki deregulacyjnej. Celem zmian jest ograniczenie zbędnych formalności i poprawa efektywności działania administracji, także w sektorze finansowym.
Nowelizacja ma wejść w życie po trzech miesiącach od daty ogłoszenia ustawy.