"Zmiana przepisów znacznie usprawni i przyspieszy rozpoznawanie spraw. Aktualnie ujawnienie spadkobiercy, czyli nowego właściciela, w księdze wieczystej wiąże się niejednokrotnie z czasochłonną oraz pracochłonną procedurą, w której sądy muszą wykonywać wiele czynności, które w przypadku wprowadzenia zaproponowanych zmian będą zbędne" - oceniło Ministerstwo Sprawiedliwości w uzasadnieniu projektu zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Poświadczenie dziedziczenia. Wniosek o wpis w księdze złoży notariusz
Jak dodano w tym uzasadnieniu, "dodatkowo należy podkreślić, że w związku z tym, iż księgi wieczyste prowadzi się w celu zabezpieczenia obrotu nieruchomościami, to efektem wprowadzonych zmian związanych z możliwością składania przez notariuszy wniosków do księgi wieczystej po sporządzeniu aktu poświadczenia dziedziczenia, będzie transparentność i pewność aktualności wpisów w księdze wieczystej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zgodnie z kluczowym zapisem zamieszczonego na stronie RCL projektu nowelizacji Prawa o notariacie oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece "nie później niż w dniu sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia na żądanie spadkobiercy lub zapisobiercy windykacyjnego notariusz składa za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe wniosek o wpis w księdze wieczystej, o ile następstwo prawne po osobie wpisanej jako właściciel zostało wykazane odpowiednimi dokumentami".
Sądy będą miały mniej pracy
Aktualnie procedura jest bardziej złożona, gdyż po sporządzeniu aktu poświadczenia dziedziczenia notariusz zawiadamia sąd wieczystoksięgowy o zmianie właściciela nieruchomości. Na spadkobiercy, czyli nowym właścicielu, spoczywa jednak obowiązek wypełnienia i złożenia wniosku o wpis w księdze wieczystej w sądzie właściwym dla odziedziczonej nieruchomości. Gdy nie dopełni tego obowiązku w określonym terminie - grozi mu grzywna, sąd może też wpisać do księgi wieczystej adnotację (ostrzeżenie) o jej niezgodności ze stanem rzeczywistym.
Po zaproponowanej w projekcie zmianie ma pojawić się "możliwość złożenia wniosku o wpis w księdze wieczystej za pośrednictwem notariusza".
W związku z tym - jak zwraca uwagę MS - ograniczeniu mają też ulec czynności sądu w takich sprawach, gdyż m.in. nie będzie już konieczności dokonywania wpisu ewentualnego ostrzeżenia w księdze wieczystej, a następnie jego wykreślenia.